Witold Aleksander Herbst

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Witold Aleksander Herbst
Alex
kapitan pilot kapitan pilot
Data i miejsce urodzenia 1918
Warszawa
Data i miejsce śmierci 25 maja 2017
Edmonds
Przebieg służby
Siły zbrojne Roundel of Poland (1921–1993).svg Lotnictwo Wojska Polskiego,
RAF roundel.svg RAF,
Roundel of Pakistan.svg Pakistańskie Siły Powietrzne
Jednostki 308 Dywizjon Myśliwski "Krakowski"
303 Dywizjon Myśliwski im. Tadeusza Kościuszki
Główne wojny i bitwy II wojna światowa,
bitwa o Anglię,
lądowanie w Normandii,
operacja Market Garden
Odznaczenia
Krzyż Walecznych (od 1941, trzykrotnie) Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Medal „Pro Memoria”

Witold Aleksander „Alex” Herbst (ur. w 1918 w Warszawie, zm. 25 maja 2017 w Edmonds) – polski pilot wojskowy, żołnierz Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny o niemieckich korzeniach. Jego ojciec był agentem polskiego wywiadu w Prusach Wschodnich i z tego powodu został rozstrzelany przez Niemców 5 września 1939 roku. Witold Herbst dorastał w Świeciu. Od 1938 roku uczęszczał do dęblińskiej Szkoły Podchorążych Lotnictwa.

Po wybuchu II wojny światowej został ewakuowany na przedmoście rumuńskie, skąd przedostał się do Rumunii, a następnie – w listopadzie 1939 roku – do Francji i dalej do Wielkiej Brytanii. Tu wstąpił w szeregi Polskich Sił Powietrznych. Walczył w dywizjonach 308 oraz 303 (od 1943), wykonując 141 misji bojowych i będąc dwukrotnie zestrzelonym. Uczestniczył m.in. w lądowaniu w Normandii, walkach we Francji oraz operacji Market Garden.


Po zakończeniu działań wojennych w latach pracował w londyńskich restauracjach (1945-1949). Jednocześnie ukończył London School of Economics. Następnie został zatrudniony w ambasadzie Pakistanu. Dzięki lotniczej przeszłości został włączony w tworzenie Pakistańskich Sił Powietrznych – z Londynu koordynował zatrudnianie w nich polskich pilotów. Pracował również w brytyjskim przemyśle lotniczym. Pod koniec lat 60. XX wieku wyjechał do Stanów Zjednoczonych gdzie pracował w firmach handlowych. Mieszkał w Nowym Jorku oraz Seattle.

Wiele podróżował, odwiedzając również Polskę. Był autorem książek: „Pod angielskim niebem” (1997) oraz „Podniebna kawaleria” (2013) oraz bohaterem filmu Sławomira Cioka pt. Spitfire Liberator: The Alex Herbst Story, którego premiera miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowy w Cannes w 2017 roku.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Za swe zasługi Witold Herbst był odznaczany Krzyżem Walecznych (trzykrotnie), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Pro Memoria. Otrzymał również nagrodę "Teraz Polska 2015" w edycji Zachodniego Wybrzeża USA w kategorii „Osobowość” (2015).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]