Witold Habdank Kossowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witold Habdank-Kossowski (ur. 1894 w Tarnopolu, zm. 25 lutego 1954 w Stalowej Woli) – polski pedagog i poeta, pierwszy dyrektor pierwszego liceum w Stalowej Woli (obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich, skąd trafił do austriackiego więzienia. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Ukończył studia na Uniwersytecie Lwowskim i został nauczycielem języka polskiego, niemieckiego, matematyki oraz scenografii w XI Państwowym Gimnazjum im. Jana i Andrzeja Śniadeckich we Lwowie. Później uczył w Seminarium Nauczycielskim i innych lwowskich gimnazjach.

W 1938 r. został dyrektorem Liceum i Gimnazjum w Stalowej Woli. Chciał stworzyć nowoczesne placówki, jednak po wybuchu wojny został przez Niemców wyrzucony ze swego mieszkania znajdującego się przy szkole i zamieszkał w miejscowości Pławo (obecnie osiedle Stalowej Woli). Został pracownikiem zamku Lubomirskich w Charzewicach (obecnie ma tam swoją siedzibę Muzeum Regionalne), gdzie prowadził tajne nauczanie na poziomie szkoły średniej. Był przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej w Stalowej Woli.

Pod koniec wojny reorganizował stalowowolskie Liceum w budynku szkoły powszechnej i zajął się remontem dawnego gimnazjum. W 1947 r. ze względów politycznych przeniósł się wraz z żoną do Charzewic (obecnie osiedle Stalowej Woli) i podjął pracę w Liceum Administracyjno-Gospodarczym w Rozwadowie.

Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie (lokalizacja grobu G/14/11). Jego uczniowie ufundowali tablicę pamiątkową, która znajduje się przy nagrobku.

Brat Witolda, Tadeusz Kossowski wydał w 1999 książkę Życie i twórczość Witolda Habdank-Kossowskiego.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Habdank-Kossowski był także poetą. Jego wiersze są jednak mało znane, gdyż nie były tworzone w celu publikacji. Dyrektor tworzył bowiem dla najbliższych, także dla uczniów, którzy na jego grobie wyryli napisa "Legionista-Patriota-Poeta:. Na skalę ogólnopolską jego wiersze ukazały się jedynie w międzywojniu, kiedy były zamieszczane na łamach czasopism "Skamander"[1][2] oraz "Tęcza". Później, mieszkając w Charzewicach, wydał tryptyk składający się z pozycji "Niewolnicy Boga", "Wizja Galilei", "Pielgrzym Wieków".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia LOKEN [dostęp 2013-04-06] (pol.).
  2. Witold Habdank-Kossowski, Stalowka.NET [dostęp 2013-04-06] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]