Witold Milewski (1817–1889)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Witold Milewski (matematyk))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witold Milewski (ur. 4 października 1817 w Poznaniu, zm. 19 kwietnia 1889 tamże) – polski doktor, matematyk, fizyk, pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu (1837). Studiował matematykę, fizykę i nauki przyrodnicze w Berlinie. Tytuł doktora otrzymał po obronieniu rozprawy De ramis infinitis curvararum algebraicarum ordinis IV. Podczas studiów działał w Towarzystwie Akademików Polskich. W 1843, po zdaniu egzaminów nauczycielskich, podjął pracę w gimnazjum w Lesznie. W 1845 przeniósł się do Ostrowa, gdzie kierował nowo otwartym Królewskim Katolickim Gimnazjum do czasu przybycia dyrektora Roberta Engera. W 1847 otrzymał w ostrowskim gimnazjum tytuł Oberlehrer (Starszy Nauczyciel). Od 1850 był nauczycielem i inspektorem w macierzystym Gimnazjum św. Marii Magdaleny. Od 1853 był dyrektorem Gimnazjum w Trzemesznie.

W latach 1857–1873 był w Poznaniu radcą rządowym i szkolnym, a także królewskim komisarzem przy maturach. Będąc na tym ostatnim stanowisku bronił polskiego stanu posiadania w szkolnictwie wielkopolskim. Po zatargu z niemieckimi: radcą szkolnym i prezesem rejencji poznańskiej oraz po próbie przeniesienia w 1873 na niższe stanowisko w Minden w Westfalii podał się do dymisji i poświęcił pracy w Banku Przemysłowym i Towarzystwie Przyjaciół Nauk.

Po śmierci pochowany w Poznaniu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jarosław Biernaczyk, Witold Milewski, w: Alma Mater Ostroviensis - Księga Pamięci - Non Omnis Moriar, tom X, Ostrów Wielkopolski 2003