Wołodymyr Stretowycz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wołodymyr Stretowicz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 maja 1958
Zabrane

Wołodymyr Mykołajowycz Stretowycz, ukr. Володимир Миколайович Стретович (ur. 19 maja 1958 w miejscowości Zabrane w obwodzie żytomierskim) – ukraiński polityk, docent nauk prawnych, deputowany.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przed studiami pracował jako technik topografii. Po ukończeniu prawa na Uniwersytecie Kijowskim zajął się działalnością naukową, m.in. w Akademii Nauk Ukrainy. W 1989 uzyskał stopień kandydata nauk prawnych. Objął stanowisko profesora na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Kultury i Sztuk Pięknych.

W latach 1994–1998 był deputowanym do Rady Najwyższej, ponownie uzyskiwał mandat poselski w 2002 i w 2006 z ramienia Bloku Nasza Ukraina. Kierował w parlamencie komisją ds. walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną, która zajmowała się m.in. w tym czasie okolicznościami śmierci dziennikarza Heorhija Gongadze. W 2004 aktywnie brał udział w pomarańczowej rewolucji.

W 1997 został liderem Związku Chrześcijańsko-Demokratycznego, niewielkiej chadeckiej partii, która w 2007 weszła do koalicji Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona. W tym samym roku po raz kolejny został wybrany do parlamentu, w którym zasiadał do 2012.

Odznaczony Orderem Księcia Jarosława Mądrego IV i V klasy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]