Wojciech Łysiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojciech Łysiak
Data i miejsce urodzenia 1959
Polska
Zawód, zajęcie historyk, wykładowca akademicki
Tytuł naukowy doktor habilitowany
Alma Mater Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Uczelnia Uniwersytet Rzeszowski
Stanowisko profesor nadzwyczajny,
nauczyciel akademicki

Wojciech Łysiak (ur. 1959) – polski historyk, specjalizujący się w stosunkach międzynarodowych, etnologii, etnografii, folklorystyce oraz antropologii kultury; nauczyciel akademicki związany z uczelniami w Poznaniu, Słupsku, Lublinie, Olsztynie i Rzeszowie[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1959 roku. Po ukończeniu kolejno szkoły podstawowej i średniej oraz pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym podjął studia na kierunku historia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, które ukończył magisterium w 1983 roku. Następnie kontynuował dalsze kształcenie się w ramach studiów doktoranckich. Ponadto pracował jako asystent na swojej macierzystej uczelni w Instytucie Historii[1]. W 1987 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie etnologii o specjalności folklorystyka na podstawie pracy pt. Wielkopolskie podanie wierzeniowe przełomu XIX i XX wieku, napisanej pod kierunkiem prof. Józefa Burszty[2]. Wraz z nowym tytułem awansował na stanowisko adiunkta. Już w 1990 roku Rada Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii o specjalności folklorystyka na podstawie rozprawy nt. Ludowa wizja przeszłości. Historyzm folkloru Wielkopolski[3]. Wkrótce potem został profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM[1].

Poza poznańską uczelnią pracował także w Instytucie Historii na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na początku XXI wieku przeniósł się do Tomaszowa Lubelskiego, obejmując tam kierownictwo Katedry Międzynarodowych Stosunków Kulturalnych i Badań Etnicznych na Wydziale Zamiejscowym Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II[1]. Aktualnie jest pracownikiem naukowym w Zakładzie Kulturoznawstwa w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego[4].

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Zainteresowania naukowe Wojciecha Łysiaka koncentrują się wokół zagadnień na pograniczu historii i etnologii, głównie z stosunkami międzynarodowymi, etnologią, etnografią, folklorystyką oraz antropologią kultury[1]. Do jego najważniejszych prac należą[5]:

 • Góra duchów. Zbiór dawnej prozy ludowej znad dolnej Warty i Obry, Gorzów Wielkopolski 1989.
 • Ludowa wizja przeszłości. Historyzm folkloru Wielkopolski, Poznań 1992.
 • Mnisia Góra. Podania i bajki warciańsko-noteckiego międzyrzecza, Międzychód 1992.
 • Dawny humor ludowy Pomorza Zachodniego, Międzychów 1993.
 • Grody, zamki, kościoły. Legendy i podania z Pomorza Zachodniego, Międzychód 1995.
 • Wielka kontestacja. Folklor polityczny w PRL, Poznań 1998.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e Sylwetka w bazie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 7.01.2014]
 2. Dane dotyczące doktoratu w bazie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 7.01.2014]
 3. Dane dotyczące habilitacji w bazie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 7.01.2014]
 4. Wykaz pracowników Zakładu Kulturoznawstwa na Instytucie Historii UR [on-line] [dostęp: 7.01.2014]
 5. Dane Biblioteki Uniwersyteckiej w Rzeszowie, stan na XII 2013 roku

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]