Wojciech Frykowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojciech Frykowski
Data i miejsce urodzenia 22 grudnia 1936
Łódź
Data i miejsce śmierci 9 sierpnia 1969
Beverly Hills
Współmałżonek 1. Ewa Maria Morelle, 2. Agnieszka Osiecka

Wojciech Frykowski (ur. 22 grudnia 1936 w Łodzi, zm. 9 sierpnia 1969 w Beverly Hills) – polski producent filmowy, brat producenta Jerzego Kajetana Frykowskiego[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem przedsiębiorcy Jana Frykowskiego. Miał dwóch braci: Jerzego Kajetana i Macieja. Ukończył Technikum włókiennicze w Łodzi, a następnie Wydział Włókienniczy na Politechnice Łódzkiej. W listopadzie 1958 roku poślubił łódzką modelkę Ewę Marię Morelle, która w 1959 roku urodziła ich syna Bartłomieja[2]. W latach 1963–1964 był mężem Agnieszki Osieckiej, którą poślubił w Zakopanem. Był przyjacielem reżysera filmowego Romana Polańskiego, w 1961 roku wyprodukował jeden z pierwszych filmów 10 minutową etiudę Ssaki[3]. Przyjechał do Stanów Zjednoczonych w nadziei zrobienia kariery pisarskiej.

Jego wnuczką jest Agnieszka Frykowska, znana w Polsce z udziału w popularnym reality show Big Brother.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

W USA spotykał się z Abigail Folger, bliską przyjaciółką Sharon Tate, aktorki i żony Polańskiego. Frykowski i Folger postanowili zostać z Tate, która była w ósmym miesiącu ciąży, podczas gdy Polański przebywał w Europie, pracując nad nowym filmem. Frykowski został zamordowany wraz z narzeczoną i przyjaciółmi: Sharon Tate, Jayem Sebringem i Stevenem Parentem przez członków sekty „Rodzina” (The Family) Charlesa Mansona w posiadłości Polańskiego w Beverly Hills w Kalifornii.

Ciało Frykowskiego poddano kremacji 22 sierpnia 1969 roku w Los Angeles, a prochy pogrzebano na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

  • 1961Ssaki” (Etiuda 10 min) – producent
  • 1995 „A&E Biography: Charles Manson – Journey Into Evil” – fotografie archiwalne Wojciecha Frykowskiego (niewymieniony w czołówce)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]