Wojciech Lutowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alberto Lutowski
Wojciech Zdzisław Lutowski
Ilustracja
Wojciech Zdzisław (Alberto) Lutowski
Data i miejsce urodzenia 1809
Ziemia Radomska, Księstwo Warszawskie
Data i miejsce śmierci luty 1871
Ciudad Bolívar, Wenezuela
Przebieg służby
Lata służby 1830-1831
Główne wojny i bitwy Powstanie listopadowe

Wojciech Zdzisław Lutowski, także Alberto Lutowski (ur. 1809 na ziemi radomskiej, zm. w lutym 1871 w Ciudad Bolívar) – polsko-wenezuelski inżynier-mechanik, architekt i wynalazca. Podoficer artylerii w powstaniu listopadowym[1]. Ojciec generała Augusto Paradesa Lutowskiego (1852-1916).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Uniwersytecie i w Szkole Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego w Warszawie. Walczył w powstaniu listopadowym jako podoficer artylerii (1830-1831).

Emigracja (1831-1841)[edytuj | edytuj kod]

Po klęsce powstania wyemigrował do Francji. Skończył studia i pracował przy budowie pierwszych kolei żelaznych w tym państwie. W 1839 przeprowadził się do Wielkiej Brytanii, gdzie zaprezentował udoskonaloną lufę armatnią i lokomotywę własnego pomysłu.

Praca w Wenezueli (1841-1871)[edytuj | edytuj kod]

Był dyskryminowany przez brytyjskich inżynierów, więc szukał nowej pracy. Podpisał kontrakt z rządem Wenezueli i w 1841 wyjechał do Ameryki Południowej. Pełnił funkcję nieoficjalnego „ministra” robót publicznych, budował m.in. drogi (najważniejsza z Caracas do miasta portowego La Guaira), zaporę wodną i obiekty portowe, kościoły i teatr w Caracas oraz wodociągi. Zaprojektował system kolei górskich, ulepszył silnik parowy, skonstruował mechaniczną linię do wypieku chleba z kukurydzy.

Na wieść o wybuchu w Ojczyźnie powstania styczniowego (1863) skonstruował karabin maszynowy, który nie został przyjęty przez polski ośrodek polityczny w Paryżu z powodu trudności ze zdobyciem amunicji do niego.

Zmarł w lutym 1871 w Ciudad Bolívar.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W 2000 została wydana książka pt. Wojciech Lutowski - wynalazca i architekt : jego życie i praca w Wenezueli XIX wieku (autor: Leszek Zawisza)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]