Wojciech Remigian Prażmowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojciech Remigian Prażmowski
Herb
Belina
Rodzina Prażmowscy herbu Belina
Miejsce urodzenia Prażmów
Data śmierci przed 10 września 1685
Ojciec Andrzej Prażmowski
Matka Jadwiga Zofia Kożuchowska
Żona

Anna Radziejowska
Zofia Świętosława Dunin-Rajecka

Dzieci

Hieronim Kazimierz, Mikołaj, Paweł

Wojciech Remigian Prażmowski herbu Belina (zm. w 1685 roku) – chorąży nadworny koronny, starosta łomżyński w 1668 roku[1].

Był synem Andrzeja kasztelana warszawskiego i Jadwigi Zofii Kożuchowskiej, pochodził z Prażmowa k. Grójca Miał trzech braci: prymasa Mikołaja, biskupa łuckiego Franciszka Michała i wojewodę płockiego Samuela Jerzego.

W 1648 uczestniczył w elekcji króla Jana Kazimierza. 22 listopada 1658 został mianowany podkomorzym czerskim. W 1659 był chorążym wołyńskim. 25 maja 1668 został starosta grodzkim łomżyńskim posłował z ziemi łomżyńskiej na sąd abdykacyjny. Wziął udział w elekcji Michała Korybuta Wiśniowieckiego, król mianował go 7 października 1669 chorążym nadwornym.Przed rokiem 1670 sprzedał starostwo wareckie. Prowadził proces o ziemie i zamek z prawowitymi właścicielami Michałowa (Górnego) z rodu Michałowskich. Bracia prymasa spalili zamek w Michałowie. 1 lipca 1672 podpisał akt konfederacji malkontentów przeciwko królowi Michałowi, podobnie jak brat Samuel Jerzy ukarany w obozie pod Gołębiem ma utratę urzędów i konfiskatę dóbr i majątku. Po sejmie pacyfikacyjnym w 1673 wraca do życie politycznego. Jest elektorem Jana III Sobieskiego z ziemi łomżyńskiej w 1674, zostaje też mianowany deputowanym do Trybunału Skarbowego w Radomiu [2]. Był posłem na sejm koronacyjny 1676 i kolejny w 1681. Był dziedzicem Pękoszewa, Woli Pękoszewskiej, od 1667 posiadał Łopiennik Lacki, na mocy testamentu brata Mikołaj wziął cześć rodzinnego Prażmowa i Bobrowce. Pierwsza zona Anna Radziejowska córka Hironima i siostra kardynała Michała Radziejowskiego wniosła mu w posagu Osuchów. Z pierwszego małżeństwa miał syna Hieronima Kazimierza starostę mszczonowskiego. Druga żoną Wojciecha była Zofia Świętosława Dunin-Rajecka wdowa po Mikołaju Potockim miał z nią dwóch synów Mikołaja pułkownika wojsk saskich i Pawła (zm. 1706) starostę łomżyńskiego. Wojciech Remigian zmarł przed 10 września (data nominacji następcy na stanowisko chorążego nadwornego) 1685.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. w tym roku uzyskał dożywocie na starostwo łomżyńskie, Krzysztof Chłapowski, Starostowie niegrodowi w Koronie 1565-1795 Materiały źródłowe, Warszawa, Bellerive-sur-Allier 2017, s. 357.
  2. Volumina Legum, t. V, Petersburg 1860, s. 158.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]