Wojciech Tochman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojciech Tochman
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 12 kwietnia 1969
Kraków
Zawód, zajęcie reporter, autor non-fiction
Wojciech Tochman autograf.png
Strona internetowa

Wojciech Tochman (ur. 12 kwietnia 1969 w Krakowie) – polski reporter, autor non-fiction.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Debiutował jeszcze jako licealista – w 1987 roku – reportażem o szkolnej szatni na łamach młodzieżowego tygodnika „Na przełaj”. W 1990 roku do pracy w dziale reportażu „Gazety Wyborczej” przyjęła go Hanna Krall. Pierwszym tekstem Tochmana była „Bajka o dobrym księgowym”. W „Gazecie Wyborczej” pracował do 2004 roku. Od 1996 do 2002 roku prowadził w TVP1 program poświęcony osobom zaginionym „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. W 1999 roku założył Fundację ITAKA, poszukującą zaginionych i pomagającą ich rodzinom. Aktualnie[kiedy?], jako fundator, jest członkiem Rady Fundacji. W roku akademickim 2006-2007 wykładał w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest pomysłodawcą Klubu HEBAN i koordynatorem jego działań. Fundacja udziela pomocy dzieciom we wsi Nyakinama w Rwandzie. W 2009 roku założył w Warszawie wraz z Pawłem Goźlińskim i Mariuszem Szczygłem Instytut Reportażu, gdzie wykłada w Polskiej Szkole Reportażu oraz angażuje się w działalność Faktycznego Domu Kultury i kluboksięgarni „Wrzenie Świata” w Warszawie, przy ul. Gałczyńskiego[1].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Książki opublikowane i wznowione przez Wydawnictwo Literackie w 2019 r.

Jest tłumaczony na język angielski, francuski, niemiecki, włoski, szwedzki, fiński, ukraiński, rosyjski, niderlandzki, bośniacki, hiszpański oraz słowacki.

Najważniejsze nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Spotkanie z czytelnikami w kwietniu 2019 r. w Krakowie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wrzenie Świata.
  2. Wojciech Tochman zwycięzcą nagrody Pióro Nadziei 2015. amnesty.org.pl, 2015-12-08. [dostęp 2015-12-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]