Wojewodowie III RP (od 1999)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wojewodowie III RP od 1999)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojewodowie III RP (od 1999) – wykaz osób zajmujących stanowiska wojewodów w III Rzeczypospolitej od wprowadzenia nowego podziału terytorialnego Polski na 16 województw w 1999 w związku z reformą administracyjną przygotowanej przez rząd Jerzego Buzka.

Województwo dolnośląskie[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zdjęcie Imię i nazwisko
(z nominacji)
Objęcie
urzędu[a]
Złożenie
urzędu[b]
Długość
urzędowania
Rząd
1. Witold Krochmal (AWS) 4 stycznia 1999 22 października 2001 1022 dni rząd Jerzego Buzka
2. Ryszard Nawrat (SLD) 22 października 2001 21 marca 2003 515 dni rząd Leszka Millera
3. Stanisław Łopatowski (SLD) 31 marca 2003 21 grudnia 2005 996 dni rząd Leszka Millera
pierwszy rząd Marka Belki
drugi rząd Marka Belki
4. KGrzelczyk portret.jpg Krzysztof Grzelczyk (PiS) 21 grudnia 2005 29 listopada 2007 708 dni rząd Kazimierza Marcinkiewicza
rząd Jarosława Kaczyńskiego
5. Rafał Jurkowlaniec (PO) 29 listopada 2007 1 grudnia 2010 1098 dni pierwszy rząd Donalda Tuska
6. Aleksander Skorupa (PO) 28 grudnia 2010 10 marca 2014 1168 dni pierwszy rząd Donalda Tuska
drugi rząd Donalda Tuska
7. Tomasz Smolarz.jpg Tomasz Smolarz (PO) 11 marca 2014 8 grudnia 2015 637 dni drugi rząd Donalda Tuska
rząd Ewy Kopacz
8. Paweł Hreniak Sejm 2019.jpg Paweł Hreniak (PiS) 8 grudnia 2015 11 listopada 2019[1] 1434 dni rząd Beaty Szydło
pierwszy rząd Mateusza Morawieckiego
9. Jarosław Obremski Kancelaria Senatu 2015.jpg Jarosław Obremski (PiS) 5 grudnia 2019[2] 47 dni drugi rząd Mateusza Morawieckiego

Województwo kujawsko-pomorskie[edytuj | edytuj kod]

Data powołania Data odwołania Wojewoda Ugrupowanie
1 stycznia 1999 20 października 2001 Józef Rogacki AWS
20 października 2001 26 stycznia 2006 Romuald Kosieniak SLD
26 stycznia 2006 24 lipca 2006 Józef Ramlau PiS
7 listopada 2006 29 listopada 2007 Zbigniew Hoffmann PiS
29 listopada 2007 13 grudnia 2010 Rafał Bruski PO
14 grudnia 2010 8 grudnia 2015 Ewa Mes PSL
8 grudnia 2015[3] Mikołaj Bogdanowicz PiS

Województwo lubelskie[edytuj | edytuj kod]

Data powołania Data odwołania Wojewoda Ugrupowanie
1 stycznia 1999 28 lutego 2000 Krzysztof Michalski AWS
28 lutego 2000 20 października 2001 Waldemar Dudziak AWS
20 października 2001 7 grudnia 2005 Andrzej Kurowski SLD
7 grudnia 2005 5 listopada 2007 Wojciech Sławomir Żukowski PiS
29 listopada 2007 26 października 2011 Genowefa Tokarska PSL
12 grudnia 2011 11 marca 2014 Jolanta Szołno-Koguc PO
12 marca 2014 11 listopada 2015 Wojciech Wilk PO
8 grudnia 2015[3] 11 listopada 2019[1] Przemysław Czarnek PiS
25 listopada 2019 Lech Sprawka PiS

Województwo lubuskie[edytuj | edytuj kod]

Data powołania Data odwołania Wojewoda Ugrupowanie
1 stycznia 1999 11 kwietnia 2000 Jan Majchrowski AWS
11 kwietnia 2000 20 października 2001 Stanisław Iwan AWS
20 października 2001 7 lipca 2004 Andrzej Korski SLD
26 lipca 2004 5 stycznia 2006 Janusz Gramza SLD
5 stycznia 2006 21 sierpnia 2006 Marek Ast PiS
13 września 2006 29 listopada 2007 Wojciech Perczak PiS
29 listopada 2007 26 października 2011 Helena Hatka PO
12 grudnia 2011 2 kwietnia 2013 Marcin Jabłoński PO
29 kwietnia 2013 19 grudnia 2014 Jerzy Ostrouch PO
26 stycznia 2015 11 listopada 2015 Katarzyna Osos PO
8 grudnia 2015[3] 11 listopada 2019[1] Władysław Dajczak PiS
15 stycznia 2020[4] Władysław Dajczak PiS

Województwo łódzkie[edytuj | edytuj kod]

Data powołania Data odwołania Wojewoda Ugrupowanie
1 stycznia 1999 20 października 2001 Michał Kasiński AWS
22 października 2001 13 maja 2004 Krzysztof Makowski SLD
13 maja 2004 26 stycznia 2006 Stefan Krajewski SLD
26 stycznia 2006 29 listopada 2007 Helena Pietraszkiewicz PiS
29 listopada 2007 8 grudnia 2015 Jolanta Chełmińska PO
8 grudnia 2015[3] 11 listopada 2019[1] Zbigniew Rau PiS
25 listopada 2019 Tobiasz Bocheński PiS

Województwo małopolskie[edytuj | edytuj kod]

Data powołania Data odwołania Wojewoda Ugrupowanie
1 stycznia 1999 20 października 2001 Ryszard Masłowski AWS
20 października 2001 21 grudnia 2005 Jerzy Adamik SLD
21 grudnia 2005 16 sierpnia 2006 Witold Kochan PiS
22 września 2006 5 listopada 2007 Maciej Klima PiS
29 listopada 2007 14 października 2009 Jerzy Miller PO
29 października 2009 12 grudnia 2011 Stanisław Kracik PO
12 grudnia 2011 8 grudnia 2015 Jerzy Miller PO
8 grudnia 2015[3] 2 czerwca 2017 Józef Pilch PiS
2 czerwca 2017 Piotr Ćwik PiS

Województwo mazowieckie[edytuj | edytuj kod]

Data powołania Data odwołania Wojewoda Ugrupowanie
1 stycznia 1999 20 października 2001 Antoni Pietkiewicz AWS
21 października 2001 10 stycznia 2006 Leszek Mizieliński SLD
10 stycznia 2006 17 stycznia 2007 Tomasz Koziński PiS
18 stycznia 2007 1 lutego 2007 Wojciech Dąbrowski PiS
15 lutego 2007 29 listopada 2007 Jacek Sasin PiS
29 listopada 2007 8 grudnia 2015 Jacek Kozłowski PO
8 grudnia 2015[3] 11 listopada 2019[1] Zdzisław Sipiera PiS
25 listopada 2019 Konstanty Radziwiłł PiS

Województwo opolskie[edytuj | edytuj kod]

Data powołania Data odwołania Wojewoda Ugrupowanie
1 stycznia 1999 20 października 2001 Adam Pęzioł AWS
20 października 2001 17 lutego 2003 Leszek Pogan SLD
19 lutego 2003 7 grudnia 2005 Elżbieta Rutkowska SLD
7 grudnia 2005 29 listopada 2007 Bogdan Tomaszek PiS
29 listopada 2007 11 listopada 2015 Ryszard Wilczyński PO
8 grudnia 2015[3] Adrian Czubak PiS

Województwo podkarpackie[edytuj | edytuj kod]

Data powołania Data odwołania Wojewoda Ugrupowanie
1 stycznia 1999 20 października 2001 Zbigniew Sieczkoś AWS
20 października 2001 3 marca 2003 Zdzisław Siewierski SLD
3 marca 2003 30 listopada 2005 Jan Kurp SLD
30 listopada 2005 29 listopada 2007 Ewa Draus PiS
29 listopada 2007 30 listopada 2010 Mirosław Karapyta PSL
2 grudnia 2010 25 października 2011 Małgorzata Chomycz PO
12 grudnia 2011 8 grudnia 2015 Małgorzata Chomycz-Śmigielska PO
8 grudnia 2015[3] 11 listopada 2019[1] Ewa Leniart PiS
13 stycznia 2020[4] Ewa Leniart PiS

Województwo podlaskie[edytuj | edytuj kod]

Data powołania Data odwołania Wojewoda Ugrupowanie
1 stycznia 1999 20 października 2001 Krystyna Łukaszuk AWS
20 października 2001 17 października 2005 Marek Strzaliński SLD
5 stycznia 2006 18 stycznia 2007 Jan Dobrzyński PiS
18 stycznia 2007 5 listopada 2007 Bohdan Paszkowski PiS
29 listopada 2007 28 listopada 2014 Maciej Żywno PO
22 grudnia 2014 7 października 2015 Andrzej Meyer PO
8 grudnia 2015[3] Bohdan Paszkowski PiS

Województwo pomorskie[edytuj | edytuj kod]

Data powołania Data odwołania Wojewoda Ugrupowanie
1 stycznia 1999 20 października 2001 Tomasz Sowiński AWS
20 października 2001 26 lipca 2004 Jan Ryszard Kurylczyk SLD
26 lipca 2004 24 stycznia 2006 Cezary Dąbrowski SLD
26 stycznia 2006 26 lutego 2007 Piotr Ołowski PiS
22 maja 2007 29 października 2007 Piotr Karczewski PiS
29 listopada 2007 25 października 2011 Roman Zaborowski PO
12 grudnia 2011 8 grudnia 2015 Ryszard Stachurski PO
8 grudnia 2015[3] Dariusz Drelich PiS

Województwo śląskie[edytuj | edytuj kod]

Data powołania Data odwołania Wojewoda Ugrupowanie
1 stycznia 1999 7 grudnia 2000 Marek Kempski AWS
9 grudnia 2000 17 października 2001 Wilibald Winkler AWS
22 października 2001 28 grudnia 2005 Lechosław Jarzębski SLD
28 grudnia 2005 29 listopada 2007 Tomasz Pietrzykowski PiS
29 listopada 2007 11 marca 2014 Zygmunt Łukaszczyk PO
12 marca 2014 8 grudnia 2015 Piotr Litwa PO
8 grudnia 2015[3] Jarosław Wieczorek PiS

Województwo świętokrzyskie[edytuj | edytuj kod]

Data powołania Data odwołania Wojewoda Ugrupowanie
1 stycznia 1999 20 października 2001 Wojciech Lubawski AWS
20 października 2001 5 stycznia 2006 Włodzimierz Wójcik SLD
5 stycznia 2006 5 listopada 2007 Grzegorz Banaś PiS
29 listopada 2007 8 grudnia 2015 Bożentyna Pałka-Koruba PO
8 grudnia 2015[3] 11 listopada 2019[1] Agata Wojtyszek PiS
12 listopada 2019 Zbigniew Koniusz PiS

Województwo warmińsko-mazurskie[edytuj | edytuj kod]

Data powołania Data odwołania Wojewoda Ugrupowanie
20 stycznia 1999 20 października 2001 Zbigniew Babalski AWS
22 października 2001 16 stycznia 2006 Stanisław Szatkowski SLD
16 stycznia 2006 17 stycznia 2007 Adam Supeł PiS
2 kwietnia 2007 29 listopada 2007 Anna Szyszka PiS
29 listopada 2007 8 grudnia 2015 Marian Podziewski PSL
8 grudnia 2015[3] Artur Chojecki PiS

Województwo wielkopolskie[edytuj | edytuj kod]

Data powołania Data odwołania Wojewoda Ugrupowanie
1 stycznia 1999 20 czerwca 2000 Maciej Musiał AWS
20 czerwca 2000 22 października 2001 Stanisław Tamm AWS
22 października 2001 28 grudnia 2005 Andrzej Nowakowski SLD
28 grudnia 2005 29 listopada 2007 Tadeusz Dziuba PiS
29 listopada 2007 10 listopada 2015 Piotr Florek PO
8 grudnia 2015[3] 11 listopada 2019[1] Zbigniew Hoffmann PiS
25 listopada 2019 Łukasz Mikołajczyk PiS

Województwo zachodniopomorskie[edytuj | edytuj kod]

Data powołania Data odwołania Wojewoda Ugrupowanie
1 stycznia 1999 20 października 2001 Władysław Lisewski AWS
20 października 2001 17 października 2005 Stanisław Wziątek SLD
12 grudnia 2005 29 listopada 2007 Robert Krupowicz PiS
29 listopada 2007 11 marca 2014 Marcin Zydorowicz PO
12 marca 2014 8 grudnia 2015 Marek Tałasiewicz PO
8 grudnia 2015[3] 14 sierpnia 2016 Piotr Jania PiS
7 września 2016 23 stycznia 2018 Krzysztof Kozłowski PiS
5 marca 2018 Tomasz Hinc PiS

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Objęcie urzędu – pierwszy dzień urzędowania – zaprzysiężenie.
  2. Złożenie urzędu – ostatni dzień urzędowania.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Premier odwołał ośmiu wojewodów. Zobacz listę nazwisk. dorzeczy.pl, 12 listopada 2019. [dostęp 2019-11-12].
  2. Tomasz Matejuk: Jarosław Obremski nowym Wojewodą Dolnośląskim. wroclife.pl, 5 grudnia 2019. [dostęp 2019-12-07].
  3. a b c d e f g h i j k l m n o Premier Beata Szydło powołała nowych wojewodów. mswia.gov.pl, 8 grudnia 2015. [dostęp 2015-12-08].
  4. a b Szef rządu: Potrzebujemy takich wojewodów. zachod.pl, 10 stycznia 2020. [dostęp 2020-01-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]