Wola Zambrowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł 52°57'49"N 22°16'11"E
- błąd 38 m
WD 52°57'N, 22°13'E, 52°57'58.50"N, 22°16'9.41"E
- błąd 20464 m
Odległość 421 m
Wola Zambrowska
wieś
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  podlaskie
Powiat zambrowski
Gmina Zambrów
Liczba ludności (2007) ok. 1000
Strefa numeracyjna 86
Kod pocztowy 18-301
Tablice rejestracyjne BZA
SIMC 0411387
Położenie na mapie gminy wiejskiej Zambrów
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Zambrów
Wola Zambrowska
Wola Zambrowska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wola Zambrowska
Wola Zambrowska
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Wola Zambrowska
Wola Zambrowska
Położenie na mapie powiatu zambrowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu zambrowskiego
Wola Zambrowska
Wola Zambrowska
Ziemia52°57′49″N 22°16′11″E/52,963611 22,269722

Wola Zambrowska – wieś w Polsce w województwie podlaskim, w powiecie zambrowskim i największa w gminie Zambrów.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa łomżyńskiego.

Położenie Woli Zambrowskiej[edytuj | edytuj kod]

Wola Zambrowska leży na południowy wschód od Zambrowa przy drodze krajowej nr 66. Od północnego zachodu wieś graniczy bezpośrednio z Zambrowem, od południa z Nowym Laskowcem i od południowego wschodu ze Starym Laskowcem. Od wschodu miejscowość okala kompleks leśny Grabówka wraz z rezerwatem przyrody, od południowego zachodu w niewielkiej odległości znajduje się las zwany przez mieszkańców Pacuski. W centrum wsi w kierunku północno-zachodnim płynie rzeka Jabłonka stanowiąca południową granicę wsi. Na Jabłonce w obrębie wsi znajduje się most drogi krajowej nr 66.

Początki osadnictwa[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze osady w Woli Zambrowskiej powstały wzdłuż rzeki Jabłonki na terenie obecnego osiedla wsi - Podlaskowca. Domy stały blisko rzeki o czym świadczą znajdowane na polach elementy ceramiki z okresu XVI-XVII wieku i kamienie, których kształt wskazuje na wcześniejsze wykorzystanie do mielenia ziaren. Rzeka najprawdopodobniej dość obficie wylewała, co wymusiło przeniesienie osady w miejsce wyżej położone.

Historia wsi[edytuj | edytuj kod]

Plan Woli Zambrowskiej

Początki wsi sięgają 1423 roku. Wtedy to książę mazowiecki Janusz I nadał 40 włók lasu zwanego Łętowo wraz z siedliskiem Stawiska na rzecz rycerzy ze Ślubowa. W nieznany sposób wieś Stawiska przeszła na własność księcia, później zaś króla (w 1526 roku) i stała się Wolą Zambrowską.

Wola Zambrowska przez wiele lat wyróżniała się wielkością: w 1565 roku miała powierzchnię 36 włók, a przed potopem szwedzkim ponad 60 włók. Majątkiem Woli Zambrowskiej aż do 1815 roku zarządzał starosta łomżyński. Po tym roku dobra rządowe przejęła Komisja Skarbu Królestwa Polskiego. Według danych z 1827 roku w Woli Zambrowskiej było 35 domów i 245 mieszkańców. W 1921 roku było 32 domy i 284 mieszkańców. Wtedy to właścicielem ziemskim był Julian Skarżyński, który posiadał folwark zamieszkiwany przez 52 mieszkańców.

Obecnie Wola Zambrowska jest największą wsią w gminie z liczbą ok. 150 domów i około 1000 mieszkańców.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

1 maja 2007 roku z inicjatywy Rady Sołeckiej Woli Zambrowskiej w świetlicy w Woli Zambrowskiej odbyło się I Spotkanie z Tradycją - impreza mająca na celu promowanie produktów tradycyjnych. Gośćmi imprezy byli między innymi: Stowarzyszenie Zambrowskie Produkty Lokalne, Starosta Powiatu Zambrowskiego pan Stanisław Rykaczewski, Z-ca wójta Gminy Zambrów Jerzy Baczewski oraz sekretarz Gminy Zambrów Bogdan Pac.

Wyróżnieni twórcy produktów lokalnych zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie "Kulinarne dziedzictwo", który odbył się w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku, w którym to wyróżniony został Chleb z duszą na tataraku mieszkanki Woli Zambrowskiej.

Pomimo sprzeciwu mieszkańców przez wieś ma przebiegać południowo-wschodnia obwodnica Zambrowa. Według planów odległość nowej drogi od niektórych zabudowań będzie wynosiła od 4,5 do 47 metrów. [1] [2]

Wola Zambrowska składa się z osiedli: Podlaskowca, Działek, Drugiego Brzegu, Poligonu i Kępy.

Obiekty zabytkowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Obwieszczenie Wojewody Podlaskiego z wyraźnym określeniem "Południowo-wschodnia obwodnica Zambrowa"
  2. Obwieszczenie Wojewody Podlaskiego w sprawie protestu mieszkańców Woli Zambrowskiej z zawartym określeniem "Południowo-wschodnia obwodnica Zambrowa"
  3. Katalog zabytków sztuki, Województwo łomżyńskie, Pod redakcją M. Kałamajskiej-Saeed, Ciechanowiec, Zambrów, Wysokie Mazowieckie i okolice, PAN Instytut Sztuki, Warszawa 1986, str. 88