Wolfsangel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wolfsangel
Symbol ukraińskiego pułku "Azow"

Wolfsangel (niem. "wilczy hak") jest symbolem heraldycznym, używanym także przez nazistów (między innymi jako symbol 34. Dywizji Grenadierów SS „Landstorm Nederland”), a obecnie przez neonazistów[1]. W tym kontekście jest on opisywany jako modyfikacja runy Eihwaz, z dodaną pionową linią. Symbol w pozycji wertykalnej znany jest także jako "piorun" (Donnerkeil), a w horyzontalnej jako "wilkołak". W nacjonalizmie ukraińskim symbolizuje też litery hasła "idea nacji".

Wolfsangel był pierwotnie przyrządem służącym do chwytania wilków, działał analogicznie do haczyka na ryby. Przyrząd składał się z półksiężycowej kotwicy (Wolfsanker), mocowanej do drzewa lub skały oraz właściwego haka, na który zakładany był kawałek mięsa. Wilk który nadział się na hak nie był w stanie się wyzwolić[2]. Wolfsangel w trzech formach (odpowiadającym jednej z części całej pułapki) w XV wieku pojawił się w heraldyce miejskiej i rycerskiej. W czasach nowożytnych przekształcił się w symbol popularny w okultyzmie, stąd stał się częścią symboliki nazistowskiej i neonazistowskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marcin Kornak: Monitoring rasizmu i ksenofobii na stadionach i wokół polskiego sportu. [dostęp 2015-07-09].
  2. Hemlut Nickel, An Illustrated Manuscript Inventory of an Armory for Sale by Lottery, "Metropolitan Museum Journal", t. 41 (2006), s. 119