Wolne Kobiety

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wolne Kobiety (hiszp. Mujeres Libres) – hiszpańska organizacja anarchofeministyczna założona w 1936 r. Była jedną z głównych organizacji anarchistycznych w Hiszpanii, obok Krajowej Konfederacji Pracy (CNT), Iberyjskiej Federacji Anarchistycznej oraz Iberyjskiej Federacji Młodzieży Wolnościowej.

Pomimo dążeń CNT do równouprawnienia kobiet, wiele działaczek anarchistycznych uważało, że konieczne jest powołanie takiej specyficznie kobiecej organizacji, która pozwoliłaby im rozwinąć w pełni swoje zdolności i potencjał polityczny. W rezultacie zaczęły się organizować i zakładać grupy kobiece. W 1934 r. w Barcelonie powstała Kobieca Grupa Kulturalna (hiszp. Grupo Cultural Femenino), która razem z zespołem redakcyjnym czasopisma „Mujeres Libres” z Madrytu, w skład którego wchodziły Lucía Sánchez Saornil, Mercedes Comaposada Guillén i Amparo Poch y Gascón, stała się zalążkiem nowej organizacji. W październiku 1938 r. do federacji Wolnych Kobiet należało ponad 20 000 kobiet[1].

W latach 70. istniały plany odtworzenia organizacji; powstało kilka grup, m.in. w Asturii, gdzie działała regionalna federacja złożona z organizacji z Gijón i La Felguera. Była również grupa w Barcelonie, a prawdopodobnie także inne. Przestały jednak funkcjonować.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Conchita Liaño Gil Mujeres Libres. Luchadoras libertarias, s. 151

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mujeres Libres: España 1936-1939 red. Mary Nash, Barcelona 1976
  • Conchita Liaño Gil Mujeres Libres. Luchadoras libertarias, Madrid 1999

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]