Wersja ortograficzna: World Curling Tour

World Curling Tour

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

World Curling Tour (WCT) – cykl rozgrywek curlingowych, w których biorą udział najlepsze drużyny z całego świata. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1992. Mężczyźni i kobiety toczą rozgrywki oddzielnie.

Zazwyczaj rozpoczyna się we wrześniu a kończy w kwietniu roku następnego. Kalendarz jest tak ułożony by jak najmniej kolidował z rozgrywkami eliminacyjnymi (ang. playdowns) do The Brier i Tournament of Hearts.

Klasyfikację stanowi liczba pieniędzy jaką zdobyły drużyny. Organizatorzy poszczególnych turniejów decydują o formacie gry (knock out, system kołowy) czy liczbie zespołów. Przeważnie turnieje trwają trzy lub cztery dni i kończą się w niedzielę lub poniedziałek. Mecze składają się z ośmiu Endów.

Zdecydowana większość turniejów ma miejsce w Kanadzie, zawody europejskie odbywają się w ramach Champions Curling Tour (wcześniej World Curling Tour Europe) i są liczone do klasyfikacji WCT (poza rozgrywkami juniorów).

Od 2001 w ramach WCT organizowane są rozgrywki Wielkiego Szlema mężczyzn, od 2006 kobiet. Są to turnieje z największą pulą nagród, posiadają również swoją klasyfikację - Capital One Cup, gdzie dla trzech najlepszych zespołów przyznawane są dodatkowe nagrody.

Turnieje World Curling Tour[edytuj | edytuj kod]

Obecnie rozgrywane:

Kobiety:

Mężczyźni

Order of Merit[edytuj | edytuj kod]

Jest to oddzielna klasyfikacja sporządzana dla każdego sezonu, gdzie pod uwagę bierze się osiem najlepszych rezultatów każdej drużyny. Osiągnięte wyniki przelicza się na punkty. W klasyfikacji uwzględniane są nie tylko turnieje wchodzące w skład World Curling Tour, może być uwzględniany każdy turniej, w którym nagrodą są pieniądze. Dodatkowo liczą się tutaj imprezy organizowane przez World Curling Federation, a także zawody wyłaniające mistrzów poszczególnych państw[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. About the Order of Merit (ang.). [dostęp 2012-07-02].