Worms 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Worms 2
Producent Team17
Wydawca Ziemia MicroProse
Polska Cenega Poland
Dystrybutor Licomp Empik Multimedia
Seria gier Worms
Aktualna wersja 1.5
Data wydania Świat: 18 stycznia 1997
POL: 24 października 1997
Gatunek Zręcznościowa, turowa
Tryby gry Gra jednoosobowa, Gra wieloosobowa
Język angielski, polski
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows 95
Nośniki CD (1)
Wymagania

Procesor Pentium 166 MHz, 32 MB RAM, akcelerator 2D, karta dźwiękowa Sound Blaster 16-bit.

Kontrolery klawiatura, mysz
Parametry automatu
Ekran automatu monochromatyczny, rastrowy o orientacji pionowej

Worms 2 – kontynuacja zręcznościowo-strategicznej gry komputerowej Worms z odnowioną grafiką, nowymi rodzajami broni i tym podobnymi zmianami.

W Worms 2 może grać od 1 do 6 graczy. Możliwe opcje gry:

 • samotna – tryb misji
 • gra z jednym lub więcej graczem komputerowym
 • gra dwóch lub więcej graczy przy jednym komputerze
 • dwóch lub więcej graczy oraz graczy komputerowych przy jednym komputerze
 • specjalny tryb gry sieciowej przez Internet, za pośrednictwem serwera Team17, w której może uczestniczyć od 2 do 6 graczy

Pomimo faktu, iż gra została wydana w 1997 roku, to na serwerach przez Internet gra w nią jeszcze wciąż dużo ludzi.

W grze internetowej wyróżnia się kilka "odmian" gry:

 • Normal Game – gra przeznaczona dla 2-6 graczy, zazwyczaj na domyślnych ustawieniach i losowej, bądź też własnoręcznie wykonanej planszy.
 • Roper – jest to odmiana gry charakteryzująca się tym, że każda runda trwa od 11 do 15 (zwykle 12) sekund, specjalną planszą, w postaci dwóch wysepek, przypominających kształtem drzewa, dużymi obrażeniami od upadku oraz dostępnością WYŁĄCZNIE następujących broni: mina, granat, bazooka, lina, spadochron (w ilości nieskończonej). Każdy gracz dysponuje jednym "robakiem" o ilości energii około 333. Przed rozpoczęciem każdej rundy, z nieba spada zasobnik energii (+20).

Rozgrywka polega na tym, aby poruszać się wyłącznie za pomocą liny oraz atakować tylko z niej. Jednakże przed wykonaniem ataku należy zebrać jeden lub więcej zasobników. Niszczenie ich jest niedozwolone.

 • BnG, B&G lub Bazooka and Grenade – gra przeznaczona zwykle dla 2 graczy. Plansza zbudowana jest z wielu platform w kształcie litery U. Każdy gracz dysponuje 5 robakami, jednak nie może zmieniać kolejności ich ruchów oraz się nimi poruszać. Ma do dyspozycji bazookę i granat oraz 2 teleporty. Zakazane jest teleportowanie się na platformę zajętą przez robaka przeciwnika.
 • Rope Race – plansza ma kształt labiryntu, w grze bierze udział 2 lub więcej graczy, po starcie gry oboje teleportują się na platformę oznaczoną napisem START. Celem gry jest dostanie się na koniec labiryntu, korzystając jedynie z pomocy liny. Gracz ma do dyspozycji tylko linę oraz spadochron.
 • Bungee Racer – tak samo jak Rope Race, tyle tylko że gracz ma do dyspozycji wyłącznie bungee (ewentualnie spadochron). Taki labirynt jest dużo łatwiejszy, niż ten w Rope Race, gdyż nie każdą przeszkodę można przejść używając bungee, tak jak ma to miejsce w Rope Race.
 • Super Sheep Race – plansza ma kształt labiryntu, gracze po starcie teleportują się na START. Z tej platformy puszczają super owcę, która musi dotrzeć do końca labiryntu. Ten gracz, który dokona tego jako pierwszy, wygrywa. Labirynt ten jest krótszy i łatwiejszy niż w Rope Race, gdyż owcą jest trudno sterować.

W grze internetowej dostępny jest tzw. ranking (ang. Ladder). Jest to pewna strona internetowa, na której gracze mogą zakładać swoje konta, a następnie zgłaszać swoje wygrane z innymi graczami. Dzięki temu łatwo jest się zorientować, którzy z graczy ma jaki poziom. Jednak ranking ten jest wykorzystywany tylko w grach typu Roper oraz B&G.