Wratislaviae Amici

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wratislaviae Amici
Ilustracja
Państwo  Polska
Siedziba ul. Tęczowa 83t/24 53-601 Wrocław
Rodzaj stowarzyszenia Stowarzyszenie
Zasięg Rzeczpospolita Polska i zagranica
Prezes Maciej Mituła
Nr KRS 0000302028
Data rejestracji 15 kwietnia 2008
brak współrzędnych
Strona internetowa

Wratislaviae Amici – stowarzyszenie prowadzące portal internetowy "Poloniae Amici polska-org.pl" skupiający miłośników Wrocławia, Dolnego Śląska, polskich Łużyc, a od 2018 r. całej Polski i Kresów Wschodnich. Pierwotny serwis internetowy został utworzony w roku 2001[1] przez Piotra Herbę i umieszczony w 2003 na serwerach wrocławskiego przedsiębiorstwa Kombinatu „PZL-Hydral” SA[2]. W czerwcu 2005 dziewiętnastu twórców tego portalu utworzyło nieformalne wówczas stowarzyszenie, stawiające sobie za cel upowszechnianie wiedzy o współczesnym i historycznym Wrocławiu i Dolnym Śląsku oraz dokumentowanie zmian poprzez gromadzenie głównie fotografii, a także reprodukcji grafik oraz tekstów dotyczących miasta i regionu. Członkowie Stowarzyszenia organizowali także spotkania z wrocławskimi historykami i architektami, przeprowadzali z nimi wywiady, które publikowali na portalu Wratislaviae Amici. Jednocześnie udostępnili stronę internetową wszystkim, którzy – po bezpłatnej rejestracji – zechcieli opublikować wykonane przez siebie fotografie lub skany grafik wiążących się z historią Wrocławia lub okolic, bądź skomentować ilustracje nadesłane przez inne osoby. Pierwsze ilustracje w portalu opublikowane zostały w sierpniu 2003 roku[3]. Do połowy 2018 r. na portalu zebrano ponad 1 milion zdjęć, map i artykułów dotyczących Wrocławia i Dolnego Śląska.

10 stycznia 2007 została zawarta umowa o dokonanie aportu własności intelektualnej twórcy portalu i autora pierwszych zamieszczonych w nim reprodukcji i ilustracji, Piotra Herby, w przyszły majątek Stowarzyszenia Wratislaviae Amici, na podstawie której przyznano mu w uznaniu jego zasług członkostwo Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia Wratislaviae Amici oraz przyszły tytuł i prawa Prezesa Honorowego Stowarzyszenia[4].

Formalne powołanie do życia Stowarzyszenia Wratislaviae Amici przez dwudziestotrzyosobową grupę założycielską nastąpiło 23 września 2007 po sądowej rejestracji Stowarzyszenia (KRS 0000302028). I walne zebranie odbyło się 25 maja 2008, na którym to członkowie-założyciele Stowarzyszenia dokonali wyboru władz i organów statutowych. Ustanowiono także funkcję Honorowego Prezesa Stowarzyszenia, którym został – na podstawie umowy z 10 stycznia 2007 – Piotr Herba (funkcja ta została zlikwidowana 19 czerwca 2011 podczas IV walnego zebrania Stowarzyszenia[5]).

Portal internetowy "Poloniae Amici polska-org.pl) prowadzony przez stowarzyszenie Wratislaviae Amici jest moderowany i administrowany, a nadesłane pliki i komentarze niespełniające kryteriów (zawartość, treść, wielkość itp.) określonych w regulaminie są usuwane. Stowarzyszenie na początku 2019 roku liczyło 40 członków, a na portalu zarejestrowanych było wtedy ponad 30 000 użytkowników.

  • 24 czerwca 2009 Stowarzyszenie uhonorowane zostało Nagrodą Prezydenta Wrocławia za rok 2009[6].
  • 11 marca 2011 Stowarzyszenie podpisało oficjalną umowę o współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość”[7], która trwała do 2014 roku.
  • 20 maja 2012 zaprezentowano zmodernizowaną wersję portalu internetowego, który od 6 października 2012 zaczął funkcjonować pod nową domeną: dolny-slask.org.pl.
  • 1 sierpnia 2018 portal internetowy został oficjalnie przekształcony w serwis ogólnopolski "Poloniae Amici polska-org.pl"[8].
  • 10 lutego 2019 Stowarzyszenie uruchomiło portal poświęcony Kresom Wschodnim - kresy.org.pl, który funkcjonuje w ramach jednej grupy internetowej - "Poloniae Amici".[9]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]