Wrocław Sołtysowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wrocław Sołtysowice
Ilustracja
Perony stacji kolejowej Wrocław Sołtysowice
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miejscowość Wrocław
Lokalizacja Sołtysowice
Data otwarcia 1868
Poprzednie nazwy Schottwitz, Breslau Schottwitz, Breslau Burgweide, Wrocław Sułkowice
Dane techniczne
Liczba peronów 3
Liczba krawędzi
peronowych
3
Kasy nieczynne
Linie kolejowe
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
Wrocław Sołtysowice
Wrocław Sołtysowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wrocław Sołtysowice
Wrocław Sołtysowice
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Wrocław Sołtysowice
Wrocław Sołtysowice
Ziemia51°08′31″N 17°04′56″E/51,141944 17,082222
Portal Portal Transport szynowy

Wrocław Sołtysowicestacja kolejowa we Wrocławiu, przy alei Poprzecznej, na osiedlu Sołtysowice, w pobliżu Centrum Handlowego Korona.

W roku 2017 stacja obsługiwała 300–499 pasażerów na dobę[1].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Stacja znajduje się na skrzyżowaniu linii Kolei Prawego Brzegu Odry i linii Kolei Wrocławsko-Jelczańskiej. Na stacji zatrzymują się tylko pociągi osobowe Kolei Dolnośląskich do Trzebnicy oraz Regio do Oleśnicy, Bierutowa, Kluczborka, Lublińca, Poznania i Ostrowa Wlkp.,Łodzi Kaliskiej, a także Wrocławia Głównego, Nadodrza. W 2000 roku zawieszono kursowanie składów pasażerskich w kierunku Jelcza oraz Opola przez Jelcz. Teraz na odcinku tej linii do Swojczyc jeżdżą jedynie pociągi towarowe do składu paliw Orlen. Dnia 1 kwietnia 2017 powróciły na dwa lata połączenia pasażerskie do stacji Wrocław Wojnów, a na 2021 rok planuje się ponowne uruchomienie połączeń do Jelcza - Laskowic. [2]

Ze stacją osobową graniczy towarowa, od której odchodzą bocznice do nieistniejącej Cukrowni "Wrocław" i młyna "Sułkowice" oraz łącznik do Osobowic i nieczynnej już stacji towarowej Wrocław Różanka znajdującej się koło byłego Młyna Różanka. Stacja posiada status węzłowej. Planowany jest remont stacji związany z przebudowa i modernizacją linii w kierunku Oleśnicy, która jest bardzo ruchliwą. Stacja obsługiwała też wiele bocznic do zakładów przemysłowych takich jak młyn i cukrownia oraz położone pomiędzy linią kolejową w kierunku Nadodrza, a ul. Długosza.

Ze względu na konieczność umiejscowienia wiaduktu kolejowego na odpowiednio dużej wysokości w celu bezkolizyjnego przecięcia linii kolejowej do Jelcza z pobliską drogą szybkiego ruchu prowadzącą w kierunku Warszawy peron 3 obsługujący tę linię jest pochyły.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek dworcowy nieznanego autora powstały około 1871 jest murowany z cegły i otynkowany, nakryty dachem dwuspadowym. Od strony wschodniej przylega do niego parterowy magazyn, a od zachodniej znajduje się piętrowa przybudówka z pomieszczeniami służbowymi a tuż dalej dwuipółpiętrowa nastawnia dysponująca. Na parterze umiejscowiona jest poczekalnia, kasy pasażerskie i towarowe, dawniej również przechowalnia bagażu, a na piętrze mieszkanie. Okna parteru zostały osadzone na gzymsie działowym, wszystkie otwory zamknięto odcinkiem łuku. Od strony ulicy dworzec jest poprzedzony niewielkim placem. Przed wejściem do budynku dworca znajduje się niewielki skwer i pozostałość po fontannie.

W czasie walk o miasto od lutego do maja 1945 na stacji i na linii kolejowej do Wrocławia Osobowic działał niemiecki pociąg pancerny ostrzeliwujący oddziały radzieckie i polskie na Wzgórzach Trzebnickich.

Pod koniec roku 2015 rozpoczął się remont peronów połączony z wymianą wiat oraz ogrodzenia.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Do stacji można dotrzeć pieszo z przystanków komunikacji miejskiej (118, 128, 130, 131, 141, 331, 904, 911, 921) koło CH Korona (około 5 minut) lub przystanku Poprzeczna na ul. Sołtysowickiej (116, 119 pieszo 15 minut).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Największe i najmniejsze stacje w Polsce. W: utk.gov.pl [on-line]. [dostęp 2019-12-18].
  2. Administrator - Mariusz Tokarz, Pociągiem z Wojnowa na Dworzec Główny już 1 kwietnia 2017 [dostęp 2017-01-04] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Maria Zwierz: Wrocławskie dworce kolejowe. Wrocław: Muzeum Architektury, 2006.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wrocław Sołtysowice
Linia 143 KaletyWrocław Mikołajów (156,509 km)
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Wrocław Psie Pole
odległość: 2,767 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 4,027 km
Linia 292 Jelcz MiłoszyceWrocław Osobowice (21,447 km)
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Wrocław Kowale
odległość: 1,921 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 7,326 km