Wszystko czego dziś chcę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wszystko czego dziś chcę
Utwór Izabeli Trojanowskiej
z albumu Iza
Wydany 1981
Nagrywany 1980
Gatunek pop
Długość 4:00 min
Twórca muzyka: Romuald Lipko
tekst: Andrzej Mogielnicki
Wydawnictwo Tonpress

Wszystko czego dziś chcę – utwór Izabeli Trojanowskiej wydany po raz pierwszy w 1981 na debiutanckim albumie Iza[1].

Podkład instrumentalny do piosenki gościnnie zagrał zespół Budka Suflera (u jego boku ówcześnie wokalistka koncertowała, współpracę zaś skończyła w lutym 1981). Piosenkarka zaśpiewała utwór na festiwalach w Opolu (gdzie wygrała nagrodę Miss Obiektywu) i Sopocie. Oryginalna wersja utworu została zarejestrowana w System Studio w Lublinie w 1980[2]. W latach 80. podkład instrumentalny do utworu grany był na koncertach przez zespół Stalowy Bagaż, w skład którego wszedł m.in. Aleksander Mrożek.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Treść utworu[edytuj | edytuj kod]

Jest to z jednej strony lekko tylko zakamuflowany erotyk, z drugiej publicystyka, opisująca ówczesną rzeczywistość. Podmiot liryczny utworu wyraża swoje oczekiwania wobec napotkanego najprawdopodobniej w klubie partnera. Zostaje on nieco lekceważąco skarcony za brak domyślności: "wybacz chłopcze, lecz nie na to czekam". Podmiot liryczny informuje partnera, że nie interesują jej żadne plany na przyszłość "siedzimy tu godziny pół, zahaczyłeś prawie o ślub". Interesują ją wyłącznie dobry seks "tu i teraz" i oczekuje srogiego orgazmu "polecieć chcę tam i z powrotem, z ramion twych wprost do nieba"[3].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Izabela Trojanowska powiedziała po latach, że gdyby wiedziała o co chodzi w tej piosence (nie o taniec...), to by jej nie zaśpiewała[4].

Covery[edytuj | edytuj kod]

Pozostałe:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]