Wulkan zaskakuje Wenus i Marsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wulkan zaskakuje Wenus i Marsa
Ilustracja
Autor Jacopo Tintoretto
Rok wykonania 1545
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 134 × 198 cm
Muzeum Stara Pinakoteka

Wulkan zaskakuje Wenus i Marsaobraz olejny włoskiego malarza Jacopa Tintoretta.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Motyw przedstawiony na obrazie pochodzi z greckiego eposu Odyseja Homera lub z Metamorfoz Owidiusza. Opowieść mówi o zdradzie bogini Wenus z bogiem wojny Marsem. Mężem Wenus był Wulkan (Hefajstos). Romans został odkryty przez wszechwiedzącego boga słońca Apolla. Wulkan po odkryciu zdrady sporządził sieć w którą zamierzał schwytać kochanków, a na świadków nierządnego czynu wezwał innych bogów. Oni też mieli rozstrzygnąć co zrobić z przyłapaną parą. Niezręczna sytuacja dostarczyła wiele rozrywki zebranym bogom.

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Interpretacja tematu przez Tintoretta bardziej przypomina groteskową scenę rodzajową. Ukazuje moment poprzedzający odkrycie zdrady Wenus, przez co odchodzi od tradycyjnego ujęcia sceny zdrady bogini. Wenus roznegliżowana, leży na łożu. Wydaje się być znużoną podejrzliwością Wulkana, który poszukuje dowodów zdrady małżonki. Nigdzie nie widać sieci o której opowiada Owidiusz, jest za to ukryty pod łóżkiem, już w zbroi, bóg wojny Mars. Tradycyjnie strzelający z łuku do bogów Amor, śpi spokojnie w kołysce najwyraźniej niezainteresowany wydarzeniami. Groteskowość sceny dopełnia wizerunek psa, symbolu wierności małżeńskiej, który za moment swoim szczekaniem zdradzi kryjówkę kochanka.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Patrick De Rynck: Jak czytać opowieści biblijne i mitologiczne w sztuce: rozwiązywanie zagadek dawnych mistrzów – od Giotta do Goi. Kraków: Universitas, 2009. ISBN 978-83-242-0903-3.