Wyścig Pokoju 1973

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyścig Pokoju 1973
1972 1974
Data 9-26 maja 1973
Etapów 16 + prolog i epilog
Dystans 2083 km
Czas zwycięzcy 48h 30’27’’ (42,942 km/h)
Zgłoszenia 99 kolarzy
Ukończyło wyścig 83 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Polska Ryszard Szurkowski
Drugie miejsce Polska Stanisław Szozda
Trzecie miejsce Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow
Pozostałe klasyfikacje
Górska Polska Ryszard Szurkowski
Najaktywniejszych Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow
Drużynowa Polska Polska

XXVI Wyścig Pokoju – odbył się na trasie PragaWarszawaBerlin w dniach 9-26 maja 1973 roku. Do 16-etapowego wyścigu (plus prolog i epilog), którego trasa wynosiła 2083 km, wystartowało 99 zawodników z 17 drużyn.

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Polska POLSKA Niemiecka Republika Demokratyczna NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA
1 Andrzej Kaczmarek 4 Mieczysław Nowicki 55 Wolfgang Fiedler 58 Wolfram Kühn
2 Zbigniew Krzeszowiec 5 Stanisław Szozda 56 Lothar Grüner 59 Michael Schiffner
3 Lucjan Lis 6 Ryszard Szurkowski 57 Thomas Huschke 60 Wolfgang Wesemann
Wielka Brytania WIELKA BRYTANIA Holandia HOLANDIA
7 Alexander Gilchrist 10 Denis Mitchell 61 Evert Diepenveen 64 Hermanus Lenferink
8 Jack Kershaw 11 Douglas Dailey 62 Cornelius Hoogedoorn 65 Cornelius Boersma
9 Phillip Griffiths 12 David Gornall 63 Petrus Legierse 66 Henk Smits
Australia AUSTRALIA Włochy WŁOCHY
13 Donald Allan 16 Donald Wilson 67 Bruno Ruggenini 70 Salvatore Ghisellini
14 John Trevorrow 17 Anthony Branchflower 68 Fiorenzo Ballardin 71 Claudio Guarnieri
15 David Jose 18 Thomas Moloney 69 Giuseppe Fratini 72 Giuseppe Magni
Czechosłowacja CZECHOSŁOWACJA Ludowa Republika Bułgarii BUŁGARIA
19 Antonín Bartoníček 22 Jiří Mainuš 73 Iwan Wasiliew 76 Jani Czakarow
20 Josef Hájek 23 Jaroslav Poslušný 74 Martin Martinow 77 Wesko Michajłow
21 Petr Matoušek 24 Jiří Prchal 75 Dymitar Trajkow 78 Iwan Popow
Francja FRANCJA Rumunia w epoce komunizmu RUMUNIA
25 Claude Behue 28 Philippe Bodier 79 Nicolae Andronache 82 Ion Cernea
26 Jean-Louis Danguillaume 29 Alain Bernard 80 Constantin Grigore 83 Vasile Selejan
27 Georges Talbourdet 30 Patrick Béon 81 Alexandru Sofronie 84 Teodor Vasile
Belgia BELGIA Norwegia NORWEGIA
31 Ludo Noels 34 Alexander Robberecht 85 Edvard Øfsti 88 Arne Klavenes
32 René Dillen 35 Victor de Valckener 86 Sigmund Stenseth 89 Aage Vold
33 Theophiel Dockx 36 Edmond Verbruggen 87 Willie Juul Pedersen
Kuba KUBA Węgry WĘGRY
37 Leonardo Hernandez 40 Jorge Perez 91 numer nieprzydzielony 94 Imre Gera
38 Rafael Tamayo 41 Alfredo Santana 92 Tibor Debreceni 95 Janos Sipos
39 Angel Falcon 42 Jose Prieto 93 József Peterman 96 Gabor Nagy
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR Maroko MAROKO
43 Walerij Lichaczow 46 Aleksander Gusjatnikow 97 Habib Benqadi 100 Mohamed Jaber
44 Władisław Nieljubin 47 Rinat Szarafulin 98 Mustafa Najjari 101 Hachmi Aitbouth
45 Nikołaj Gorełow 48 Aleksander Judin 99 Bouchaib Belbouj 102 Mohamed Hajji
Dania DANIA
49 Erik Jensen 52 Kjell Rodian
50 Ryland Kehlet 53 Tage Nielsen
51 numer nieprzydzielony 54 Mogens Wandborg

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Prolog, (9 maja 1973), Praga (19 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Ryszard Szurkowski 25,52
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Rinat Szarafulin +0,08
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Wolfgang Wesemann +0,15
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Judin +0,36
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Lothar Grüner +0,37
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow +0,37
7. Czechosłowacja Jiří Mainuš +0,39
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +0,39
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Gusjatnikow +0,39
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władisław Nieljubin +0,40

I etap, (10 maja 1973), Praga – Pardubice (88 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow 1:51,09
2. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +0,00
3. Czechosłowacja Jiří Prchal +0,00
4. Polska Lucjan Lis +0,00
5. Belgia René Dillen +0,00
6. Czechosłowacja Petr Matoušek +0,00
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władisław Nieljubin +0,00
8. Włochy Claudio Guarnieri +0,00
9. Rumunia w epoce komunizmu Teodor Vasile +0,00
10. Francja Jean-Louis Danguillaume +0,00

II etap, (11 maja 1973), Pardubice – Brno (135 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Włochy Fiorenzo Ballardin 2:54,48
2. Ludowa Republika Bułgarii Wesko Michajłow +0,00
3. Wielka Brytania Phillip Griffiths +0,00
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow +1,19
5. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +1,19
6. Francja Jean-Louis Danguillaume +1,19
7. Dania Kjell Rodian +1,19
8. Czechosłowacja Jiří Prchal +1,19
9. Włochy Salvatore Ghisellini +1,19
10. Polska Andrzej Kaczmarek +1,19

III etap, (12 maja 1973), Brno – Dubnica (156 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Ryszard Szurkowski 3:37,45
2. Belgia Ludo Noels +0,00
3. Czechosłowacja Petr Matoušek +0,00
4. Francja Georges Talbourdet +0,00
5. Węgry Imre Gera +0,07
6. Belgia René Dillen +0,21
7. Włochy Salvatore Ghisellini +0,21
8. Czechosłowacja Jiří Prchal +0,21
9. Rumunia w epoce komunizmu Teodor Vasile +0,21
10. Belgia Theophiel Dockx +0,21

IV etap, (13 maja 1973), Dubnica – Bańska Bystrzyca (170 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Stanisław Szozda 4:24,14
2. Czechosłowacja Jaroslav Poslušný +0,00
3. Polska Andrzej Kaczmarek +0,00
4. Węgry Tibor Debreceni +0,00
5. Rumunia w epoce komunizmu Vasile Selejan +0,00
6. Wielka Brytania Phillip Griffiths +0,00
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow +2,29
8. Polska Lucjan Lis +2,29
9. Belgia René Dillen +2,29
10. Belgia Alexander Robberecht +3,56

V etap, (14 maja 1973), Bańska Bystrzyca – Poprad (144 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow 3:23,15
2. Polska Ryszard Szurkowski +0,00
3. Francja Georges Talbourdet +0,00
4. Belgia Ludo Noels +0,00
5. Belgia René Dillen +0,00
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow +0,00
7. Polska Stanisław Szozda +1,38
8. Australia Donald Allan +1,38
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władisław Nieljubin +1,38
10. Włochy Claudio Guarnieri +1,38

VI etap, (16 maja 1973), Tatrzańska ŁomnicaKraków (151 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow 3:38,42
2. Francja Jean-Louis Danguillaume +0,00
3. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +0,00
4. Rumunia w epoce komunizmu Teodor Vasile +0,00
5. Włochy Claudio Guarnieri +0,00
6. Czechosłowacja Jiří Prchal +0,00
7. Belgia Edmond Verbruggen +0,00
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Lothar Grüner +0,00
9. Polska Andrzej Kaczmarek +0,00
10. Australia Donald Allan +0,00

VII etap, (17 maja 1973), Kraków – Kielce (118 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Australia Donald Allan 2:54,14
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow +0,00
3. Polska Ryszard Szurkowski +0,00
4. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +0,00
5. Czechosłowacja Petr Matoušek +0,00
6. Polska Andrzej Kaczmarek +0,00
7. Polska Zbigniew Krzeszowiec +0,00
8. Francja Philippe Bodier +0,00
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Lothar Grüner +0,00
10. Ludowa Republika Bułgarii Martin Martinow +0,00

VIII etap, (18 maja 1973), StarachowiceRadom, (40 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Ryszard Szurkowski 54,04
2. Węgry Imre Gera +0,31
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow +0,47
4. Polska Stanisław Szozda +0,56
5. Polska Mieczysław Nowicki +0,56
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Rinat Szarafulin +0,59
7. Polska Lucjan Lis +1,11
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Wolfgang Wesemann +1,15
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Lothar Grüner +1,25
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władisław Nieljubin +1,31

IX etap, (18 maja 1973), Radom – Warszawa (128 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Stanisław Szozda 2:53,51
2. Holandia Cornelius Hoogedoom +0,00
3. Czechosłowacja Jaroslav Poslušný +0,00
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +0,00
5. Ludowa Republika Bułgarii Iwan Wasiliew +0,00
6. Polska Lucjan Lis +0,00
7. Belgia Victor de Valckener +0,00
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władisław Nieljubin +0,00
9. Wielka Brytania Douglas Dailey +0,00
10. Ludowa Republika Bułgarii Dymitar Trajkow +0,00

X etap, (19 maja 1973), NieporętWłocławek (154 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Belgia René Dillen 3:11,12
2. Polska Andrzej Kaczmarek +0,00
3. Francja Claude Behue +0,00
4. Holandia Henk Smits +0,00
5. Polska Ryszard Szurkowski +0,03
6. Polska Stanisław Szozda +0,03
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow +0,03
8. Polska Zbigniew Krzeszowiec +0,03
9. Belgia Alexander Robberecht +0,03
10. Francja Jean-Louis Danguillaume +0,03

XI etap, (20 maja 1973), ToruńPoznań (150 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow 3:00,48
2. Polska Ryszard Szurkowski +0,00
3. Polska Stanisław Szozda +0,00
4. Francja Jean-Louis Danguillaume +0,00
5. Rumunia w epoce komunizmu Teodor Vasile +0,00
6. Czechosłowacja Jiří Prchal +0,00
7. Polska Zbigniew Krzeszowiec +0,00
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow +0,00
9. Polska Andrzej Kaczmarek +0,00
10. Francja Georges Talbourdet +0,00

XII etap, (22 maja 1973), LubinGörlitz (110 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Huschke 2:36,43
2. Polska Ryszard Szurkowski +0,00
3. Francja Jean-Louis Danguillaume +0,00
4. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +0,00
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +0,00
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władisław Nieljubin +0,00
7. Holandia Henk Smits +0,00
8. Francja Georges Talbourdet +0,00
9. Czechosłowacja Petr Matoušek +0,00
10. Czechosłowacja Jiří Prchal +0,00

XIII etap, (23 maja 1973), Görlitz – Drezno (100 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Zbigniew Krzeszowiec 2:22,45
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Huschke +0,00
3. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +0,00
4. Włochy Bruno Ruggenini +0,00
5. Polska Andrzej Kaczmarek +0,00
6. Francja Jean-Louis Danguillaume +0,00
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +0,00
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władisław Nieljubin +0,00
9. Polska Lucjan Lis +0,00
10. Rumunia w epoce komunizmu Constantin Grigore +0,00

XIV etap, (24 maja 1973), Drezno – Halle (168 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow 4:22,42
2. Francja Jean-Louis Danguillaume +0,00
3. Włochy Claudio Guarnieri +0,00
4. Czechosłowacja Jaroslav Poslušný +0,00
5. Holandia Evert Diepenveen +0,00
6. Polska Stanisław Szozda +0,00
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władisław Nieljubin +0,00
8. Rumunia w epoce komunizmu Teodor Vasile +0,00
9. Polska Lucjan Lis +0,00
10. Polska Zbigniew Krzeszowiec +0,00

XV etap, (25 maja 1973), Halle – Poczdam (157 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Belgia Theophiel Dockx 3:46,31
2. Ludowa Republika Bułgarii Dymitar Trajkow +0,00
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow +0,07
4. Francja Jean-Louis Danguillaume +0,07
5. Belgia Ludo Noels +0,07
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władisław Nieljubin +0,07
7. Dania Kjell Rodian +0,07
8. Belgia René Dillen +0,07
9. Holandia Evert Diepenveen +0,07
10. Australia John Trevorrow +0,07

XVI etap, (26 maja 1973), Poczdam – Berlin (86 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow 1:57,29
2. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +0,00
3. Belgia Ludo Noels +0,00
4. Włochy Claudio Guarnieri +0,00
5. Australia John Trevorrow +0,00
6. Polska Zbigniew Krzeszowiec +0,00
7. Holandia Evert Diepenveen +0,00
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Huschke +0,00
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +0,00
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władisław Nieljubin +0,00

Epilog, (26 maja 1973), Berlin (9 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Rinat Szarafulin 12,02
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Wolfgang Wesemann +0,00
3. Polska Ryszard Szurkowski +0,01
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Huschke +0,03
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Lothar Grüner +0,06
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władisław Nieljubin +0,06
7. Węgry Imre Gera +0,07
8. Polska Stanisław Szozda +0,08
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow +0,08
10. Polska Mieczyslaw Nowicki +0,10

Klasyfikacja indywidualna[edytuj | edytuj kod]

Koszulka żółta

L.p. Zawodnik Czas/strata L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Ryszard Szurkowski 48:30,27 43. Francja Jean-Louis Danguillaume +34,34
2. Polska Stanisław Szozda +3,32 44. Australia David Jose +34,39
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow +6,11 45. Belgia Theophiel Dockx +36,28
4. Polska Andrzej Kaczmarek +7,50 46. Holandia Petrus Legierse +37,36
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow +7,55 47. Węgry Janos Sipos +37,45
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władisław Nieljubin +9,26 48. Ludowa Republika Bułgarii Jani Czakarow +41,08
7. Polska Lucjan Lis +9,59 49. Ludowa Republika Bułgarii Martin Martinow +42,56
8. Belgia René Dillen +10,01 50. Węgry Imre Gera +44,03
9. Francja Georges Talbourdet +10,10 51. Wielka Brytania Denis Mitchell +44,34
10. Polska Mieczysław Nowicki +11,51 52. Rumunia w epoce komunizmu Ion Cernea +46,24
11. Francja Philippe Bodier +12,27 53. Norwegia Arne Klavenes +47,46
12. Polska Zbigniew Krzeszowiec +14,20 54. Czechosłowacja Jiří Mainuš +48,19
13. Czechosłowacja Jiří Prchal +14,36 55. Kuba Rafael Tamayo +49,14
14. Belgia Ludo Noels +15,20 56. Belgia Edmond Verbruggen +50,27
15. Niemiecka Republika Demokratyczna Wolfgang Wesemann +15,40 57. Wielka Brytania Jack Kershaw +50,29
16. Czechosłowacja Petr Matoušek +15,58 58. Norwegia Sigmund Stenseth +53,23
17. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +15,59 59. Australia Thomas Moloney +54,59
18. Niemiecka Republika Demokratyczna Wolfram Kühn +16,10 60. Rumunia w epoce komunizmu Nicolae Andronache +1:00,51
19. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Rinat Szarafulin +16,39 61. Ludowa Republika Bułgarii Wesko Michajłow +1:01,15
20. Niemiecka Republika Demokratyczna Lothar Grüner +16,52 62. Rumunia w epoce komunizmu Constantin Grigore +1:02,16
21. Czechosłowacja Josef Hájek +18,05 63. Holandia Cornelius Hoogedoorn +1:03,03
22. Wielka Brytania Douglas Dailey +18,07 64. Włochy Bruno Ruggenini +1:03,40
23. Rumunia w epoce komunizmu Teodor Vasile +18,21 65. Węgry Gabor Nagy +1:06,18
24. Czechosłowacja Jaroslav Poslušný +18,39 66. Kuba Leonardo Hernandez +1:10,09
25. Włochy Salvatore Ghisellini +19,04 67. Holandia Hermanus Lenferink +1:10,40
26. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +19,51 68. Rumunia w epoce komunizmu Alexandru Sofronie +1:11,28
27. Ludowa Republika Bułgarii Iwan Wasiliew +20,06 69. Maroko Bouchaib Belbouj +1:18,20
28. Australia Donald Allan +21,37 70. Kuba Alfredo Santana +1:25,55
29. Ludowa Republika Bułgarii Iwan Popow +22,14 71. Włochy Giuseppe Fratini +1:37,52
30. Wielka Brytania Phillip Griffiths +22,26 72. Kuba Jose Prieto +1:41,48
31. Węgry József Peterman +22,49 73. Belgia Victor de Valckener +1:46,51
32. Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Huschke +24,25 74. Australia John Trevorrow +1:46,51
33. Włochy Claudio Guarnieri +25,40 75. Wielka Brytania Alexander Gilchrist +1:50,43
34. Francja Claude Behue +26,05 76. Kuba Angel Falcon +1:52,29
35. Dania Kjell Rodian +26,18 77. Dania Erik Jensen +1:54,31
36. Francja Patrick Béon +26,28 78. Maroko Habib Benqadi +2:15,31
37. Ludowa Republika Bułgarii Dymitar Trajkow +28,16 79. Holandia Evert Diepenveen +2:21,09
38. Belgia Alexander Robberecht +29,21 80. Dania Tage Nielsen +2:32,34
39. Rumunia w epoce komunizmu Vasile Selejan +30,01 81. Dania Mogens Wandborg +2:50,09
40. Francja Alain Bernard +30,17 82. Maroko Mohamed Jaber +2:58,58
41. Holandia Henk Smits +31,17 83. Dania Ryland Kehlet +3:53,37
42. Węgry Tibor Debreceni +32,05

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Koszulka błękitna.

Na wynik składa się rzeczywista suma czasów – bez bonifikat – trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie oraz prologu.

L.p. Drużyna Czas/strata L.p. Drużyna Czas/strata
1. Polska Polska 145:37,42 10. Rumunia w epoce komunizmu Rumunia +1:02,42
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR +12,47 11. Holandia Holandia +1:04,07
3. Czechosłowacja Czechosłowacja +23,07 12. Wielka Brytania Wielka Brytania +1:09,07
4. Francja Francja +23,59 13. Australia Australia +1:15,04
5. Belgia Belgia +32,52 14. Kuba Kuba +1:56,23
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Niemiecka Republika Demokratyczna +35,27 15. Dania Dania +3:48,15
7. Ludowa Republika Bułgarii Bułgaria +49,04 16. Maroko Maroko +4:58,30
8. Włochy Włochy +53,51 Norwegia Norwegia zdekompletowana
9. Węgry Węgry +59,23

Klasyfikacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja Górska[edytuj | edytuj kod]

Koszulka zielona.

O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Polska Ryszard Szurkowski 76
2. Belgia Ludo Noels 59
3. Czechosłowacja Jaroslav Poslušný 46
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow 38
5. Belgia René Dillen 23
6. Polska Stanisław Szozda 22
7. Rumunia w epoce komunizmu Vasile Selejan 21
8. Polska Andrzej Kaczmarek 18
9. Ludowa Republika Bułgarii Wesko Michajłow 15
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władisław Nieljubin 15

Klasyfikacja Najaktywniejszych[edytuj | edytuj kod]

Koszulka fioletowa.

O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow 41
2. Francja Jean-Louis Danguillaume 36
3. Polska Ryszard Szurkowski 30
4. Polska Lucjan Lis 27
5. Czechosłowacja Jaroslav Poslušný 24
6. Polska Stanisław Szozda 16
7. Czechosłowacja Petr Matoušek 12
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gorełow 10
9. Rumunia w epoce komunizmu Vasile Selejan 10
10. Belgia Victor de Valckener 10

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 340-362.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]