Wyścig Pokoju 1975

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyścig Pokoju 1975
1974 1976
Data 8-22 maja 1975
Etapów 13 + prolog
Dystans 1930 km
Czas zwycięzcy 44h 25’30’’ (43,444 km/h)
Zgłoszenia 102 kolarzy
Ukończyło wyścig 97 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Polska Ryszard Szurkowski
Drugie miejsce Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Harntick
Trzecie miejsce Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aavo Pikkuus
Pozostałe klasyfikacje
Górska Polska Jan Brzeźny
Najaktywniejszych Polska Ryszard Szurkowski
Drużynowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR

XXVIII Wyścig Pokoju – odbył się na trasie Berlin - Praga - Warszawa w dniach 8-22 maja 1975 roku. Do 13-etapowego wyścigu (plus prolog), którego trasa wynosiła 1930 km, wystartowało 102 zawodników z 17 drużyn.

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Polska POLSKA Niemiecka Republika Demokratyczna NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA
1 Stanisław Boniecki 4 Mieczysław Nowicki 55 Karl-Dietrich Diers 58 Gerhard Lauke
2 Jan Brzeźny 5 Stanisław Szozda 56 Hans-Joachim Hartnick 59 Michael Milde
3 Tadeusz Mytnik 6 Ryszard Szurkowski 57 Wolfram Kühn 60 Michael Schiffner
Ludowa Republika Bułgarii BUŁGARIA Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR
7 Stojan Bobekow 10 Nenczo Stajkow 61 Aleksander Gusjatnikow 64 Władimir Osokin
8 Martin Martinow 11 Dymitar Trajkow 62 Aleksander Judin 65 Aavo Pikkuus
9 Iwan Popow 12 Iwan Stefanow 63 Walerij Lichaczow 66 Walerij Czapłygin
Rumunia w epoce komunizmu RUMUNIA Belgia BELGIA
13 Ion Cojocaru 16 Valentin Hota 67 Dirk Op de Beeck 70 Léo van Thielen
14 Eugen Dulgheru 17 Vasile Pascale 68 Jackie de Clerck 71 Ludo Gijsels
15 Nicolae Gavrila 18 Vasile Selejan 69 Ludo Loos 72 Gustaf Verboven
Czechosłowacja CZECHOSŁOWACJA Węgry WĘGRY
19 Antonín Bartoníček 22 František Kališ 73 Tibor Debreceni 76 Janosz Sipos
20 Jiři Konečný 23 Vlastimil Moravec 74 Imre Gera 77 György Szuromi
21 Svatopluk Henke 24 Jiří Bartolšic 75 Istvan Kiss 78 Istvan Szlipcsevics
Państwo Hiszpańskie HISZPANIA Kuba KUBA
25 Francisco Fernández Moreno 28 Enrique Martínez Heredia 79 Jorge Gomez 82 Jorge Perez
26 Ángel López del Álamo 29 Juan José Moral 80 Carlos Cardet 83 Jose Prieto
27 Vicente Carril Lopez 30 Félix Suárez Colomo 81 Roberto Menendez 84 Alfredo Santana
Wielka Brytania WIELKA BRYTANIA Włochy WŁOCHY
31 Colin Davison 34 Dave Pittman 91 Vittorio Algeri 94 Walter Polini
32 Robert Downs 35 Roy Taylor 92 Giuseppe Martinelli 95 Daniele Tinchella
33 Allan Kemp 36 Michael Wishart 93 Gabrielo Mirri 96 Massimo Tremolada
Norwegia NORWEGIA Holandia HOLANDIA
37 Thorleif Andresen 40 Pål Henning Hansen 97 Henricus Botterhuis 100 Gert-Jacob Nicolaas
38 Tom Biseth 41 Magne Orre 98 Herman Geldens 101 Gerrit Pronk
39 Stein Bråthen 42 Jostein Wilmann 99 Gerrit Mak 102 Jan Zujdweg
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii JUGOSŁAWIA
43 Herbert Brehm 46 Olaf Paltian 103 Branko Bedeković 106 Jože Valenčič
44 Manfred Schultz 47 Wilfried Trott 104 Drago Frelih 107 Dušan Vidmar
45 Volker Kassun 48 Peter Weibel 105 Milenko Janjić 108 Slavko Žagar
Dania DANIA
49 Peter Damgaard 52 Jan Høegh
50 Per Norup-Hansen 53 Henning Jørgensen
51 Allan Hillers 54 Kjell Rodian

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Prolog, (8 maja 1975), Berlin (7 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Węgry Istvan Szlipcsevics 9,28
2. Czechosłowacja Jiři Konečný +0,02
3. Dania Per Norup-Hansen +0,02
4. Norwegia Thorleif Andresen +0,02
5. Polska Stanisław Boniecki +0,02
6. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Dušan Vidmar +0,02
7. Holandia Gerrit Mak +0,03
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +0,04
9. Belgia Ludo Loos +0,04
10. Ludowa Republika Bułgarii Dymitar Trajkow +0,04

I etap, (9 maja 1975), Berlin - Magdeburg (167 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Hartnick 3:46,57
2. Czechosłowacja Vlastimil Moravec +0,08
3. Polska Ryszard Szurkowski +0,08
4. Państwo Hiszpańskie Félix Suárez Colomo +0,08
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aavo Pikkuus +0,08
6. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +0,08
7. Norwegia Tom Biseth +0,08
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Gusjatnikow +0,08
9. Norwegia Thorleif Andresen +0,08
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Karl-Dietrich Diers +0,08

II etap, (10 maja 1975), Magdeburg - Gera (160 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Państwo Hiszpańskie Juan José Moral 4:07,23
2. Czechosłowacja Vlastimil Moravec +0,42
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow +0,42
4. Polska Stanisław Szozda +0,42
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Judin +0,42
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Czapłygin +0,42
7. Belgia Gustaf Verboven +0,42
8. Włochy Giuseppe Martinelli +0,42
9. Holandia Herman Geldens +0,42
10. Czechosłowacja František Kališ +0,42

III etap, (11 maja 1975), Gera - Karl-Marx-Stadt (140 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Jan Brzeźny 3:35,05
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow +0,41
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Judin +0,41
4. Włochy Giuseppe Martinelli +0,41
5. Polska Ryszard Szurkowski +0,41
6. Czechosłowacja František Kališ +0,41
7. Włochy Massimo Tremolada +0,41
8. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +0,41
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aavo Pikkuus +0,41
10. Włochy Vittorio Algeri +0,41

IV etap, (13 maja 1975), Freiberg - Praga (164 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow 4:06,39
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +0,00
3. Czechosłowacja František Kališ +0,00
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Osokin +0,00
5. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +0,00
6. Czechosłowacja Vlastimil Moravec +0,00
7. Państwo Hiszpańskie Juan José Moral +0,00
8. Włochy Giuseppe Martinelli +0,00
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Czapłygin +0,00
10. Włochy Daniele Tinchella +0,00

V etap, (14 maja 1975), Praga - Hradec Kralove (170 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Peter Weibel 4:06,03
2. Ludowa Republika Bułgarii Iwan Popow +0,00
3. Wielka Brytania Michael Wishart +0,00
4. Czechosłowacja Vlastimil Moravec +0,26
5. Polska Stanisław Szozda +0,26
6. Belgia Léo van Thielen +0,26
7. Czechosłowacja František Kališ +0,26
8. Włochy Giuseppe Martinelli +0,26
9. Kuba Jorge Perez +0,26
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Czapłygin +0,26

VI etap, (15 maja 1975), Hradec Kralove - Ołomuniec (161 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Czechosłowacja František Kališ 3:44,50
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Judin +0,00
3. Włochy Massimo Tremolada +0,00
4. Kuba Carlos Cardet +0,00
5. Norwegia Magne Orre +0,00
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Milde +0,00
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +0,00
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +0,00
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow +0,00
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Gusjatnikow +0,00

VII etap, (16 maja 1975), LipnikTrzyniec (152 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Państwo Hiszpańskie Enrique Martínez Heredia 3:40,24
2. Włochy Gabrielo Mirri +0,00
3. Polska Ryszard Szurkowski +0,03
4. Czechosłowacja Jiří Bartolšic +0,03
5. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Herbert Brehm +0,03
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aavo Pikkuus +0,03
7. Rumunia w epoce komunizmu Ion Cojocaru +0,03
8. Belgia Ludo Loos +0,03
9. Ludowa Republika Bułgarii Iwan Popow +0,03
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Hartnick +0,03

VIII etap, (18 maja 1975), Trzyniec – Opole, (168 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Ryszard Szurkowski 3:55,11
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Milde +0,00
3. Polska Stanisław Szozda +0,00
4. Włochy Massimo Tremolada +0,00
5. Włochy Vittorio Algeri +0,00
6. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Wilfried Trott +0,00
7. Włochy Daniele Tinchella +0,00
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Judin +0,00
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aavo Pikkuus +0,00
10. Rumunia w epoce komunizmu Nicolae Gavrila +0,00

IX etap, (19 maja 1975), Wrocław - Zielona Góra (154 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Stanisław Szozda 3:20,00
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +0,00
3. Holandia Henricus Botterhuis +0,00
4. Czechosłowacja František Kališ +0,00
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Judin +0,00
6. Włochy Vittorio Algeri +0,00
7. Węgry Imre Gera +0,00
8. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +0,07
9. Czechosłowacja Vlastimil Moravec +0,07
10. Państwo Hiszpańskie Félix Suárez Colomo +0,07

X etap, (20 maja 1975), GłogówKalisz (160 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow 3:06,40
2. Włochy Giuseppe Martinelli +0,00
3. Polska Stanisław Szozda +0,00
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +0,00
5. Czechosłowacja Vlastimil Moravec +0,00
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Gusjatnikow +0,00
7. Kuba Jorge Perez +0,00
8. Czechosłowacja František Kališ +0,00
9. Włochy Massimo Tremolada +0,00
10. Włochy Vittorio Algeri +0,00

XI etap, (21 maja 1975), Kalisz - Konin (39 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Tadeusz Mytnik 47,43
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aavo Pikkuus +0,10
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Hartnick +0,25
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Osokin +0,45
5. Polska Ryszard Szurkowski +0,47
6. Polska Stanisław Szozda +1,02
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Czapłygin +1,07
8. Czechosłowacja Jiři Konečný +1,13
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +1,22
10. Państwo Hiszpańskie Félix Suárez Colomo +1,36

XII etap, (21 maja 1975), Konin - Łódź (112 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Stanisław Boniecki 2:18,52
2. Państwo Hiszpańskie Félix Suárez Colomo +0,00
3. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +0,00
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Wolfram Kühn +0,00
5. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Manfred Schultz +0,00
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Czapłygin +0,00
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +0,00
8. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Volker Kassun +0,00
9. Ludowa Republika Bułgarii Stojan Bobekow +0,00
10. Wielka Brytania Roy Taylor +0,00

XIII etap, (22 maja 1975), Łódź – Warszawa (176 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow 3:48,48
2. Czechosłowacja Vlastimil Moravec +0,00
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +0,00
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aavo Pikkuus +0,00
5. Czechosłowacja František Kališ +0,00
6. Włochy Giuseppe Martinelli +0,00
7. Belgia Gustaf Verboven +0,00
8. Polska Stanisław Szozda +0,00
9. Norwegia Tom Biseth +0,00
10. Holandia Henricus Botterhuis +0,00

Klasyfikacja indywidualna[edytuj | edytuj kod]

Koszulka żółta

L.p. Zawodnik Czas/strata L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Ryszard Szurkowski 44:25,30 50. Kuba Carlos Cardet +21,23
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Hartnick +0,46 51. Węgry Imre Gera +21,43
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aavo Pikkuus +1,04 52. Wielka Brytania Michael Wishart +21,46
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Czapłygin +2,20 53. Rumunia w epoce komunizmu Vasile Pascale +24,20
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Gusjatnikow +3,07 54. Ludowa Republika Bułgarii Dymitar Trajkow +26,11
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Karl-Dietrich Diers +3,24 55. Polska Mieczysław Nowicki +26,59
7. Czechosłowacja Vlastimil Moravec +4,40 56. Holandia Herman Geldens +27,24
8. Czechosłowacja Antonín Bartoníček +5,37 57. Czechosłowacja Svatopluk Henke +28,39
9. Norwegia Thorleif Andresen +6,38 58. Norwegia Pål Henning Hansen +34,39
10. Polska Tadeusz Mytnik +7,27 59. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Milenko Janjić +38,36
11. Polska Jan Brzeźny +7,48 60. Wielka Brytania Dave Pittman +42,11
12. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Osokin +8,27 61. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Michael Schultz +43,40
13. Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Lauke +8,38 62. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Volker Kassun +45,21
14. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Peter Weibel +9,15 63. Kuba Jorge Perez +46,29
15. Ludowa Republika Bułgarii Iwan Popow +9,54 64. Holandia Gert-Jacob Nicolaas +46,43
16. Państwo Hiszpańskie Juan José Moral +10,01 65. Państwo Hiszpańskie Ángel López del Álamo +48,16
17. Czechosłowacja František Kališ +10,04 66. Holandia Gerrit Mak +50,49
18. Czechosłowacja Jiří Bartolšic +10,07 67. Dania Per Norup-Hansen +51,45
19. Włochy Gabrielo Mirri +10,10 68. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Slavko Žagar +53,07
20. Państwo Hiszpańskie Félix Suárez Colomo +10,51 69. Kuba Roberto Menendez +53,30
21. Polska Stanisław Szozda +10,55 70. Włochy Daniele Tinchella +54,16
22. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Schiffner +11,28 71. Wielka Brytania Allan Kemp +57,25
23. Czechosłowacja Jiři Konečný +11,37 72. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jože Valenčič +58,32
24. Rumunia w epoce komunizmu Ion Cojocaru +11,50 73. Polska Stanisław Boniecki +58,41
25. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow +11,51 74. Wielka Brytania Colin Davison +59,24
26. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Judin +11,55 75. Belgia Ludo Gijsels +59,43
27. Wielka Brytania Roy Taylor +12,18 76. Ludowa Republika Bułgarii Iwan Stefanow +59,50
28. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Olaf Paltian +12,44 77. Holandia Gerrit Pronk +1:01,00
29. Włochy Giuseppe Martinelli +13,01 78. Holandia Henricus Botterhuis +1:01,39
30. Włochy Vittorio Algeri +13,11 79. Belgia Gustaf Verboven +1:04,20
31. Włochy Massimo Tremolada +13,20 80. Rumunia w epoce komunizmu Nicolae Gavrila +1:05,48
32. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Herbert Brehm +13,58 81. Belgia Léo van Thielen +1:07,38
33. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow +14,01 82. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Dušan Vidmar +1:08,42
34. Belgia Ludo Loos +14,16 83. Państwo Hiszpańskie Francisco Fernández Moreno +1:10,06
35. Norwegia Stein Bråthen +14,19 84. Dania Allan Hillers +1:10,40
36. Niemiecka Republika Demokratyczna Wolfram Kühn +14,50 85. Węgry György Szuromi +1:13,28
37. Ludowa Republika Bułgarii Stojan Bobekow +14,52 86. Węgry Tibor Debreceni +1:15,47
38. Państwo Hiszpańskie Vicente Carril Lopez +15,04 87. Belgia Jackie de Clerck +1:17,21
39. Dania Henning Jørgensen +15,28 88. Kuba Alfredo Santana +1:21,06
40. Ludowa Republika Bułgarii Martin Martinow +15,59 89. Węgry Istvan Kiss +1:23,08
41. Wielka Brytania Robert Downs +16,30 90. Rumunia w epoce komunizmu Vasile Selejan +1:24,31
42. Dania Kjell Rodian +16,36 91. Dania Peter Damgaard +1:31,15
43. Rumunia w epoce komunizmu Eugen Dulgheru +16,42 92. Węgry Janosz Sipos +1:34,01
44. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Milde +16,44 93. Norwegia Tom Biseth +1:37,01
45. Rumunia w epoce komunizmu Valentin Hota +16,59 94. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Drago Frelih +1:57,52
46. Norwegia Jostein Wilmann +18,10 95. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Branko Bedeković +2:19,27
47. Państwo Hiszpańskie Enrique Martínez Heredia +18,17 96. Kuba Jose Prieto +2:23,33
48. Holandia Jan Zujdweg +18,18 97. Kuba Jorge Gomez +3:15,20
49. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Wilfried Trott +19,13

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Koszulka błękitna. Na wynik składa się rzeczywista suma czasów - bez bonifikat - trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie oraz prologu.

L.p. Drużyna Czas/strata L.p. Drużyna Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 133:19,48 10. Rumunia w epoce komunizmu Rumunia +35,11
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Niemiecka Republika Demokratyczna +8,29 11. Wielka Brytania Wielka Brytania +35,55
3. Czechosłowacja Czechosłowacja +10,43 12. Dania Dania +45,48
4. Polska Polska +11,44 13. Holandia Holandia +54,42
5. Norwegia Norwegia +20,56 14. Belgia Belgia +1:03,28
6. Państwo Hiszpańskie Hiszpania +20,57 15. Kuba Kuba +1:07,26
7. Ludowa Republika Bułgarii Bułgaria +28,59 16. Węgry Węgry +1:31,47
8. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Republika Federalna Niemiec +29,05 17. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia +1:43,52
9. Włochy Włochy +30,09

Klasyfikacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Górska[edytuj | edytuj kod]

Koszulka zielona. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Polska Jan Brzeźny 49
2. Polska Ryszard Szurkowski 32
3. Belgia Ludo Loos 32
4. Włochy Giuseppe Martinelli 15
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Joachim Hartnick 14
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Czapłygin 14
7. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Peter Weibel 10
8. Państwo Hiszpańskie Enrique Martínez Heredia 10
9. Państwo Hiszpańskie Francisco Fernández Moreno 10
10. Włochy Vittorio Algeri 8

Najaktywniejszych[edytuj | edytuj kod]

Koszulka fioletowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Polska Ryszard Szurkowski 53
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lichaczow 22
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Gusjatnikow 17
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Osokin 15
5. Włochy Daniele Tinchella 14
6. Czechosłowacja Vlastimil Moravec 13
7. Belgia Gustaf Verboven 13
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aavo Pikkuus 10
9. Państwo Hiszpańskie Enrique Martínez Heredia 9
10. Państwo Hiszpańskie Félix Suárez Colomo 9

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 370-382;

Przegląd Sportowy, nr 100 (6380), z 23.05.1975.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Serwis poświęcony Wyścigowi Pokoju (niem.)