Wyścig Pokoju 1981

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyścig Pokoju 1981
1980 1982
Data 8-21 maja 1981
Etapów 14 + prolog
Dystans 1890 km
Czas zwycięzcy 48h 13’48’’ (39,187 km/h)
Zgłoszenia 96 kolarzy
Ukończyło wyścig 77 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Szachid Zagretdinow
Drugie miejsce Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Suchoruczenkow
Trzecie miejsce Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Miszczenko
Pozostałe klasyfikacje
Górska Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Suchoruczenkow
Punktowa Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig
Najaktywniejszych Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig
Najwszechstronniejszych Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig
Drużynowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR

XXXIV Wyścig Pokoju – odbył się na trasie BerlinPragaWarszawa w dniach 8-21 maja 1981 roku. Do 14-etapowego wyścigu (plus prolog), którego trasa wynosiła 1890 km, wystartowało 96 zawodników z 16 drużyn.

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Polska POLSKA Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR
1 Jan Jankiewicz 4 Tadeusz Mytnik 49 Jurij Barinow 52 Iwan Miszczenko
2 Czesław Lang 5 Janusz Pożak 50 Jurij Kaszirin 53 Siergiej Suchoruczenkow
3 Lechosław Michalak 6 Krzysztof Sujka 51 Oleg Łogwin 54 Szachid Zagretdinow
Belgia BELGIA Niemiecka Republika Demokratyczna NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA
7 Rene de Bruckaer 10 Ludo de Keulenaer 55 Thomas Barth 58 Lutz Lötzsch
8 Luc de Decker 11 Luc Meersmann 56 Bernd Drogan 59 Olaf Ludwig
9 Bert van Ende 12 Erik Staes 57 Jörg Köhler 60 Andreas Petermann
Włochy WŁOCHY Portugalia PORTUGALIA
13 Roberto Bressan 16 Giuseppe Mori 61 Antonio Fernandes 64 Carlos Santos
14 Florenzo Landoni 17 Walter Pettinati 62 Fernando Fernandes 65 Adelino Teixeira
15 Sandro Lerici 18 Luigi Trevellin 63 Alexandre Rua 66 Luis Vargues
Czechosłowacja CZECHOSŁOWACJA Francja FRANCJA
19 Vladimir Dolek 22 Michal Klasa 67 Yves Beau 70 Laurent Fignon
20 Ladislav Ferebauer 23 Vlastibor Konečný 68 Philippe Chevallier 71 Marc Gomez
21 Miloš Hrazdíra 24 Jiří Škoda 69 Alain Dithurbide 72 Philippe Senez
Holandia HOLANDIA Kuba KUBA
25 Johann Boom 28 Gert Schipper 73 Carlos Cardet 76 Orestes Mora
26 Wim Jennen 29 Anton van den Steen 74 Daniel Gorina 77 Lazaro Santos
27 Andries Klein 30 Henk van Weers 75 Ramon Leon 78 Anibal Torres
Finlandia FINLANDIA Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii JUGOSŁAWIA
31 Alf Blomback 34 Reijo Jylhä 79 Bruno Bulić 82 Drago Frelih
32 Harri Hedgren 35 Hannu Luoto 80 Dragan Dostanić 83 Vinko Polončič
33 Hannu Jussila 36 Jari Vola 81 Marko Cuderman 84 Bojan Ropret
Rumunia w epoce komunizmu RUMUNIA Wielka Brytania WIELKA BRYTANIA
37 Andrei Antal 40 Cornel Nicolae 85 Donald Awcock 88 Geoffrey Taylor
38 Constantin Carutasu 41 Mircea Romaşcanu 86 Glen Mitchell 89 Gerald Taylor
39 Gheorghe Lăutaru 42 Traian Sarbu 87 Brain Pownall 90 Michael Williams
Ludowa Republika Bułgarii BUŁGARIA Węgry WĘGRY
43 Borisław Assenow 46 Jordan Penczew 91 Laszlo Halasz 94 Gabor Juhasz
44 Wenelin Chubenow 47 Nenczo Stajkow 92 Zoltan Halasz 95 Pal Liska
45 Emil Łozow 48 Nasko Stojczew 93 Karoly Jenei 96 György Szuromi

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Prolog, (8 maja 1981), Berlin (7 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Czechosłowacja Michal Klasa 8,43
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +0,07
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Petermann +0,08
4. Polska Jan Jankiewicz +0,09
5. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow +0,10
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Jörg Köhler +0,11
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Drogan +0,12
8. Francja Marc Gomez +0,12
9. Polska Tadeusz Mytnik +0,14
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Lutz Lötzsch +0,14

I etap, (9 maja 1981), Berlin – Magdeburg (169 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 3:34,19
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Szachid Zagretdinow +0,00
3. Czechosłowacja Michal Klasa +0,00
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Suchoruczenkow +0,00
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Miszczenko +0,00
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Lutz Lötzsch +0,00
7. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow +3,43
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Petermann +3,43
9. Holandia Henk van Weers +3,43
10. Kuba Lazaro Santos +3,43

II etap, (10 maja 1981), Magdeburg – Erfurt (208 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Miszczenko 5:15,32
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszirin +0,00
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Barinow +0,15
4. Polska Jan Jankiewicz +0,18
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Szachid Zagretdinow +0,21
6. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow +9,18
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +9,20
8. Holandia Anton van den Steen +9,20
9. Francja Marc Gomez +9,20
10. Francja Alain Dithurbide +9,20

III etap, (11 maja 1981), Erfurt (35 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 44,08
2. Polska Tadeusz Mytnik +1,49
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Petermann +1,53
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Suchoruczenkow +2,20
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Lutz Lötzsch +2,21
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Drogan +2,24
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Oleg Łogwin +2,30
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszirin +2,41
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Barth +2,41
10. Czechosłowacja Miloš Hrazdíra +2,49

IV etap, (11 maja 1981), Erfurt – Gera (89 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow 2:39,47
2. Belgia Luc de Decker +0,00
3. Holandia Andries Klein +0,00
4. Czechosłowacja Michal Klasa +0,00
5. Holandia Johann Boom +0,00
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszirin +0,00
7. Holandia Wim Jennen +0,00
8. Portugalia Alexandre Rua +0,00
9. Kuba Lazaro Santos +0,00
10. Rumunia w epoce komunizmu Cornel Nicolae +0,00

V etap, (13 maja 1981), Gera – Karlowe Wary (161 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Rumunia w epoce komunizmu Mircea Romaşcanu 4:00,44
2. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Bruno Bulić +0,00
3. Kuba Orestes Mora +0,12
4. Czechosłowacja Michal Klasa +0,27
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Szachid Zagretdinow +0,27
6. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow +0,27
7. Polska Lechosław Michalak +0,27
8. Włochy Luigi Trevellin +0,27
9. Holandia Andries Klein +0,27
10. Francja Marc Gomez +0,27

VI etap, (14 maja 1981), Karlowe Wary – Praga (171 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Szachid Zagretdinow 4:26,57
2. Czechosłowacja Jiří Škoda +0,00
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Suchoruczenkow +0,00
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Barth +2,09
5. Francja Alain Dithurbide +2,09
6. Polska Lechosław Michalak +4,15
7. Rumunia w epoce komunizmu Traian Sarbu +4,15
8. Włochy Luigi Trevellin +8,57
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +9,59
10. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Vinko Polončič +9,59

VII etap, (15 maja 1981), Praga (19 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 23,07
2. Polska Jan Jankiewicz +0,18
3. Polska Tadeusz Mytnik +0,22
4. Czechosłowacja Michal Klasa +0,26
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Drogan +0,38
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Petermann +0,40
7. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow +0,50
8. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow +0,56
9. Czechosłowacja Ladislav Ferebauer +0,56
10. Czechosłowacja Jiří Škoda +0,59

VIII etap, (15 maja 1981), kryterium w Pradze (120 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 3:13,11
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Suchoruczenkow +0,29
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Barth +0,29
4. Węgry Zoltan Halasz +0,29
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Petermann +0,29
6. Czechosłowacja Michal Klasa +0,29
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Szachid Zagretdinow +0,29
8. Węgry Laszlo Halasz +0,29
9. Portugalia Alexandre Rua +0,29
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Miszczenko +0,29

IX etap, (16 maja 1981), Praga – Mlada Boleslav (170 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Drago Frelih 4:25,28
2. Francja Marc Gomez +0,00
3. Rumunia w epoce komunizmu Constantin Carutasu +0,00
4. Kuba Ramon Leon +0,00
5. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Vinko Polončič +1,03
6. Kuba Anibal Torres +1,15
7. Ludowa Republika Bułgarii Nasko Stojczew +3,05
8. Holandia Wim Jennen +3,05
9. Belgia Erik Staes +3,05
10. Wielka Brytania Glen Mitchell +3,10

X etap, (18 maja 1981), Mlada Boleslav – Wałbrzych (192 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Suchoruczenkow 4:52,47
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Oleg Łogwin +0,00
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Miszczenko +0,00
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Szachid Zagretdinow +0,00
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +2,34
6. Portugalia Alexandre Rua +2,34
7. Czechosłowacja Michal Klasa +2,34
8. Holandia Wim Jennen +2,34
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Petermann +2,34
10. Francja Philippe Senez +2,34

XI etap, (19 maja 1981), Wałbrzych – Opole (192 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Belgia Erik Staes 4:58,26
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +5,04
3. Portugalia Alexandre Rua +5,04
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Szachid Zagretdinow +5,04
5. Belgia Luc de Decker +5,04
6. Czechosłowacja Michal Klasa +5,04
7. Wielka Brytania Glen Mitchell +5,04
8. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow +5,04
9. Polska Lechosław Michalak +5,04
10. Rumunia w epoce komunizmu Cornel Nicolae +5,04

XII etap, (20 maja 1981), Opole – Łódź (192 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Szachid Zagretdinow 4:59,50
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +0,00
3. Wielka Brytania Glen Mitchell +0,00
4. Polska Krzysztof Sujka +0,00
5. Belgia Luc de Decker +0,00
6. Polska Lechosław Michalak +0,00
7. Holandia Andries Klein +0,00
8. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow +0,00
9. Rumunia w epoce komunizmu Mircea Romaşcanu +0,00
10. Portugalia Carlos Santos +0,00

XIII etap, (21 maja 1981), Łódź (20 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 24,13
2. Polska Jan Jankiewicz +0,16
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Barinow +0,43
4. Czechosłowacja Michal Klasa +0,44
5. Polska Tadeusz Mytnik +0,45
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Miszczenko +0,53
7. Czechosłowacja Jiří Škoda +0,58
8. Polska Czesław Lang +1,02
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszirin +1,03
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Lutz Lötzsch +1,03

XIV etap, (21 maja 1981), Łódź – Warszawa (145 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Szachid Zagretdinow 3:48,23
2. Ludowa Republika Bułgarii Nasko Stojczew +0,00
3. Rumunia w epoce komunizmu Mircea Romaşcanu +0,00
4. Holandia Gert Schipper +0,00
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Petermann +0,11
6. Polska Lechosław Michalak +0,11
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +0,11
8. Holandia Andries Klein +0,11
9. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow +0,11
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszirin +0,11

Klasyfikacja indywidualna[edytuj | edytuj kod]

Koszulka żółta

L.p. Zawodnik Czas/strata L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Szachid Zagretdinow 48:13,48 40. Niemiecka Republika Demokratyczna Jörg Köhler +59,44
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Suchoruczenkow +4,43 41. Portugalia Adelino Teixeira +1:01,50
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Miszczenko +6,13 42. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Bruno Bulić +1:02,07
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +11,48 43. Francja Philippe Senez +1:03,15
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Barth +15,27 44. Węgry Gabor Juhasz +1:03,51
6. Polska Jan Jankiewicz +15,27 45. Ludowa Republika Bułgarii Jordan Penczew +1:06,37
7. Czechosłowacja Jiří Škoda +15,41 46. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Marko Cuderman +1:15,05
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszirin +16,03 47. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow +1:15,16
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Barinow +16,20 48. Rumunia w epoce komunizmu Gheorghe Lăutaru +1:16,27
10. Czechosłowacja Michal Klasa +17,18 49. Czechosłowacja Ladislav Ferebauer +1:19,38
11. Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Petermann +20,45 50. Wielka Brytania Glen Mitchell +1:20,01
12. Niemiecka Republika Demokratyczna Lutz Lötzsch +21,31 51. Węgry Karoly Jenei +1:23,14
13. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Oleg Łogwin +22,36 52. Belgia Luc Meersmann +1:23,50
14. Polska Lechosław Michalak +24,04 53. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Vinko Polončič +1:24,01
15. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow +26,01 54. Ludowa Republika Bułgarii Emil Łozow +1:34,03
16. Polska Krzysztof Sujka +26,16 55. Wielka Brytania Geoffrey Taylor +1:35,42
17. Polska Czesław Lang +26,17 56. Kuba Orestes Mora +1:37,21
18. Czechosłowacja Vladimir Dolek +26,56 57. Rumunia w epoce komunizmu Andrei Antal +1:37,32
19. Rumunia w epoce komunizmu Constantin Carutasu +27,52 58. Francja Philippe Chevallier +1:37,46
20. Węgry Laszlo Halasz +28,45 59. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Bojan Ropret +1:41,18
21. Portugalia Alexandre Rua 29,04 60. Finlandia Alf Blomback +1:47,09
22. Polska Tadeusz Mytnik +29,07 61. Kuba Ramon Leon +1:51,35
23. Ludowa Republika Bułgarii Nasko Stojczew +29,57 62. Holandia Wim Jennen +1:51,48
24. Portugalia Fernando Fernandes +31,20 63. Holandia Andries Klein +1:56,11
25. Belgia Ludo de Keulenaer +32,28 64. Belgia Erik Staes +1:57,56
26. Kuba Carlos Cardet +32,48 65. Włochy Roberto Bressan +1:59,48
27. Węgry György Szuromi +33,52 66. Kuba Anibal Torres +2:02,53
28. Rumunia w epoce komunizmu Mircea Romaşcanu +34,27 67. Kuba Daniel Gorina +2:05,45
29. Czechosłowacja Miloš Hrazdíra +36,14 68. Portugalia Luis Vargues +2:06,31
30. Portugalia Carlos Santos +42,25 69. Włochy Giuseppe Mori +2:13,37
31. Węgry Zoltan Halasz +45,54 70. Belgia Bert van Ende +2:17,42
32. Francja Laurent Fignon +46,46 71. Holandia Gert Schipper +2:18,32
33. Francja Marc Gomez +46,52 72. Finlandia Hannu Jussila +2:19,28
34. Czechosłowacja Vlastibor Konečný +49,58 73. Węgry Pal Liska +2:20,02
35. Francja Alain Dithurbide +51,12 74. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Drago Frelih +2:24,40
36. Rumunia w epoce komunizmu Traian Sarbu +54,28 75. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Dragan Dostanić +2:40,05
37. Belgia Luc de Decker +58,02 76. Włochy Sandro Lerici +2:52,03
38. Holandia Anton van den Steen +58,53 77. Belgia Rene de Bruckaer +2:56,38
39. Rumunia w epoce komunizmu Cornel Nicolae +59,07

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Koszulka błękitna. Na wynik składa się rzeczywista suma czasów – bez bonifikat – trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie oraz prologu.

L.p. Drużyna Czas/strata L.p. Drużyna Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 144:38,45 9. Węgry Węgry +1:46,01
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Niemiecka Republika Demokratyczna +45,28 10. Belgia Belgia +2:27,45
3. Czechosłowacja Czechosłowacja +1:00,50 11. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia +2:41,32
4. Polska Polska +1:01,10 12. Kuba Kuba +3:27,41
5. Rumunia w epoce komunizmu Rumunia +1:23,40 13. Holandia Holandia +3:30,54
6. Portugalia Portugalia +1:35,53 14. Włochy Włochy +4:47,16
7. Francja Francja +1:40,45 Finlandia Finlandia zdekompletowana
8. Ludowa Republika Bułgarii Bułgaria +1:43,52 Wielka Brytania Wielka Brytania zdekompletowana

Klasyfikacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Górska[edytuj | edytuj kod]

Koszulka zielona. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Suchoruczenkow 32
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Barinow 20
3. Polska Jan Jankiewicz 14
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Szachid Zagretdinow 13
5. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Vinko Polončič 11
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 10
7. Czechosłowacja Jiří Škoda 10
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Oleg Łogwin 8
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Miszczenko 5
10. Rumunia w epoce komunizmu Mircea Romaşcanu 3

Najaktywniejszych[edytuj | edytuj kod]

Koszulka fioletowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 66
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Szachid Zagretdinow 46
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Suchoruczenkow 37
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Miszczenko 24
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Oleg Łogwin 20
6. Polska Lechosław Michalak 20
7. Francja Marc Gomez 18
8. Belgia Erik Staes 16
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Barinow 15
10. Rumunia w epoce komunizmu Mircea Romaşcanu 15

Najwszechstronniejszych[edytuj | edytuj kod]

Koszulka różowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów oraz na lotnych i górskich premiach.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 74
2. Czechosłowacja Michal Klasa 35
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Szachid Zagretdinow 22
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Suchoruczenkow 16
5. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow 12
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Miszczenko 12
7. Rumunia w epoce komunizmu Mircea Romaşcanu 11
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Barinow 9
9. Polska Jan Jankiewicz 7
10. Belgia Erik Staes 6

Punktowa[edytuj | edytuj kod]

Koszulka biała. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów i prologu.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 101
2. Czechosłowacja Michal Klasa 135
3. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow 202
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Szachid Zagretdinow 216
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszirin 221
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Petermann 221
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Suchoruczenkow 320
8. Francja Marc Gomez 350
9. Portugalia Alexandre Rua 376
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Barth 392

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 446-456.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Serwis poświęcony Wyścigowi Pokoju (niem.)