Wyścig Pokoju 1985

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
kolarstwo szosowe Wyścig Pokoju 1985
1984 1986
Data 8-22 maja 1985
Etapów 12 + prolog
Dystans 1712 km
Czas zwycięzcy 39h 45’07’’ (43,067 km/h)
Zgłoszenia 129 kolarzy
Ukończyło wyścig 106 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Polska Lech Piasecki
Drugie miejsce Polska Andrzej Mierzejewski
Trzecie miejsce Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler
Pozostałe klasyfikacje
Górska Szwecja Kjell Nilsson
Punktowa Polska Lech Piasecki
Najaktywniejszych Niemiecka Republika Demokratyczna Falk Boden
Najwszechstronniejszych Polska Lech Piasecki
Drużynowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR

XXXVIII Wyścig Pokoju – odbył się na trasie Praga - Moskwa - Warszawa - Berlin w dniach 8-22 maja 1985 roku. Do 12-etapowego wyścigu (plus prolog), którego trasa wynosiła 1712 km, wystartowało 129 zawodników z 22 drużyn.

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Polska POLSKA Finlandia FINLANDIA
1 Paweł Bartkowiak 4 Andrzej Mierzejewski 111 Kari Myyryläinen 114 Patrick Hänninen
2 Marek Kulas 5 Lech Piasecki 112 Tapio Niemi 115 Magnus Mansner
3 Marek Leśniewski 6 Marek Szerszyński 113 Jari Lähde
Szwecja SZWECJA Francja FRANCJA
11 Stefan Brykt 14 Kjell Nilsson 121 Felix Urbain 124 Claude Carlin
12 Per Christiansson 15 Jonas Tegström 122 Bernard Richard 125 Frederic Garnier
13 Patrick Serra 16 Lars Wahlquist 123 Christian Chaubet 126 Jean-Jacques Philipp
Czechosłowacja CZECHOSŁOWACJA Rumunia w epoce komunizmu RUMUNIA
21 Milan Jurčo 24 Anton Novosad 131 Mircea Romaşcanu 134 Gheorghe Lautaru
22 Michal Klasa 25 Jiří Škoda 132 Valentin Constantinescu 135 Nicolae Aldulea
23 Roman Kreuziger 26 Vladimir Vavra 133 Costica Paraschiv 136 Cristian Neagoe
Belgia BELGIA Republika Federalna Niemiec (1949–1990) REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC
31 Carlo Bomans 34 Eric Peters 141 Achim Stadler 144 Jürgen Eckmann
32 Rudi Ceyssen 35 Stephan van Leeuwe 142 Christian Henn 145 Dirk Harzdorf
33 Henri Mannaerts 36 Patric Verplancke 143 Andreas Kappes 146 Georg Weigenand
Holandia HOLANDIA Węgry WĘGRY
41 John Talen 44 Jan Simons 151 Zoltan Halasz 154 Gabor Weiler
42 Erik Breukink 45 Jacques van der Poel 152 Laszlo Halasz 155 György Zambori
43 Jan van Wijk 46 Pascal Kolkhuis-Tanke 153 Lukacs Szantho 156 Peter Sajo
Niemiecka Republika Demokratyczna NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA Wielka Brytania WIELKA BRYTANIA
51 Uwe Ampler 54 Matthias Lendt 161 Geoffrey Davison 164 Kevin Morgan
52 Thomas Barth 55 Uwe Raab 162 Mark Gornall 165 Martin Eadon
53 Falk Boden 56 Dan Radtke 163 Neil Miller 166 Kenneth Clarke
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR Ludowa Republika Bułgarii BUŁGARIA
61 Jurij Kaszirin 64 Piotr Ugriumow 171 Nenczo Stajkow 174 Petar Petrow
62 Wiktor Klimow 65 Wasilij Żdanow 172 Wenelin Chubenow 175 Walentin Żiwkow
63 Aleksander Zinowjew 66 Riho Suun 173 Christo Zajkow 176 Bojko Angełow
Włochy WŁOCHY Kuba KUBA
71 Mario Scirea 74 Sergio Finazzi 181 Roberto Rodriguez 184 Ricardo Salazar Gomez
72 Franco Cavicchi 75 Flavio Vanzella 182 Eduardo Cruz 185 Jorge Salazar
73 Giuseppe Brignoli 76 Nicola Vanin 183 Osmany Alvarez 186 Eduardo Alonso
Szwajcaria SZWAJCARIA Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii JUGOSŁAWIA
81 Markus Eberli 84 Beat Schumacher 191 Rajko Čubrić 194 Branko Bojanc
82 Fabian Fuchs 85 Stephan Schütz 192 Radomir Pavlović 195 Jure Robić
83 Hans Heltiner 86 Peter Steiger 193 Miran Kavas 196 Vlado Marn
Norwegia NORWEGIA Hiszpania HISZPANIA
91 Torje Alstad 94 Arnstein Raunehaug 201 Jose Claramunt Gallardo 204 Javier Ruiz
92 Birger Gauslaa 95 Jon Asbjørn Bø 202 Luis Ferri 205 Joaquin Faura
93 Torjus Larsen 203 Jesus Martin 206 Antonio Balboa Rico
Dania DANIA Mongolska Republika Ludowa MONGOLIA
101 Brian Holm-Sørensen 104 Jesper Skibby 211 Cedendambyn Ganbold[1] 214 Dardżaagijn Ench-Od
102 John Carlsen 105 Lars Jensen 212 Batsuchijn Chajanchjarwaa 215 Demberelijn Tömörsüch
103 Vagn Scharling-Rasmussen 106 Per Pedersen 213 Daszdżamcyn Mönchbat 216 Dondowyn Tömör-Oczir

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Prolog, (8 maja 1985), Praga (6 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Lech Piasecki 10,18
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler +0,07
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Piotr Ugriumow +0,09
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,14
5. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow +0,14
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszirin +0,15
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasilij Żdanow +0,15
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Matthias Lendt +0,16
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Falk Boden +0,22
10. Szwajcaria Peter Steiger +0,23

I etap, (9 maja 1985), ulicami Moskwy (130 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Riho Suun 2:49,44
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,00
3. Czechosłowacja Michal Klasa +0,00
4. Francja Jean-Jacques Philipp +0,00
5. Polska Paweł Bartkowiak +0,00
6. Kuba Osmany Alvarez +0,00
7. Czechosłowacja Anton Novosad +0,00
8. Francja Claude Carlin +0,00
9. Polska Lech Piasecki +0,00
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Falk Boden +0,00

II etap, (10 maja 1985), Moskwa - Kryłatskoje (136 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Andrzej Mierzejewski 3:20,10
2. Polska Lech Piasecki +0,00
3. Szwecja Patrick Serra +0,09
4. Polska Marek Leśniewski +0,09
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,09
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Riho Suun +0,09
7. Francja Felix Urbain +0,09
8. Czechosłowacja Milan Jurčo +0,09
9. Czechosłowacja Anton Novosad +0,09
10. Francja Christian Chaubet +0,09

III etap, (11 maja 1985), Moskwa (50 km), jazda drużynowa na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 3:06,14[2]
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Niemiecka Republika Demokratyczna +0,59
3. Czechosłowacja Czechosłowacja +2,20
4. Polska Polska +3,13
5. Ludowa Republika Bułgarii Bułgaria +5,11
6. Dania Dania +8,48

IV etap, (12 maja 1985), Praga - Igława (164 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler 4:19,51
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,04
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Riho Suun +0,04
4. Francja Christian Chaubet +0,04
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Dan Radtke +0,04
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszirin +0,04
7. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Christian Henn +0,04
8. Kuba Osmany Alvarez +0,04
9. Polska Lech Piasecki +0,04
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Falk Boden +0,04

V etap, (13 maja 1985), Igława - Ołomuniec (172 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Riho Suun 4:13,44
2. Czechosłowacja Roman Kreuziger +0,00
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Falk Boden +0,00
4. Polska Lech Piasecki +0,00
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Zinowjew +0,00
6. Polska Andrzej Mierzejewski +0,00
7. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +0,00
8. Czechosłowacja Milan Jurčo +0,00
9. Szwecja Kjell Nilsson +0,00
10. Czechosłowacja Jiři Škoda +0,00

VI etap, (14 maja 1985), Ołomuniec - Ostrawa (169 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow 4:05,24
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszirin +0,00
3. Szwecja Patrick Serra +0,00
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler +0,00
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Dan Radtke +0,00
6. Polska Marek Leśniewski +0,00
7. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Achim Stadler +0,00
8. Czechosłowacja Anton Novosad +0,00
9. Polska Andrzej Mierzejewski +0,00
10. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Christian Henn +0,00

VII etap, (15 maja 1985), Ostrawa - Bielsko-Biała (186 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Lech Piasecki 4:52,24
2. Polska Andrzej Mierzejewski +0,00
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,00
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler +0,00
5. Czechosłowacja Roman Kreuziger +0,00
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Piotr Ugriumow +0,00
7. Czechosłowacja Jiři Škoda +0,00
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszirin +0,00
9. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow +0,00
10. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +0,00

VIII etap, (17 maja 1985), Bielsko-Biała - Częstochowa (189 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Lech Piasecki 4:15,17
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,00
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Riho Suun +0,00
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Zinowjew +0,00
5. Czechosłowacja Michal Klasa +0,00
6. Czechosłowacja Anton Novosad +0,00
7. Francja Christian Chaubet +0,00
8. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Andreas Kappes +0,00
9. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow +0,00
10. Polska Paweł Bartkowiak +0,00

IX etap, (18 maja 1985), Częstochowa - Warszawa (199 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Dania Per Pedersen 4:47,37
2. Włochy Franco Cavicchi +0,00
3. Francja Frederic Garnier +0,00
4. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Georg Weigenand +0,00
5. Holandia Pascal Kolkhuis-Tanke +0,00
6. Szwajcaria Stephan Schütz +0,00
7. Belgia Carlo Bomans +0,56
8. Czechosłowacja Anton Novosad +0,56
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Falk Boden +0,56
10. Francja Christian Chaubet +0,56

X etap, (20 maja 1985), Szczecin - Neubrandenburg (146 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Riho Suun 3:04,44
2. Belgia Carlo Bomans +0,00
3. Holandia Jacques van der Poel +0,00
4. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Christian Henn +0,00
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Falk Boden +0,00
6. Francja Felix Urbain +0,00
7. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow +0,00
8. Polska Lech Piasecki +0,00
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Dan Radtke +0,00
10. Ludowa Republika Bułgarii Christo Zajkow +0,00

XI etap, (21 maja 1985), Neubrandenburg (35 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Lech Piasecki 46,34
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Klimow +0,11
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasilij Żdanow +0,21
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler +0,21
5. Czechosłowacja Milan Jurčo +0,34
6. Polska Andrzej Mierzejewski +0,38
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Piotr Ugriumow +0,45
8. Czechosłowacja Michal Klasa +0,58
9. Dania Jesper Skibby +0,58
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Dan Radtke +1,01

XII etap, (22 maja 1985), Neubrandenburg - Berlin (130 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab 2:58,59
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Falk Boden +0,00
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler +0,00
4. Polska Paweł Bartkowiak +0,00
5. Francja Jean-Jacques Philipp +0,00
6. Czechosłowacja Anton Novosad +0,00
7. Włochy Nicola Vanin +0,00
8. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Dirk Harzdorf +0,00
9. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Christian Henn +0,00
10. Belgia Carlo Bomans +0,00

Klasyfikacja indywidualna[edytuj | edytuj kod]

Koszulka żółta

L.p. Zawodnik Czas/strata L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Lech Piasecki 39:45,07 54. Francja Felix Urbain +40,03
2. Polska Andrzej Mierzejewski +1,47 55. Francja Claude Carlin +41,03
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler +1,57 56. Finlandia Kari Myyryläinen +41,27
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Falk Boden +2,07 57. Kuba Eduardo Cruz +42,57
5. Czechosłowacja Jiři Škoda +2,37 58. Francja Frederic Garnier +43,22
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Piotr Ugriumow +2,40 59. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Dirk Harzdorf +44,56
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +2,51 60. Węgry Zoltan Halasz +46,32
8. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +2,55 61. Rumunia w epoce komunizmu Cristian Neagoe +48,45
9. Czechosłowacja Milan Jurčo +3,02 62. Szwecja Patrick Serra +50,04
10. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow +3,52 63. Rumunia w epoce komunizmu Valentin Constantinescu +50,12
11. Czechosłowacja Roman Kreuziger +4,07 64. Włochy Sergio Finazzi +52,13
12. Niemiecka Republika Demokratyczna Dan Radtke +4,19 65. Włochy Flavio Vanzella +58,17
13. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Riho Suun +4,45 66. Norwegia Arnstein Raunehaug +59,07
14. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszirin +4,46 67. Rumunia w epoce komunizmu Gheorghe Lautaru +1:02,28
15. Szwecja Jonas Tegström +5,30 68. Francja Jean-Jacques Philipp +1:02,58
16. Dania Brian Holm-Sörensen +6,04 69. Szwajcaria Stephan Schütz +1:03,13
17. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasilij Żdanow +7,00 70. Włochy Mario Scirea +1:04,10
18. Czechosłowacja Michal Klasa +7,07 71. Ludowa Republika Bułgarii Bojko Angełow +1:05,36
19. Norwegia Torjus Larsen +7,31 72. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Branko Bojanc +1:06,25
20. Czechosłowacja Vladimir Vavra +7,52 73. Belgia Henri Mannaerts +1:06,32
21. Polska Paweł Bartkowiak +7,52 74. Ludowa Republika Bułgarii Walentin Żiwkow +1:11,45
22. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Zinowjew +8,03 75. Belgia Stephan van Leeuwe +1:13,11
23. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Andreas Kappes +8,17 76. Kuba Ricardo Salazar Gomez +1:21,43
24. Polska Marek Kulas +8,25 77. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Rajko Čubrić +1:26,15
25. Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Barth +9,07 78. Finlandia Tapio Niemi +1:26,33
26. Polska Marek Szerszyński +10,48 79. Ludowa Republika Bułgarii Wenelin Chubenow +1:30,38
27. Kuba Osmany Alvarez +11,14 80. Dania Vagn Scharling-Rasmussen +1:33,41
28. Niemiecka Republika Demokratyczna Matthias Lendt +11,44 81. Węgry Lukacs Szantho +1:35,38
29. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Klimow +12,10 82. Szwajcaria Peter Steiger +1:36,45
30. Polska Marek Leśniewski +12,34 83. Kuba Jorge Salazar +1:39,13
31. Dania Jesper Skibby +13,32 84. Mongolska Republika Ludowa Daszdżamcyn Mönchbat +1:41,47
32. Kuba Eduardo Alonso +13,41 85. Mongolska Republika Ludowa Cedendambyn Ganbold +1:44,42
33. Holandia John Talen +13,42 86. Rumunia w epoce komunizmu Nicolae Aldulea +1:46,22
34. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Christian Henn +14,43 87. Belgia Eric Peters +1:47,46
35. Holandia Jan Simons +15,56 88. Wielka Brytania Kevin Morgan +1:49,01
36. Dania John Carlsen +16,02 89. Węgry Peter Sajo +1:50,37
37. Francja Bernard Richard +17,22 90. Norwegia Jon Asbjørn Bø +1:52,32
38. Rumunia w epoce komunizmu Mircea Romascanu +19,56 91. Wielka Brytania Kenneth Clarke +1:59,42
39. Szwecja Kjell Nilsson +22,37 92. Włochy Giuseppe Brignoli +2:00,17
40. Norwegia Torje Alstad +22,58 93. Węgry György Zambori +2:00,35
41. Węgry Gabor Weiler +24,19 94. Wielka Brytania Mark Gornall +2:00,51
42. Holandia Jacques van der Poel +29,43 95. Finlandia Patrick Hänninen +2:03,37
43. Szwecja Stefan Brykt +30,47 96. Rumunia w epoce komunizmu Costica Paraschiv +2:06,40
44. Holandia Pascal Kolkhuis-Tanke +34,07 97. Wielka Brytania Geoffrey Davison +2:07,12
45. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Georg Weigenand +35,02 98. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Miran Kavas +2:08,47
46. Dania Per Pedersen +35,35 99. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Radomir Pavlović +2:09,40
47. Czechosłowacja Anton Novosad +36,20 100. Wielka Brytania Martin Eadon +2:12,32
48. Ludowa Republika Bułgarii Christo Zajkow +36,39 101. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jure Robić +2:13,11
49. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Achim Stadler +37,41 102. Szwajcaria Hans Heltiner +2:20,59
50. Włochy Franco Cavicchi +37,53 103. Włochy Nicola Vanin +2:22,29
51. Kuba Roberto Rodriguez +39,14 104. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Vlado Marn +2:32,51
52. Belgia Carlo Bomans +39,16 105. Mongolska Republika Ludowa Batsuchijn Chajanchjarwaa +2:33,30
53. Francja Christian Chaubet +39,48 106. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jürgen Eckmann +2:42,41

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Koszulka błękitna. Na wynik składa się rzeczywista suma czasów - bez bonifikat - trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie oraz prologu.

L.p. Drużyna Czas/strata L.p. Drużyna Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 122:28,06 12. Norwegia Norwegia +1:38,04
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Niemiecka Republika Demokratyczna +2,05 13. Węgry Węgry +1:51,18
3. Czechosłowacja Czechosłowacja +3,49 14. Rumunia w epoce komunizmu Rumunia +1:53,23
4. Polska Polska +7,31 15. Włochy Włochy +2:13,06
5. Ludowa Republika Bułgarii Bułgaria +16,31 16. Belgia Belgia +2:49,36
6. Dania Dania +24,16 17. Szwajcaria Szwajcaria +3:26,32
7. Szwecja Szwecja +26,33 18. Finlandia Finlandia +4:07,09
8. Holandia Holandia +37,37 19. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia +4:16,29
9. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Republika Federalna Niemiec +57,33 20. Wielka Brytania Wielka Brytania +5:28,51
10. Francja Francja +59,08 21. Mongolska Republika Ludowa Mongolia +6:24,26
11. Kuba Kuba +1:03,21 Hiszpania Hiszpania zdekompletowana

Klasyfikacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Górska[edytuj | edytuj kod]

Koszulka zielona. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Szwecja Kjell Nilsson 24
2. Francja Bernard Richard 20
3. Polska Lech Piasecki 16
4. Polska Marek Szerszyński 14
5. Dania Jesper Skibby 10
6. Rumunia w epoce komunizmu Mircea Romascanu 7
7. Szwecja Stefan Brykt 6
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Piotr Ugriumow 5
9. Szwecja Jonas Tegström 5
10. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow 3

Najaktywniejszych[edytuj | edytuj kod]

Koszulka fioletowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Falk Boden 20
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab 15
3. Polska Marek Szerszyński 12
4. Włochy Franco Cavicchi 9
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasilij Żdanow 8
6. Dania Per Pedersen 8
7. Francja Frederic Garnier 8
8. Kuba Jorge Salazar 7
9. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Radomir Pavlović 7
10. Francja Bernard Richard 6

Najwszechstronniejszych[edytuj | edytuj kod]

Koszulka różowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów oraz na lotnych i górskich premiach.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Polska Lech Piasecki 81
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab 73
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Riho Suun 56
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler 53
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Falk Boden 49
6. Polska Andrzej Mierzejewski 32
7. Szwecja Kjell Nilsson 28
8. Polska Marek Szerszyński 26
9. Francja Bernard Richard 26
10. Czechosłowacja Anton Novosad 26

Punktowa[edytuj | edytuj kod]

Koszulka biała. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów i prologu.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Polska Lech Piasecki 110
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Falk Boden 142
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab 143
4. Polska Andrzej Mierzejewski 159
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Dan Radtke 233
6. Polska Marek Leśniewski 256
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszirin 274
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Zinowjew 285
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Piotr Ugriumow 291
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Riho Suun 291

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Transkrypcja imion i nazwisk mongolskich na podstawie: Rogala, J., Podręcznik do nauki współczesnego języka mongolskiego, Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2015, s. 38.
  2. czas czwartego zawodnika razy trzy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 492-505.

Rogala, J., Podręcznik do nauki współczesnego języka mongolskiego, Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2015, s. 38.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Serwis poświęcony Wyścigowi Pokoju (niem.)