Wyścig Pokoju 1986

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyścig Pokoju 1986
1985 1987
Ilustracja
Radziecki znaczek pocztowy
Data 622 maja 1986
Etapów 15 + prolog
Dystans 2138 km
Czas zwycięzcy 50h 51’12’’ (41,330 km/h)
Zgłoszenia 64 kolarzy
Ukończyło wyścig 58 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig
Drugie miejsce Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Pulnikow
Trzecie miejsce Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asiat Saitow
Pozostałe klasyfikacje
Górska Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow
Punktowa Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig
Najaktywniejszych Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig
Najwszechstronniejszych Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig
Drużynowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR

XXXIX Wyścig Pokoju odbył się na trasie KijówWarszawaBerlinPraga w dniach 6–22 maja 1986. Do 15-etapowego wyścigu (plus prolog), którego trasa wynosiła 2138 km, wystartowało 64 zawodników z 10 drużyn.

Lista startowa[1][edytuj | edytuj kod]

Polska Rzeczpospolita Ludowa POLSKA Finlandia FINLANDIA[2]
11 Zdzisław Wrona 14 Leszek Stępniewski 141 Matti Pietilä 143 Jouni Hakala
12 Zenon Jaskuła 15 Paweł Bartkowiak 142 Jouni Karhunen 144 Markku Salmijärvi
13 Marek Szerszyński 16 Sławomir Krawczyk
Czechosłowacka Republika Socjalistyczna CZECHOSŁOWACJA Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) WĘGRY
21 Radovan Fort 24 Anton Novosad 151 Gyula Pommer 154 Janos Csikos
22 Milan Jurčo 25 Jozef Regec 152 György Zambori 155 Josef Hirth
23 Roman Kreuziger 26 Jiří Škoda 153 Peter Javor 156 Sandor Vegvari
Niemiecka Republika Demokratyczna NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA Francja FRANCJA
61 Uwe Ampler 64 Olaf Ludwig 161 Eric Chanton 164 Bernard Jousselin
62 Thomas Barth 65 Uwe Raab 162 Patrick Hossotte 165 Richard Vivien
63 Mario Kummer 66 Dan Radtke 163 Jean-Luc Garnier 166 Jean-François Laffille
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR Kuba KUBA
71 Wiktor Klimow 74 Wasilij Żdanow 171 Juan Perez Perez 174 Francisco Martinez Ortega
72 Władimir Pulnikow 75 Asiat Saitow 172 Oriol Alonzo Gonzalez 175 Ricardo Salazar Gomez
73 Siergiej Usłamin 76 Iwan Romanow 173 Israel Torres Diaz 176 Tomas Prado Sanchez
Mongolska Republika Ludowa MONGOLIA Syria SYRIA
111 Daszdżamcyn Mönchbat[3] 114 Agwannamdżilyn Gansüch 191 Ibrahim Safrani 194 Abdelnaser Hnedi
112 Szamirangijn Öldzij-Orszich 115 Cedendambyn Ganbold 192 Dżamal Machrus 195 Hassan Dergachly
113 Dardżaagijn Ench-Od 116 Batsuchijn Chajanchjarwaa 193 Hassan Nadżar 196 Haled Kokach
Ludowa Republika Bułgarii BUŁGARIA
121 Walentin Żiwkow 124 Petar Petrow
122 Christo Zajkow 125 Jordan Penczew
123 Bojko Angełow 126 Nenczo Stajkow

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Prolog, (6 maja 1986), Kijów (7 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler 8,36
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Klimow +0,00
3. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow +0,01
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Barth +0,05
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +0,06
6. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Jiří Škoda +0,08
7. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Roman Kreuziger +0,09
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Pulnikow +0,10
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Mario Kummer +0,10
10. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zenon Jaskuła +0,10

I etap, (7 maja 1986), ulicami Kijowa (138 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Jozef Regec 3:22,12
2. Ludowa Republika Bułgarii Christo Zajkow +0,00
3. Mongolska Republika Ludowa Cedendambyn Ganbold +0,00
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +1,54
5. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zdzisław Wrona +1,54
6. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Anton Novosad +1,54
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Romanow +1,54
8. Polska Rzeczpospolita Ludowa Sławomir Krawczyk +1,54
9. Francja Jean-François Laffille +1,54

II etap, (8 maja 1986), Kijów (48 km), jazda drużynowa na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Drużyna Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 53,56
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Niemiecka Republika Demokratyczna +1,23
3. Polska Rzeczpospolita Ludowa Polska +1,51
4. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Czechosłowacja +2,55
5. Ludowa Republika Bułgarii Bułgaria +3,44
6. Francja Francja +6,54

III etap, (9 maja 1986), ulicami Kijowa (152 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 3:56,16
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Pulnikow +0,00
3. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Radovan Fort +0,00
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Romanow +0,00
5. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow +0,13
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Klimow +0,13
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,18
8. Polska Rzeczpospolita Ludowa Paweł Bartkowiak +0,18
9. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zdzisław Wrona +0,18
10. Francja Eric Chanton +0,18

IV etap, (10 maja 1986), ulicami Warszawy (65 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 1:24,42
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Romanow +0,00
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,00
4. Polska Rzeczpospolita Ludowa Leszek Stępniewski +0,00
5. Polska Rzeczpospolita Ludowa Sławomir Krawczyk +0,00
6. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zdzisław Wrona +0,00
7. Francja Bernard Jousselin +0,00
8. Francja Jean-François Laffille +0,00
9. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow +0,00
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asiat Saitow +0,00

V etap, (11 maja 1986), Kutno - Poznań (196 km)[edytuj | edytuj kod]

V etap z Kutna do Poznania
L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 4:33,46
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asiat Saitow +0,00
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwa Raab +0,00
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Romanow +0,00
5. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zdzisław Wrona +0,00
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Mario Kummer +0,00
7. Polska Rzeczpospolita Ludowa Sławomir Krawczyk +0,00
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Klimow +0,00
9. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Anton Novosad +0,00
10. Francja Bernard Jousselin +0,00

VI etap, (12 maja 1986), Poznań - Gorzów Wielkopolski (174 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow 4:21,25
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +0,04
3. Polska Rzeczpospolita Ludowa Sławomir Krawczyk +0,04
4. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Radovan Fort +0,04
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,04
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Pulnikow +0,04
7. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zdzisław Wrona +0,04
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler +0,04
9. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Milan Jurčo +0,04
10. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Jozef Regec +0,04

VII etap, (13 maja 1986), Gorzów Wielkopolski - Szczecin (148 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zdzisław Wrona 3:15,55
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +0,00
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asiat Saitow +0,00
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,00
5. Polska Rzeczpospolita Ludowa Sławomir Krawczyk +0,00
6. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +0,00
7. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Jozef Regec +0,00
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Mario Kummer +0,00
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Romanow +0,00
10. Polska Rzeczpospolita Ludowa Marek Szerszyński +0,00

VIII etap, (14 maja 1986), Szczecin - Berlin (205 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 4:42,29
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,00
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asiat Saitow +0,00
4. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zdzisław Wrona +0,00
5. Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Sandor Vegvari +0,00
6. Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) György Zambori +0,00
7. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Anton Novosad +0,00
8. Polska Rzeczpospolita Ludowa Leszek Stępniewski +0,00
9. Polska Rzeczpospolita Ludowa Paweł Bartkowiak +0,00
10. Francja Patrick Hossotte +0,00

IX etap, (15 maja 1986), Berlin - Halle/Saale (200 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 5:21,29
2. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Radovan Fort +0,00
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,00
4. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Anton Novosad +0,00
5. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zdzisław Wrona +0,00
6. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +0,00
7. Francja Eric Chanton +0,00
8. Francja Richard Vivien +0,00
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asiat Saitow +0,00
10. Kuba Israel Torres Diaz +0,00

X etap, (17 maja 1986), Halle/Saale (35 km), jazda indywidualna na czas[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasilij Żdanow 44,32
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Pulnikow +0,07
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asiat Saitow +0,13
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Klimow +0,13
5. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zenon Jaskuła +0,18
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler +0,22
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Romanow +0,27
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Mario Kummer +0,32
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Usłamin +0,40
10. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Milan Jurčo +1,00

XI etap, (18 maja 1986), Halle/Saale - Karl-Marx-Stadt (176 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Polska Rzeczpospolita Ludowa Leszek Stępniewski 4:35,49
2. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zdzisław Wrona +0,00
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,00
4. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Anton Novosad +0,00
5. Polska Rzeczpospolita Ludowa Marek Szerszyński +0,00
6. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Jozef Regec +0,00
7. Kuba Ricardo Salazar Gomez +0,00
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Mario Kummer +0,00
9. Polska Rzeczpospolita Ludowa Sławomir Krawczyk +0,00
10. Francja Patrick Hossotte +0,00

XII etap, (19 maja 1986), Karl-Marx-Stadt - Karlowe Wary (130 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Anton Novosad 3:12,53
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asiat Saitow +0,00
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,00
4. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Radovan Fort +0,00
5. Polska Rzeczpospolita Ludowa Marek Szerszyński +0,00
6. Kuba Israel Torres Diaz +0,00
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +0,00
8. Francja Patrick Hossotte +0,00
9. Kuba Ricardo Salazar Gomez +0,00
10. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +0,00

XIII etap, (20 maja 1986), Karlowe Wary - Pilzno (152 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 3:28,08
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Pulnikow +0,00
3. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Anton Novosad +0,00
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasilij Żdanow +0,00
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Usłamin +0,00
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Barth +0,00
7. Ludowa Republika Bułgarii Christo Zajkow +0,00
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Dan Radtke +0,00
9. Ludowa Republika Bułgarii Walentin Żiwkow +0,00
10. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +0,00

XIV etap, (21 maja 1986), Pilzno - Mladá Boleslav (181 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Romanow 4:22,22
2. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Roman Kreuziger +0,00
3. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Anton Novosad +0,00
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asiat Saitow +0,00
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +0,00
6. Polska Rzeczpospolita Ludowa Sławomir Krawczyk +0,00
7. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Jozef Regec +0,00
8. Polska Rzeczpospolita Ludowa Marek Szerszyński +0,00
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig +0,00
10. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Jiří Škoda +0,00

XIII etap, (22 maja 1986), Mladá Boleslav - Praga (131 km)[edytuj | edytuj kod]

L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 3:19,15
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asiat Saitow +0,00
3. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Anton Novosad +0,00
4. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Milan Jurčo +0,00
5. Kuba Israel Torres Diaz +0,00
6. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zdzisław Wrona +0,00
7. Polska Rzeczpospolita Ludowa Sławomir Krawczyk +0,00
8. Kuba Francisco Martinez Ortega +0,00
9. Polska Rzeczpospolita Ludowa Marek Szerszyński +0,00
10. Ludowa Republika Bułgarii Christo Zajkow +0,00

Klasyfikacja indywidualna[edytuj | edytuj kod]

Koszulka żółta

L.p. Zawodnik Czas/strata L.p. Zawodnik Czas/strata
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 50:51,12 30. Kuba Oriol Alonso Gonzalez +45,58
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Pulnikow +0,34 31. Polska Rzeczpospolita Ludowa Paweł Bartkowiak +53,58
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asiat Saitow +1,35 32. Ludowa Republika Bułgarii Walentin Żiwkow +54,11
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Klimow +1,38 33. Niemiecka Republika Demokratyczna Mario Kummer +57,05
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Usłamin +1,46 34. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zdzisław Wrona +1:06,25
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Romanow +1,47 35. Francja Bernard Jousselin +1:07,33
7. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Jozef Regec +1,57 36. Francja Jean-Luc Garnier +1:12,21
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Dan Radtke +2,18 37. Ludowa Republika Bułgarii Jordan Penczew +1:14,10
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasilij Żdanow +2,49 38. Kuba Francisco Martinez Ortega +1:29,06
10. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Jiří Škoda +3,26 39. Kuba Tomas Prado Sanchez +1:38,21
11. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab +3,36 40. Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) György Zambori +1:43,49
12. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Anton Novosad +4,18 41. Mongolska Republika Ludowa Daszdżamcyn Mönchbat +1:44,17
13. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Milan Jurčo +5,27 42. Mongolska Republika Ludowa Cedendambyn Ganbold +2:08,03
14. Polska Rzeczpospolita Ludowa Marek Szerszyński +5,45 43. Syria Ibrahim Safrani +2:12,13
15. Ludowa Republika Bułgarii Christo Zajkow +6,01 44. Kuba Juan Perez Perez +2:13,18
16. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Radovan Fort +6,02 45. Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Peter Javor +2:22,24
17. Francja Eric Chanton +7,19 46. Mongolska Republika Ludowa Batsuchijn Chajanchjarwaa +2:34,54
18. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow +9,00 47. Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Sandor Vegvari +2:37,33
19. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler +9,16 48. Mongolska Republika Ludowa Dardżaagijn Ench-Od +2:42,43
20. Ludowa Republika Bułgarii Bojko Angełow +10,58 49. Syria Abdelnaser Hnedi +2:48,12
21. Kuba Israel Torres Diaz +17,52 50. Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Josef Hirth +3:15,37
22. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow +21,49 51. Syria Hassan Nadżar +3:26,49
23. Polska Rzeczpospolita Ludowa Sławomir Krawczyk +22,39 52. Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Janos Csikos +3:37,59
24. Francja Richard Vivien +31,18 53. Mongolska Republika Ludowa Szamirangijn Öldzij-Orszich +4:36,47
25. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Roman Kreuziger +36,34 54. Syria Hassan Dergachly +5:27,55
26. Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Barth +37,06 55. Finlandia Markku Salmijärvi +5:40,30
27. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zenon Jaskuła +40,08 56. Syria Haled Kokach +6:06,03
28. Kuba Ricardo Salazar Gomez +40,44 57. Syria Dżamal Machrus +7:13,34
29. Francja Patrick Hosotte +44,34 58. Mongolska Republika Ludowa Agwannamdżilyn Gansüch +7:49,33

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Koszulka błękitna. Na wynik składa się rzeczywista suma czasów - bez bonifikat - trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie oraz prologu.

L.p. Drużyna Czas/strata L.p. Drużyna Czas/strata
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 153:30,12 7. Kuba Kuba +1:17,24
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Niemiecka Republika Demokratyczna +3,10 8. Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Węgry +5:43,31
3. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Czechosłowacja +7,32 9. Mongolska Republika Ludowa Mongolia +6:01,36
4. Ludowa Republika Bułgarii Bułgaria +18,50 10. Syria Syria +8:23,15
5. Polska Rzeczpospolita Ludowa Polska +41,53 Finlandia Finlandia zdekompletowana
6. Francja Francja +53,43

Klasyfikacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Górska[edytuj | edytuj kod]

Koszulka zielona. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow 43
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler 42
3. Ludowa Republika Bułgarii Nenczo Stajkow 23
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Pulnikow 13
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Klimow 8
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 7
7. Francja Jean-Luc Garnier 7
8. Kuba Israel Torres Diaz 6
9. Ludowa Republika Bułgarii Christo Zajkow 4
10. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Roman Kreuziger 4

Najaktywniejszych[edytuj | edytuj kod]

Koszulka fioletowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 41
2. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zdzisław Wrona 35
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab 24
4. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Milan Jurčo 23
5. Polska Rzeczpospolita Ludowa Sławomir Krawczyk 20
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Romanow 18
7. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Anton Novosad 13
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasilij Żdanow 12
9. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Jozef Regec 11
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asiat Saitow 11

Najwszechstronniejszych[edytuj | edytuj kod]

Koszulka różowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów oraz na lotnych i górskich premiach.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 155
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab 96
3. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zdzisław Wrona 95
4. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Anton Novosad 73
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asiat Saitow 72
6. Ludowa Republika Bułgarii Petar Petrow 72
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler 66
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Romanow 61
9. Polska Rzeczpospolita Ludowa Sławomir Krawczyk 58
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Pulnikow 48

Punktowa[edytuj | edytuj kod]

Koszulka biała. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów i prologu.

L.p. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Ludwig 79
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab 112
3. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Anton Novosad 149
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Asiat Saitow 163
5. Polska Rzeczpospolita Ludowa Sławomir Krawczyk 197
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Iwan Romanow 198
7. Polska Rzeczpospolita Ludowa Zdzisław Wrona 203
8. Polska Rzeczpospolita Ludowa Marek Szerszyński 246
9. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Jozef Regec 262
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Pulnikow 271

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ze względu na katastrofę elektrowni jądrowej w Czarnobylu reprezentacje Rumunii oraz krajów zachodnich (oprócz Finlandii i Francji) wycofały się ze startu w wyścigu.
  2. Drużyna Finlandii została dopuszczona do udziału w wyścigu już po prologu.
  3. Transkrypcja imion i nazwisk mongolskich na podstawie: Rogala, J., Podręcznik do nauki współczesnego języka mongolskiego, Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2015, s. 38.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bogdan Tuszyński: Wyścig Pokoju 1948-1988, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 506-523.
  • Jan Rogala: Podręcznik do nauki współczesnego języka mongolskiego, Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2015, s. 38.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]