Wyżyna Bawarska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyżyna Bawarska
Megaregion Region alpejski
Prowincja Północne Przedgórze Alp
Podprowincja Wyżyna Bawarska
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Niemcy
- Badenia-Wirtembergia
- Bawaria

Wyżyna Bawarska, Przedgórze Alpejskie (422, historycznie także Wyżyna Szwabsko-Bawarska; niem. Deutsches Alpenvorland, Alpenvorland) – przedpole północnej części Alp, leżące na obszarze południowo-zachodnich Niemiec.

Wyżyna Bawarska leży między Jeziorem Bodeńskim a górną częścią rzeki Inn. Od północy ograniczona jest Jurą Szwabską, Frankońską oraz Lasem Bawarskim. Leży na wysokości 300-600 m n.p.m. Jest przedgórskim zapadliskiem, w trzeciorzędzie wypełniło się molasą (miąższość do 3500 m). W części południowej występują wały morenowe i jeziora, np. Ammersee, Starnberger See oraz rzeki - Lech, Izara i Inn; płyną na północ do Dunaju w płytkich, szerokich dolinach.

W miejscach naturalnej szaty leśnej znajdują się obecnie bory świerkowe lub pola uprawne. Znaczną część torfowisk osuszono. Główne miasta wyżyny to Monachium i Augsburg.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • praca zbiorowa: Encyklopedia Powszechna PWN. T. 4. R-Z. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1976, s. 363.
  • Jerzy Kondracki Fizycznogeograficzna regionalizacja Niemiec i terenów przyległych w układzie dziesiętnym, "Przegląd Geograficzny" tom LXIX z. 102, 1997, str. 141-147.
  • Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, Warszawa 2013, s. 211.