Wybory parlamentarne w Izraelu w 1949 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Izrael
Godło Izraela
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Izraela
Portal Portal Izrael

Wybory parlamentarne w Izraelu do I Zgromadzenia Ustawodawczego (Asefa haMekonenet), które później przekształciło się w pierwszy Kneset, odbyły się 25 stycznia 1949.

 Osobny artykuł: Pierwszy Kneset (1949–1951).

Oddano 506 567 głosów, w tym ważnych: 434 684. Próg wyborczy wynosił 1%, a więc aby uzyskać miejsce w Knesecie, należało otrzymać minimum 4346 głosów. Średnio na jedno miejsce przypadło 3592 głosów.

Oficjalne wyniki[edytuj | edytuj kod]

Partia Głosy Procent Mandaty
Mapai (מפא"י) 155,274 35.7% 46
Mapam (מפ"ם) 64,018 14.7% 19
Zjednoczony Front Religijny (חזית דתית מאוחדת) 52,982 12.2% 16
Herut (חרות) 49,782 11.5% 14
Ogólni Syjoniści (ציונים כלליים) 22,661 5.2% 7
Partia Progresywna (מפלגה פרוגרסיבית) 17,786 4.1% 5
Sefardyjczycy i Orientalne Społeczności (ספרדים ועדות מזרח) 15,287 3.5% 4
Maki (מק"י) 15,148 3.5% 4
Demokratyczna Lista Nazaretu (רשימה דמוקרטית של נצרת) 7,387 1.7% 2
Lista Bojowników (רשימת הלוחמים) 5,363 1.2% 1
WIZO (ויצו) 5,173 1.2% 1
Związek Jemeński (התאחדות התימנים) 4,399 1% 1
Razem 434,684 100,0% 120

Posłowie[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani w wyborach[1]:

Partia Posłowie
Mapai Zalman Aran, Me’ir Argow, Ammi Asaf, Arje Bahir, Dawid Bar-Raw-Haj, Chajjim Ben Aszer, Dawid Ben Gurion, Jicchak Ben Cewi, Josef Barac, Szemu’el Dajan, Ben-Cijjon Dinur, Chasja Derori, Jechi’el Duwdewani, Josef Efrati, Heszel Frumkin, Szeragga Goren, Akiwa Gowrin, Jisra’el Guri, Elijjahu Hakarmeli, Dawid Hakohen, Neta Harpaz, Awraham Herzfeld, Abba Chuszi, Beba Idelson, Cewi Jehuda, Dow Josef, Eli’ezer Kaplan, Jona Kese, Josef-Micha’el Lamm, Szelomo Lawi, Pinchas Lawon, Eli’ezer Liwna, Ada Majmon, Golda Meir, Perec Naftali, Dewora Necer, Dawid Remez, Jehudit Simchoni, Jizhar Smilanski, Josef Sprinzak, Mosze Szaret, Zalman Szazar, Arje Szeftel, Re’uwen Szeri, Efrajim Taburi, Awraham Tawiw
Mapam Mosze Aram, Menachem Bader, Dow Bar-Nir, Jisra’el Bar-Jehuda, Jicchak Ben Aharon, Mordechaj Bentow, Jisra’el Galili, Ja’akow Chazzan, Fajge Ilanit, Me’ir Ja’ari, Channa Lamdan, Nachum Nir, Eli’ezer Peri, Berl Repetur, Ja’akow Riftin, Chanan Rubin, Mosze Sneh, Jicchak Tabenkin, Aharon Zisling
Zjednoczony Front Religijny Josef Burg, Elijjahu-Mosze Ganchowski, Awraham-Jehuda Goldrat, Aharon-Ja’akow Grinberg, Kalman Kahana, Mosze Kelmer, Me’ir-Dawid Lewenstein, Izaak Meir Lewin, Jehuda Lejb Majmon, Binjamin Minc, Mordechaj Nurok, Dawid-Cewi Pinkas, Awraham-Chajjim Szag, Chajjim Mosze Szapira, Mosze Unna, Zerach Warhaftig
Herut Jochanan Bader, Menachem Begin, Arje Ben Eli’ezer, Uri-Cewi Grinberg, Ari Żabotyński, Szemu’el Kac, Hillel Kook, Chajjim Kohen-Meguri, Chajjim Landau, Elijjahu Lankin, Ja’akow Meridor, Szemu’el Merlin, Awraham Rakanti, Ester Razi’el-Na’or
Ogólni Syjoniści Perec Bernstein, Ja’akow Gil, Ja’akow Kliwnow, Szoszanna Parsitz, Jisra’el Rokach, Josef Sapir, Josef Serlin
Partia Progresywna Jeszajahu Foerder, Awraham Granot, Jizhar Harari, Idow Kohen, Pinchas Rosen
Maki Szemu’el Mikunis, Eli’ezer Preminger, Taufik Tubi, Me’ir Wilner
Sefardyjczycy i Orientalne Społeczności Mosze Ben–Ammi, Elijjahu Eljaszar, Awraham Elmalich, Bechor-Szalom Szitrit
Demokratyczna Lista Nazaretu Sajf ad-Din az-Zubi, Amin Salim Dżardżura
Lista Bojowników Natan Jelin-Mor
Związek Jemeński Zecharja Gluska
WIZO Rachel Kohen-Kagan

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Members of the First Knesset. knesset.gov.il. [dostęp 2015-12-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]