Wybory parlamentarne w Izraelu w 1959 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Izrael
Godło Izraela
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Izraela
Portal Portal Izrael

Wybory parlamentarne w Izraelu do Czwartego Knesetu odbyły się 3 listopada 1959.

 Osobny artykuł: Czwarty Kneset (1959–1961).

Oddano 1,218,724 głosów, w tym ważnych: 969,337. Próg wyborczy wynosił 1%, a więc aby uzyskać miejsce w Knesecie, należało otrzymać minimum 9,693 głosów. Średnio na jedno miejsce przypadło 7,800 głosów.

Oficjalne wyniki[edytuj | edytuj kod]

Partia Głosy Procent Mandaty
Mapai (מפא"י) 370,585 38.2% 47
Herut (חרות) 130,515 13.5% 17
Narodowa Partia Religijna (מפלגה דתית לאומית) 95,581 9.9% 12
Mapam (מפ"ם) 69,468 7.2% 9
Ogólni Syjoniści (ציונים כלליים) 59,700 6.2% 8
Achdut ha-Awoda (אחדות העבודה) 58,043 6.0% 7
Religijny Front Tory ( חזית דתית תורתית) 45,569 4.7% 6
Partia Progresywna (מפלגה פרוגרסיבית) 44,889 4.6% 6
Maki (מק"י) 27,374 2.8% 3
Postęp i Praca (קידמה ועבודה) 12,347 1.3% 2
Współpraca i Braterstwo (שיתוף ואחווה) 11,104 1.1% 2
Rolnictwo i Rozwój (חקלאות ופיתוח) 10,902 1.1% 1
Razem 969,337 100,0% 120

Posłowie[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani w wyborach[1]:

Partia Posłowie
Mapai Josef Almogi, Zalman Aran, Me’ir Argow, Ammi Asaf, Dawid Bar-Raw-Haj, Mosze Baram, Aharon Becker, Dawid Ben Gurion, Gidon Ben-Jisra’el, Herzl Berger, Menachem Kohen, Jicchak Koren, Mosze Dajan, Amos Degani, Abba Eban, Josef Efrati, Lewi Eszkol, Josef Fischer, Akiwa Gowrin, Jisra’el Guri, Dawid Hakohen, Aszer Chasin, Awraham Herzfeld, Beba Idelson, Jisra’el Kargman, Jona Kese, Channa Lamdan, Pinchas Lawon, Kadisz Luz, Golda Meir, Mordechaj Namir, Dewora Necer, Baruch Azanja, Szimon Peres, Dawid Petel, Pinchas Sapir, Mosze Sardines, Mosze Szaret, Bechor-Szalom Szitrit, Szemu’el Szoresz, Jizhar Smilanski, Rachel Cabari, Żenja Twerski, Jisra’el Jeszajahu, Gijjora Joseftal, Chajjim Josef Cadok, Mordechaj Zar
Herut Arje Altman, Binjamin Arditi, Binjamin Awni’el, Jochanan Bader, Menachem Begin, Arje Ben Eli’ezer, Chajjim Kohen-Meguri, Chajjim Landau, Nachum Lewin, Elijjahu Meridor, Ja’akow Meridor, Mordechaj Olmert, Ester Razi’el-Na’or, Szabbetaj Szichman, Josef Szofman, Eli’ezer Szostak, Szimszon Unichman
Narodowa Partia Religijna Szelomo-Jisra’el Ben-Me’ir, Josef Burg, Micha’el Chazani, Aharon-Ja’akow Grinberg, Mordechaj Nurok, Jicchak Refa’el, Towa Sanhedraj, Binjamin Szachor, Chajjim Mosze Szapira, Mosze Unna, Zerach Warhaftig, Faridża Zu’arec
Mapam Jisra’el Barzilaj, Mordechaj Bentow, Ja’akow Chazzan, Jusuf Chamis, Ja’akow Riftin, Chanan Rubin, Emma Talmi, Me’ir Ja’ari, Chajjim Jehuda
Ogólni Syjoniści Zalman Abramow, Perec Bernstein, Ezra Ichilow, Mosze Nissim, Elimelech Rimalt, Josef Sapir, Josef Serlin, Cewi Zimmerman
Achdut ha-Awoda Jigal Allon, Jisra’el Bar-Jehuda, Jicchak Ben Aharon, Mordechaj Bibi, Mosze Karmel, Jisra’el Galili, Nachum Nir
Religijny Front Tory Kalman Kahana, Ja’akow Kac, Izaak Meir Lewin, Szelomo Lorincz, Binjamin Minc, Menachem Porusz
Partia Progresywna Idow Kohen, Jicchak Golan, Jizhar Harari, Szimon Kanowicz, Mosze Kol, Pinchas Rosen
Maki Szemu’el Mikunis, Taufik Tubi, Me’ir Wilner
Postęp i Rozwój Ahmad az-Zahir, Iljas Nachla
Współpraca i Braterstwo Labib Husajn Abu Rukn, Jusuf Dijab
Rolnictwo i Rozwój Mahmud an-Naszif

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Members of the Fourth Knesset. knesset.gov.il. [dostęp 2015-12-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]