Wybory parlamentarne w Izraelu w 1973 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Izrael
Godło Izraela
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Izraela
Portal Portal Izrael

Wybory parlamentarne w Izraelu do ósmego Knesetu odbyły się 31 grudnia 1973.

 Osobny artykuł: Ósmy Kneset (1974–1977).

Oddano 2 037 478 głosów, w tym ważnych: 1 566 855. Próg wyborczy wynosił 1%, a więc aby uzyskać miejsce w Knesecie, należało otrzymać minimum 15 668 głosów. Średnio na jedno miejsce przypadło 12 424 głosów.

Oficjalne wyniki[edytuj | edytuj kod]

Partia Głosy Procent Mandaty
Koalicja Pracy (Maarach, המערך) 621 183 39,6% 51
Likud (ליכוד) 473 309 30,2% 39
Narodowa Partia Religijna (מפלגה דתית לאומית-מפד"ל) 130 349 8,3% 10
Religijny Front Tory 60 012 3,8% 5
Niezależni Liberałowie 56 560 3,6% 4
Rakach 53 353 3,4% 4
Ratz (רצ) 35 023 2,2% 3
Postęp i Rozwój 22 604 1,4% 2
Moked 22 147 1,4% 1
Arabska Lista dla Beduinów i Mieszkańców Wsi 16 408 1,0% 1
Razem 1 566 855 100,0% 120

Posłowie[edytuj | edytuj kod]

Posłowie wybrani w wyborach[1]:

Partia Posłowie
Koalicja Pracy Jigal Allon, Josef Almogi, Adi’el Amora’i, Ari Ankorjon, Szoszanna Arbeli-Almozlino, Mosze Baram, Jicchak Ben Aharon, Mordechaj Ben-Porat, Mosze Karmel, Dawid Koren, Mosze Dajan, Jehuda Dranicki, Abd el-Aziz el-Zubi, Abba Eban, Aharon Efrat, Arje Eli’aw, Uzi Feinerman, Jisra’el Galili, Awraham Giwelber, Chajka Grossman, Cewi Guerszoni, Matilda Guez, Menachem Hakohen, Ben-Cijjon Halfon, Micha’el Charisz, Ester Herlitz, Szelomo Hillel, Jisra’el Kargman, Nuzhat Kacaw, Szalom Lewin, Golda Meir, Elijjahu Mojal, Ora Namir, Icchak Nawon, Awraham Ofer, Szimon Peres, Icchak Rabin, Eli’ezer Ronen, Pinchas Sapir, Josi Sarid, Mosze Szachal, Me’ir Talmi, Mosze Wertman, Gad Ja’akowi, Aharon Jadlin, Awi’ad Jafe, Aharon Jariw, Jisra’el Jeszajahu, Chajjim Josef Cadok, Dow Zakin, Awraham Zilberberg
Likud Zalman Abramow, Mosze Arens, Joram Aridor, Jochanan Bader, Jedidja Be’eri, Menachem Begin, Me’ir Kohen-Awidow, Ge’ula Kohen, Chajjim Korfu, Matitjahu Drobles, Leon Dycian, Simcha Erlich, Jechezkel Flomin, Pesach Gruper, Binjamin Halewi, Jigga’el Hurwic, Awraham Kac, Ben-Cijjon Keszet, Josef Kremerman, Chajjim Landau, Dawid Lewi, Amnon Linn, Etan Liwni, Jicchak Moda’i, Mosze Nissim, Akiwa Nof, Ehud Olmert, Gidon Patt, Jicchak Perec, Elimelech Rimalt, Icchak Szamir, Ariel Szaron, Awraham Szechterman, Eli’ezer Szostak, Zalman Szowal, Szemu’el Tamir, Josef Tamir, Menachem Jedid, Awraham Joffe
Narodowa Partia Religijna Aharon Abuchacira, Eli’ezer Awtabi, Jehuda Ben-Me’ir, Josef Burg, Micha’el Chazani, Zewulun Hammer, Awraham Melammed, Jicchak Refa’el, Pinchas Scheinman, Zerach Warhaftig
Religijny Front Tory Jehuda Me’ir Abramowicz, Kalman Kahana, Szelomo Lorincz, Menachem Porusz, Awraham Werdiger
Niezależni Liberałowie Gidon Hausner, Mosze Kol, Hillel Seidel, Jehuda Sza’ari
Rakah Awraham Lewenbraun, Taufik Tubi, Me’ir Wilner, Taufik Zi’ad
Ratz Szulammit Alloni, Marcia Freedman, Bo’az Mo’aw
Postęp i Rozwój Sajf ad-Din az-Zubi, Dżabr Mu’addi
Moked Me’ir Pa’il
Arabska Lista dla Beduinów i Mieszkańców Wsi Hamad Abu Rabia

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Members of the Eighth Knesset. knesset.gov.il. [dostęp 2015-12-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]