Wyczółki (Warszawa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyczółki
Osiedle Warszawy
Ilustracja
Kompleks biurowy Poleczki Business Park
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Warszawa
Dzielnica Ursynów
W granicach Warszawy 14 maja 1951[1]
Położenie na mapie dzielnicy
Położenie na mapie
Portal Portal Polska

Wyczółki – dawniej wieś i folwark, obecnie osiedle i obszar MSI w warszawskiej dzielnicy Ursynów.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wieś szlachecka Wiczółki w 1580 znajdowała się w powiecie warszawskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego[2].

W okresie międzywojennym Wyczółki wchodziły w skład gminy Falenty. W styczniu 1951, podobnie jak wiele innych wsi i osad na przedmieściach ówczesnej Warszawy, zostały włączone do stolicy.

Zabudowa, ze względu na sąsiedztwo pobliskiego Lotniska Chopina, ma charakter logistyczno-magazynowy oraz biurowy (m.in. kompleks Poleczki Business Park). Zlokalizowane są tu również rodzinne ogrody działkowe.

Na terenie osiedla znajduje się stacja kolejowa Warszawa Okęcie. Jest ono także poprzecinane bocznicami kolejowymi obsługującymi niegdyś tutejsze zakłady przemysłowe.

Położenie i granice[edytuj | edytuj kod]

Wyczółki leżą w północno-zachodniej części Ursynowa. Sąsiadują z ursynowskimi osiedlami Grabów i Ursynów Północny oraz z Mokotowem i Włochami.

Granice rejonu MSI Wyczółki wyznaczają: tory linii radomskiej oraz ulice Bokserska, Poloneza i Pląsy, obejmując błędnie część Służewca i Nowego Służewca.

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

 • Dwór Wyczółki (ul. Łączyny 53) – dwór drewniany oszalowany zlokalizowany na tyłach toru wyścigów konnych Służewiec, wchodzący w skład rezydencji podmiejskiej z 1805. Wyczółki wówczas były własnością kasztelana Franciszka Kotowskiego. W skład rezydencji wchodził dwór i park angielski o powierzchni 3 ha (Park Wyczółki-Łączyny), na którego terenie znajdują się Stawy Berensewicza. Dwór od 1842 roku przez prawie ćwierć wieku należał do hrabiego Fryderyka Skarbka – ekonomisty, pisarza, tłumacza i historyka. Kolejnymi gospodarzami Wyczółek byli Grabowscy, Żukowscy i Berensewiczowie. Po 1945 roku majątek upaństwowiono. Od 1965 r. dwór i otaczający go park figurują w rejestrze zabytków. W latach 90. XX wieku posiadłość powróciła do rodziny Berensewiczów[3]. Obecnie właścicielem jest osoba prywatna;
 • Park Wyczółki-Łączyny – park krajobrazowy o powierzchni 3 ha (wody zajmują 0,5 ha) powstały w pierwszej połowie XIX wieku wchodzący w skład rezydencji podmiejskiej z 1805[4].
 • Areszt Śledczy Warszawa-Służewiec (ul. Kłobucka 5).
 • Stacja kolejowa Warszawa Okęcie
 • Węzeł ekspedycyjno-rozdzielczy Poczty Polskiej na terenach dawnej Fabryki Domów (ul.Łączyny 8)
 • Jezioro Grabowskie
 • Cmentarz w Grabowie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 maja 1951 r. w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. z 1951 r. nr 27, poz. 199).
 2. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze, Warszawa 1895, s. 260.
 3. Wyborcza.pl, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2017-10-17].
 4. Park Wyczółki-Łączyny, warszawa.naszemiasto.pl [dostęp: 9 października 2009]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]