Wydawnictwo PONS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wydawnictwa. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
PONS GmbH
Ilustracja
Państwo  Niemcy
Siedziba Stöckachstraße 11
D-70190 Stuttgart
Data założenia 1978
Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Dyrektor Gabriele Schmidt
Zatrudnienie ok. 50
brak współrzędnych
Strona internetowa
Siedziba PONS GmbH w Stuttgarcie

Wydawnictwo PONS (PONS GmbH) – to niemieckie wydawnictwo założone w 1978 w Stuttgarcie. Jest wydawcą drukowanych słowników tradycyjnych, słowników elektronicznych oraz książek i materiałów multimedialnych poświęconych nauce jezyków obcych. Pod międzynarodową marką PONS w charakterystycznej zielonej szacie graficznej, wydawca ma w ofercie produkty do 32 języków. W siedzibie głównej w Stuttgarcie zatrudnia ok. 50 pracowników. W Polsce PONS znany jest przede wszystkim z dostępnego bezpłatnie i finansowanego przez reklamy online "Wielkiego Słownika Niemiecko-Polskiego i Polsko-Niemieckiego[1][2] (opartego głównie o materiały do druku[3][4][5] i stale rozbudowywanego), od lat jedynego tej wielkości profesjonalnego kompendium leksykograficznego w internecie.

Historia i działalność[edytuj | edytuj kod]

Wydawnictwo Pons to firma-córka niemieckiego wydawcy podręczników Klett, w którego ofercie już od 1948 roku był słownik nimiecko-angielski, a od roku 1960 słownik niemiecko-francuski. Nazwa wydawnictwa pochodzi od łacińskiego słowa „pons” znaczącego po polsku „most”. Krój czcionki słowników PONS opracował znany niemiecki typograf prof. Kurt Weidemann (twórca logo takich firm jak Mercedes Benz, Porsche i Deutsche Bahn), a oryginalne wypunktowane litery logotypu PONS zaprojektował grafik i litograf Erwin Poell.
Od początku swojego istnienia Pons konkuruje na niemieckim i europejskim rynku słowników dwujęzycznych i materiałów do nauki języków obcych przede wszystkim z wydawnictwem Langenscheidt, a od około 2000 roku także z wieloma portalami i serwisami internetowymi publikującymi słowniki i oferującymi naukę języków w trybie online.

Profil wydawniczy[edytuj | edytuj kod]

W trakcie swojej działalności PONS wydał dziesiątki słowników, kursów, gramatyk, rozmówek, zestawów fiszek i poradników dla uczniów w wieku szkolnym, dorosłych i profesjonalistów na różnych poziomach - od początkujących do zaawansowanych. Korzystać z nich można także na urządzeniach mobilnych różnych platform i dostawców.

Publikacje internetowe i mobilne[edytuj | edytuj kod]

Od początku XXI wieku marka PONS publikuje książki również w internecie:

 • Rok 2001: PONS publikuje pierwsze słowniki online z tłumaczeniami na angielski, francuski, włoski, polski i hiszpański, zawierającymi ok. 120.000 słów i zwrotów.
 • Od roku 2008 słowniki online finansowane są reklamami i znajdują się w stałej rozbudowie. Oferują ponad 10 milionów słów i zwrotów w słownikach z językiem angielskim, francuskim, włoskim, polskim, hiszpańskim, portugalskim, rosyjskim, słoweńskim, tureckim, greckim, niderlandzkim, łacińskim i innymi. Ogromna większość słów i zwrotów jest udźwiękowiona i może zostać zapisana w Trenerze Słownictwa PONS. Dodatkowo słownik obrazkowy ilustruje pojęcia wizualnie. Słowniki uzupełniono ponadto serwisem do automatycznego tłumaczenia całych tekstów na wiele języków oraz forum.
 • Od roku 2009 oprócz słowników jedno- i dwujęzycznych PONS publikuje w internecie również Słownik Ortografii Niemieckiej "PONS – Die deutsche Rechtschreibung", któremu towarzyszy "PONS-Deutschblog", zajmuje się ogólnymi zagadnieniami związanymi z językiem niemieckim.

Popularne serie wydawnicze[edytuj | edytuj kod]

 • Seria " Słowniki szkolne" – 45 000 haseł i zwrotów dla uczniów gimnazjum, szkoły średniej, kursantów szkół językowych do nauki języka na poziomie początkującym i średnio zaawansowanym.
 • Seria "Słowniki tematyczne i obrazkowe" – 20 000 słów i zwrotów z przykładowymi zdaniami do nauki wyrazów w kontekście dzięki pogrupowaniu tematycznemu słownictwa; ilustracje zwiększają szanse na zapamiętanie leksyki.
 • Seria "Mów jak rodowity..." – potoczny język spotkany na ulicy, porady dotyczące wymowy, testy.
 • Seria "Last Minute audio" – rozmówki z nagraniami dostępnymi w ”chmurze”, zawierające zwroty najczęściej używane w typowych sytuacjach za granicą w formie plików mp3 na komórkę.
 • Seria "Fiszki. 333 słowa" – zestawy do systematycznej pracy nad słownictwem, podstawowe użyteczne i nietrudne słowa z przykładami użycia, nieregularne formy czasowników.
 • Seria "W sam raz dla Ciebie" – multimedialne kursy językowe.
 • Seria "Jak dobrze pisać po..." – przykłady i porady: wypracowanie, streszczenie, analiza tekstu, list motywacyjny i życiorys, prezentacja itp.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Serwis internetowy: „PONS Online-Wörterbuch Deutsch-Polnisch" (niem.). [dostęp 2015-07-28].
 2. Serwis internetowy: „PONS Online-Wörterbuch Polnisch-Deutsch" (niem.). [dostęp 2015-07-28].
 3. Praca zbiorowa: "PONS Großwörterbuch Polnisch: Polnisch-Deutsch" (niem.). [dostęp 2015-07-28].
 4. Praca zbiorowa: "PONS Großwörterbuch Polnisch: Deutsch-Polnisch" (niem.). [dostęp 2015-07-28].
 5. Horst Ziebart, Alina Wójcik: „PONS Phraseologisches Wörterbuch Deutsch - Polnisch" (niem.). [dostęp 2015-07-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]