Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wydział Inżynierii Materiałowej
The Faculty of Materials Science and Engineering
Politechnika Warszawska
ilustracja
Data założenia 1 października 1991
Państwo  Polska
Adres ul. Wołoska 141
02-507 Warszawa
Dziekan prof. dr hab. inż. Jarosław Mizera
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Wydział Inżynierii Materiałowej
Wydział Inżynierii Materiałowej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wydział Inżynierii Materiałowej
Wydział Inżynierii Materiałowej
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Wydział Inżynierii Materiałowej
Wydział Inżynierii Materiałowej
Ziemia52°12′05,134″N 20°59′53,441″E/52,201426 20,998178
Strona internetowa

Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej powstał w 1991 r. lecz jego tradycje sięgają 1920 r., kiedy to na Wydziale Mechanicznym powstała Katedra Technologii Metali z przynależnym do niej Zakładem Metalurgicznym.

Wydział Inżynierii Materiałowej PW jest jednym z czołowych ośrodków naukowo-badawczych i dydaktycznych w dziedzinie inżynierii materiałowej zarówno w Polsce, jak i na świecie. W ocenie parametrycznej jednostek naukowych, prowadzonej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych w roku 2018, Wydział Inżynierii Materiałowej uzyskał kategorię A+, co potwierdza wysoki poziom działalności naukowej.

Obecnie Wydział Inżynierii Materiałowej mieści się w pięciu budynkach: Gmachu Inżynierii Materiałowej przy ul. Wołoskiej 141, Gmachu Nowym Technologicznym przy ul. Narbutta 85, Gmachu Nowym Lotniczym w al. Niepodległości 222, Gmachu Aerodynamiki (MEiL) przy ul. Nowowiejskiej 24 oraz Budynku "Bytnara" przy ul. Janka Bytnara "Rudego" 25.

Władze[edytuj | edytuj kod]

  • Dziekan: prof. dr hab. inż. Jarosław Mizera
  • Prodziekan ds. Nauki: dr hab. inż. Robert Sobiecki, prof. PW
  • Prodziekan ds. Nauczania: dr hab. inż. Dariusz Oleszak, prof. PW
  • Prodziekan ds. Studenckich: prof. dr hab. inż. Waldemar Kaszuwara

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej sięgają 1920 r. kiedy na Wydziale Mechanicznym powstała Katedra Technologii Metali z przynależnym do niej Zakładem Metalurgicznym. Kierownikiem tej katedry i zakładu był w latach 1920-1939 prof. Witold Broniewski, wychowanek, a następnie współpracownik chemika francuskiego o światowej sławie - prof. Henry Le Chateliera. Wpływ na inżynierię materiałową na uczelni miała też Katedra Metalurgii i Metaloznawstwa istniejąca w latach 1929-1939 na Wydziale Chemicznym Politechniki, kierowana przez prof. Jana Czochralskiego, któremu światową sławę przyniosły głównie badania w dziedzinie krystalizacji metali.

Po II wojnie światowej kontynuatorem działalności prof. Broniewskiego był prof. Kornel Wesołowski, kierujący Katedrą Metaloznawstwa na Wydziale Mechanicznym, a następnie Mechanicznym Technologicznym w latach 1949-1969.

Oprócz Katedry Metaloznawstwa na Wydziale Mechanicznym Technologicznym istniała w latach 1961-1970 Katedra Materiałoznawstwa na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, której kierownikiem był od 1965 r. prof. Stanisław Jaźwiński, który zwrócił zainteresowania Katedry w kierunku nowej dyscypliny naukowej nazwanej Inżynierią Materiałową.

W 1970 roku nastąpił reorganizacja struktury Politechniki. W wyniku tego Katedra Metaloznawstwa na Wydziale Mechanicznym Technologicznym została przekształcona na Instytut Materiałoznawstwa, a z Katedry Materiałoznawstwa na Wydziale MEiL utworzono międzyresortowy Instytut Inżynierii Materiałowej. W 1975 roku dokonano połączenia tych dwóch Instytutów w jeden Instytut na prawach Wydziału nazwany Instytutem Inżynierii Materiałowej.

W ciągu kilku lat proces rozwoju Instytutu Inżynierii Materiałowej doprowadził do tego, że stał się on w znacznym stopniu samodzielną jednostką dydaktyczną, w związku z tym został on w październiku 1991 r. podniesiony do rangi Wydziału.

Zakłady[edytuj | edytuj kod]

  • Zakład Inżynierii Powierzchni
  • Zakład Materiałów Ceramicznych i Polimerowych
  • Zakład Materiałów Konstrukcyjnych i Funkcjonalnych
  • Zakład Projektowania Materiałów

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]