Wydział Medyczny Uniwersytetu Bar-Ilan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wydział Medyczny Uniwersytetu Bar-Ilan
‏הפקולטה לרפואה בצפת‎
Bar-Ilan Faculty of Medicine
Ilustracja
Wjazd na teren uczelni
Data założenia 2011
Typ Uczelnia medyczna
Patron Uniwersytet Bar-Ilan
Państwo  Izrael
Adres Safed
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Wydział Medyczny Uniwersytetu Bar-Ilan
Wydział Medyczny Uniwersytetu Bar-Ilan
Ziemia32°57′44″N 35°29′53″E/32,962222 35,498056
Strona internetowa

Wydział Medyczny Uniwersytetu Bar-Ilan (hebr. הפקולטה לרפואה בצפת; ang. Bar-Ilan Faculty of Medicine) jest uczelnią medyczną położoną w mieście Safed na północy Izraela. Uczelnia jest wydziałem medycznym Uniwersytetu Bar-Ilan.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia rozpoczęła działalność w 2011 roku jako wydział medyczny Uniwersytetu Bar-Ilan. Dołączyła do czterech uczelni medycznych istniejących wcześniej w Izraelu. Jej powstanie było wynikiem decyzji podjętej w październiku 2002 roku przez Komisję Pazzi, która uznała za konieczne utworzenie nowej uczelni medycznej, aby w ten sposób przeciwdziałać spadkowi liczby lekarzy w kraju. W czerwcu 2007 roku Komitet Halevi zaaprobował decyzję otworzenia uczelni medycznej w Safedzie w Górnej Galilei. Istnieją plany dalszej rozbudowy uczelni[1].

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia koncentruje się na uzyskaniu przez studentów tytułu naukowego doktora nauk medycznych i doktora psychologii. Program nauczania przebiega według następującego schematu: 1,5 roku nauk przedklinicznych, 3 lata studiów doktoranckich oraz 2,5 roku nauki klinicznej[2]. Uczelnia posiada nowoczesne laboratoria medyczne umożliwiające prowadzenie badań w następujących kierunkach: biochemia, nauki podstawowe, energetyka, metabolizm, farmakologia, mikrobiologia, genetyka, bioinformatyka, neurobiologia, anatomia, morfologia, biologia ewolucyjna, immunologia, cytologia, opieka zdrowotna i etyka lekarska[3].

Uczelnia współpracuje z sześcioma szpitalami: Centrum Medycznym Sieff w Safedzie, Szpitalem Zachodniej Galilei w Naharijji, Centrum Medycznym Baruch Pade w Tyberiadzie, Szpitalem Nazaret w Nazarecie, Szpitalem Świętej Rodziny w Nazarecie oraz z Centrum Zdrowia Psychicznego Mazra w Akce.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael Jacobson: Kampus szkoły medycznej w Safedzie (hebr.). W: Xnet [on-line]. 2012-01-26. [dostęp 2013-09-30].
  2. MD-PhD (hebr.). W: Bar-Ilan Faculty of Medicine [on-line]. [dostęp 2013-09-30].
  3. Research Topics (ang.). W: Bar-Ilan Faculty of Medicine [on-line]. [dostęp 2013-09-30].