Wydział Rosja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wydział Rosja
The Russia House
Gatunek sensacyjny
szpiegowski
Rok produkcji 1990
Data premiery Stany Zjednoczone 19 grudnia 1990
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski, rosyjski
Czas trwania 122 min
Reżyseria Fred Schepisi
Scenariusz Tom Stoppard
Główne role Sean Connery
Michelle Pfeiffer
Roy Scheider
James Fox
Muzyka Jerry Goldsmith
Zdjęcia Ian Baker
Scenografia Richard Macdonald
Kostiumy Ruth Myers
Montaż Peter Honess
Beth Jochem Besterveld
Produkcja Paul Maslansky
Fred Schepisi
Wytwórnia Pathé Entertainment
Metro-Goldwyn-Mayer
Star Partners III Ltd.
Dystrybucja Stany Zjednoczone Metro-Goldwyn-Mayer

Wydział Rosja (ang. The Russia House) − amerykański film szpiegowski, wyreżyserowany przez Freda Schepisi, na podstawie powieści Johna le Carré.

Oryginalne sceny plenerowe filmowano w Moskwie i Leningradzie, także w Londynie i Vancouver, niektóre w Lizbonie. Sceny studyjne kręcono w kompleksie Pinewood Studios.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Do pewnego londyńskiego wydawcy – „Barleya” Blaira, zostają skierowane notesy z danymi dotyczącymi sowieckiego systemu obrony. Przekazująca je Rosjanka jest jednak tylko pośrednikiem tajemniczego informatora określanego jako „Dante”. Pragnąc go zidentyfikować i potwierdzić autentyczność dokumentów, agenci brytyjskiego MI6 z centrali zajmującej się ZSRR (Russia House), namawiają wydawcę Blaira na podróż do Moskwy i podjęcie odpowiednich działań w służbie wywiadu. Po wielu staraniach Blair za pośrednictwem Rosjanki – Katii Orłowej, odkrywa tożsamość informatora, którym okazuje się pracujący przy radzieckim programie nuklearnym inż. Jakow Sawieliew.

Nie wiadomo jednak, czy nie jest on celowo podstawiony przez KGB, a jego informacje nie są celowo spreparowane dla wprowadzenia w błąd; wątpliwości mają tu również współpracujący z Brytyjczykami Amerykanie z CIA. Ustalenie tego staje się kolejnym zadaniem Blaira, który zostaje wplątany w wymyślną grę wywiadów. Z biegiem czasu bohater coraz mniej utożsamia się ze swymi zleceniodawcami i z ich interesami, a jego celem staje się uratowanie Katii, z którą łączy go głębsze uczucie.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]