Wydział Studiów Technicznych i Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wydział Studiów Technicznych i Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – siedemnasty wydział Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego kształcący w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym w Ełku na kierunkach:

Opis kierunków[edytuj | edytuj kod]

Na kierunku Geodezja i kartografia prowadzone są studia stacjonarne i niestacjonarne:

  • studia pierwszego stopnia – inżynierskie (7 sem.),

Na kierunku Administracja prowadzone są studia stacjonarne i niestacjonarne:

  • studia pierwszego stopnia – licencjackie (6 sem.),

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Katedry:

  • Katedra Geodezji
  • Katedra Administracji

Władze Wydziału[edytuj | edytuj kod]

Dziekanem Wydziału Studiów Technicznych i Społecznych jest od 18 lutego 2014 r. dr hab. inż. Kazimierz Zwirowicz prof. UWM.

Historia Wydziału[edytuj | edytuj kod]

Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Ełku Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego powstał 1 października 2000 r. Do 2012 roku odbywało się w nim kształcenie na 5 kierunkach (pedagogika, filologia polska, administracja, technika rolnicza i leśna, politologia), prowadzonych przez Wydziały w Olsztynie.

Podczas posiedzenia 25 listopada 2011 r. Senat UWM postanowił zlikwidować swoje ośrodki zamiejscowe, czyli Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM w Poznaniu i w Toruniu (gdzie odbywało się kształcenie na kierunku geodezja i kartografia) oraz Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Szczytnie (prowadzone były studia na kierunkach: Filologia sp. angielska, germańska oraz Pedagogika). Decyzja była następstwem nowych przepisów o szkolnictwie wyższym, zgodnie z którymi zamiejscowe ośrodki dydaktyczne musiały zostać zastąpione przez zamiejscowe wydziały lub filie uczelni. Rektor zwrócił się do ministra nauki i szkolnictwa wyższego z prośbą o zgodę na dalsze bytowanie oddziału zamiejscowego w Ełku. Minister Nauki i Szkolnictwa wyższego nie wyraziła zgody na zaproponowane rozwiązanie i zaleciła zastosować się do przepisów nowej ustawy.

W myśl obowiązujących przepisów 30 marca 2012 Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Ełku został przekształcony w 17. Wydział UWM – Wydział Studiów Technicznych i Pedagogicznych, z dwoma kierunkami kształcenia: Mechanika i budowa maszyn oraz Pedagogika. Zostało jednak wygaszone kształcenie na kierunkach Administracja, Politologia i Technika rolnicza i leśna.

Uchwałą Nr 74 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 26 października 2012 roku Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pozytywnie zaopiniował likwidację Wydziału Studiów Technicznych i Pedagogicznych z siedzibą w Ełku.

Tego samego dnia Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pozytywnie zaopiniował utworzenie Wydziału Studiów Technicznych i Społecznych w Ełku.

Na Wydziale Studiów Technicznych i Społecznych w Ełku utworzono następujące kierunki studiów:

  1. administracja – w obszarze kształcenia w zakresie nauk społecznych. Realizacja kształcenia na poziomie stacjonarnych i niestacjonarnych studiów pierwszego stopnia-licencjackich z 6. semestralnym okresem nauki w zakresie ścieżki bezspecjalnościowej; studia o profilu ogólnoakademickim.
  2. geodezja i kartografia – w obszarze kształcenia w zakresie nauk technicznych. Realizacja kształcenia na poziomie stacjonarnych i niestacjonarnych studiów pierwszego stopnia-inżynierskich z 7. semestralnym okresem nauki w zakresie ścieżki bezspecjalnościowej; studia o profilu ogólnoakademickim.
  3. mechanika i budowa maszyn – w obszarze kształcenia w zakresie nauk technicznych. Realizacja kształcenia na poziomie stacjonarnych i niestacjonarnych studiów pierwszego stopnia-inżynierskich z 7. semestralnym okresem nauki w zakresie specjalności: „budowa i eksploatacja pojazdów mechanicznych”; studia o profilu ogólnoakademickim.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]