Wypadek komunikacyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wypadek samochodowy w Żyrardowie, w którym obrażeń doznali kierujący pojazdami (2008)

Wypadek komunikacyjny – zdarzenie w ruchu lądowym, morskim lub powietrznym, w którym uczestniczy co najmniej jeden pojazd (z napędem silnikowym lub bez takiego napędu) oraz którego skutkiem są szkody w majątku lub szkody na osobach w nim uczestniczących.

Wypadki drogowe w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Zabici w wypadkach samochodowych w Polsce w latach 1997–2007

W 2012 roku w Polsce wydarzyło się 37 046 wypadków drogowych, w wyniku których śmierć poniosło 3571 osób, a ranne zostały 45 792 osoby[1]. Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych to prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego. Nietrzeźwi kierowcy samochodów osobowych spowodowali w Polsce w 2012 roku 1742 wypadki (4,7% ogółu)[1].

Według danych GUS notowana w Polsce czterokrotnie większa umieralność mężczyzn w wieku od 20 do 24 lat, w stosunku do umieralności kobiet w tym samym przedziale wiekowym, jest powodowana głównie przez śmiertelne wypadki drogowe[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wypadki drogowe w Polsce w 2012 roku, dlakierowcow.policja.pl.
  2. Janusz K. Kowalski: Mężczyzna prowadzi niebezpieczne życie i się nie leczy, więc umiera młodo (pol.). INFOR BIZNES Sp. z o.o.. [dostęp 2012-02-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]