Wyspy Oki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyspy Oki
Ilustracja
Kontynent Azja
Państwo  Japonia
Akwen Morze Japońskie
Wyspy Dōgo, arch. Dōzen (Chiburi-jima, Naka-no-shima, Nishi-no-shima)
Powierzchnia 346,1 km²
Populacja 
• liczba ludności

ok. 20 000
• gęstość ok. 70 os./km²
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Wyspy Oki
Wyspy Oki
Ziemia36°10′16,1″N 133°08′40,8″E/36,171139 133,144667

Wyspy Oki (jap. 隠岐諸島 lub 隠岐群島 Oki-shotō, Oki-guntō) – archipelag składający się z kilkudziesięciu wysp, wysepek i skał, należący do Japonii, znajdujący się w południowo–zachodniej części Morza Japońskiego, ok. 60 km na północ od półwyspu Shimane na Honsiu. Wyspy należą administracyjnie do prefektury Shimane.

Środowisko geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Wyspy Oki

Archipelag, którego całkowity obszar wynosi 346,1 km² składa się z 16 wysp pochodzenia wulkanicznego, a największą z nich jest Dōgo (島後). Tam też znajduje się najwyższe wzniesienie, góra Daimanji o wysokości 608 m n.p.m. (Daimanji-san).

Największe, a przy tym zamieszkane wyspy to:

 • Dōgo (島後), główna wyspa, o powierzchni 243 km², położona na północny wschód względem pozostałej części archipelagu o łącznej nazwie wysp Dōzen (島前), w skład których wchodzą m.in. (największe):
 • Chiburi-jima (知夫里島), 14 km²;
 • Naka-no-shima (中ノ島), 33 km²;
 • Nishi-no-shima (西ノ島), 56 km²[1]

Populacja wysp Oki to ok. 20 000 osób, a sieć osadnicza składa się z 4 jednostek administracyjnych:

 • Okinoshima-chō (隠岐の島町), niewielka miejscowość, która obejmuje całą wyspę Dōgo oraz położone blisko niej wysepki: Okina-shima, Obana-shima, Tsuname-shima, Shijiki-jima i Ombe-shima. Miejscowość skupia większość mieszkańców wysp Oki, tj. 15 000 osób;
 • Chibu-mura (知夫村), wieś licząca 600 mieszkańców, obejmuje swymi granicami całą Chiburi-jimę oraz przyległe wysepki: Okaga-shima, Shimazu-shima, Asa-jima i Kami-shima;
 • Ama-chō (海士町), zamieszkana przez 2300 osób niewielka miejscowość w całości zajmuje Naka-no-shimę oraz m.in. leżące nieopodal wysepki: Omori-jima, Matsu-shima;
 • Nishinoshima-chō (西ノ島町), zamieszkana przez 2900 osób niewielka miejscowość obejmująca oprócz Nishi-no-shimy również m.in. wysepki: Hoshikami-jima, Futamata-jima oraz Okazuro-shima[2].

Części terytorium archipelagu wchodzą w skład Parku Narodowego Daisen-Oki. Cztery główne zamieszkane wyspy oraz ok. 180 niezamieszkanych wyspek wchodzi w skład Światowego Geoparku UNESCO Wysp Oki.

Komunikację lotniczą zapewnia lotnisko położone w południowo-wschodniej części Dōgo i które obsługuje połączenia z Osaką oraz Izumo w prefekturze Shimane.

Połączenia z Honsiu zapewniają również regularnie kursujące promy do takich portów, jak: Sakaiminato i Shichirui.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nieznana jest dokładna data odkrycia wysp, aczkolwiek są one wspomniane w dziełach literatury japońskiej pochodzących z VIII wieku tj. Kojiki oraz Nihon-shoki.

Jeszcze przed nastaniem okresu Nara (VIII w.) wyspy stanowiły miejsce politycznego zesłania. W 1198 roku cesarz Go-Toba został zesłany na Dōgo, gdzie pozostał, aż do swojej śmierci w 1239 roku. Natomiast w latach 1331–1333 Nishi-no-shima była miejscem zesłania cesarza Go-Daigo.

W okresie Kamakura (1185–1333) wyspy należały do ówczesnej prowincji Izumo (dzisiejsza wschodnia część prefektury Shimane). W kolejnych wiekach przechodziły w ręce różnych klanów, aż do zjednoczenia Japonii przez siogunów Tokugawa na początku XVII wieku, którzy powierzyli kontrolę nad wyspami klanowi Matsudaira z Matsue[3].

W okresie Edo (1603–1868) wyspy Oki stanowiły morski przystanek dla statków udających się w kierunku Azji oraz płynących szlakiem towarowym, biegnącym pomiędzy Osaką i Hokkaido. Te niewielkie statki handlowe nazywały się kita-mae-bune i w latach od 1608 do ok. 1897 przewoziły ładunki przez Morze Wewnętrzne, cieśninę Shimonoseki (inaczej Kanmon) i następnie kierowały się wzdluż wybrzeży archipelagu japońskiego na północ przez Morze Japońskie. Porty na wyspach (także na wyspie Sado) były wykorzystywane do uzupełniania dostaw i oczekiwania na właściwe wiatry[4].

Okres Meiji to czas modernizacji i reform, w tym administracyjnej, w wyniku której wyspy w 1871 roku stały się częścią prefektury Tottori, aby następnie w 1881 roku zostać przyłączone do prefektury Shimane.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. 日本地図 (Nihon-chizu, Atlas of Japan). Tokyo: Shueisha, 1990, s. 52-53.
 2. Basic Information (ang.). Oki Islands Tourism Association, 2016. [dostęp 2017-07-13].
 3. Oki Islands Guide (ang.). Japan Tourist Info., Japan Visitor, 2017. [dostęp 2017-07-15].
 4. Kita-mae-bune (Northern-bound Ships) Trading Route (ang.). Oki Islands UNESCO Global Geopark Office, 2013. [dostęp 2017-07-14].