Wysszij diwizion (1998)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rozgrywki rosyjskiej pierwszej ligi w sezonie 1998 były siódmymi w historii rosyjskiej pierwszej ligi. Rozpoczęły się 28 marca 1998 roku, zakończyły się natomiast 30 października 1998 roku[1]. W rozgrywkach po raz pierwszy wzięło udział szesnaście drużyn (liga została zredukowana z osiemnastu zespołów), w tym jedna, która awansowała z Pierwszej DywizjiUrałan Elista. Mistrzowski tytuł po raz trzeci z rzędu wywalczyła drużyna Spartaka Moskwa. Królem strzelców ligi został Oleg Wierietiennikow z Rotoru Wołgograd, który zdobył 22 gole.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Miasto Stadion Pojemność Pozycja w 1997
Ałanija Władykaukaz Republikański Stadion Spartak 32,464 10.
Bałtika Kaliningrad Stadion Bałtika 14,660 9.
CSKA Moskwa Łużniki 84,745 12.
Czernomoriec Noworosyjsk Stadion Trud 12,500 6.
Dinamo Moskwa Stadion Dinamo 36,540 3.
Krylja Sowietow Samara Stadion Mietałłurg 33,220 7.
Lokomotiw Moskwa Stadion Lokomotiwu 28,800 5.
Rostsielmasz Rostów nad Donem Stadion Olimp-2 17,000 13.
Rotor Wołgograd Stadion Centralny 38,000 2.
Spartak Moskwa Łużniki 84,745 1.
Szynnik Jarosław Stadion Szynnik 23,012 4.
Tiumeń Tiumeń Stadion Tiumeń 12,500 15.
Torpedo Moskwa Łużniki 84,745 11.
Urałan Elista Stadion Urałan 15,200 D1, 1.
Zenit Petersburg Petersburg Stadion Pietrowski 21,745 8.
Żemczużyna Soczi Stadion Centralny im. Sławy Metreweli 12,000 14.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
1 Spartak Moskwa (M) 30 17 8 5 58 27 +31 59 Liga Mistrzów UEFA III runda kwalifikacyjna
2 CSKA Moskwa 30 17 5 8 50 22 +28 56 Liga Mistrzów UEFA II runda kwalifikacyjna
3 Lokomotiw Moskwa 30 16 7 7 45 28 +17 55 Puchar UEFA Runda kwalifikacyjna
4 Rotor Wołgograd 30 12 12 6 52 37 +15 48
5 Zenit Petersburg 30 12 11 7 42 25 +17 47
6 Rostselmasz 30 11 11 8 42 38 +4 44
7 Urałan 30 12 6 12 39 41 −2 42
8 Ałanija Władykaukaz 30 11 7 12 46 39 +7 40
9 Dinamo Moskwa 30 8 15 7 31 30 +1 39
10 Czernomoriec 30 9 11 10 38 38 0 38
11 Torpedo Moskwa 30 9 10 11 38 34 +4 37
12 Krylia Sowietow Samara 30 9 8 13 25 37 −12 35
13 Żemczużyna 30 9 8 13 31 48 −17 35
14 Szynnik Jarosławl 30 9 8 13 30 40 −10 35
15 Bałtika (S) 30 7 11 12 32 43 −11 32 Spadek do Pierwszej Dywizji
16 Tiumeń (S) 30 2 2 26 17 89 −72 8

Źródło: rsssf.com (ang.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. różnica zdobytych bramek; 3. większa liczba zdobytych bramek.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Dom \ Wyjazd AŁA BAŁ CZE CSM DMO KRY LOM ROS ROT SZY SPM TOR TIU ELI ZEN ŻEM
Ałanija 2-0 3-1 0-1 2-2 5-0 1-2 0-1 3-1 1-2 2-1 0-2 6-0 1-0 0-0 3-0
Bałtika 1-3 1-0 1-1 0-2 1-1 0-3 3-0 2-2 3-1 1-1 0-0 2-0 1-1 3-2 2-1
Czernomoriec 1-2 2-1 1-1 1-1 4-0 1-2 1-1 1-1 2-1 3-1 1-1 4-1 2-0 0-0 0-0
CSKA 0-0 2-0 4-1 1-1 3-0 0-1 1-0 2-0 0-1 4-1 1-3 3-1 3-0 1-2 3-0
Dinamo 4-1 1-1 0-0 0-3 1-1 2-1 1-2 2-2 1-1 0-0 0-0 1-0 0-3 0-0 4-1
Krylja Sowietow 2-2 0-0 3-0 0-2 1-0 1-3 1-0 0-0 1-0 0-2 2-0 1-0 2-0 1-2 0-0
Lokomotiw 0-0 2-0 1-1 2-1 1-0 1-0 1-1 0-1 0-0 0-2 2-0 4-0 3-1 3-1 4-3
Rostsielmasz 1-0 0-1 3-2 1-0 0-0 3-0 2-2 2-2 3-2 3-3 2-3 4-0 0-0 1-1 2-0
Rotor 1-1 1-1 3-0 0-0 0-0 2-1 3-2 5-1 6-2 1-2 1-0 5-1 3-1 2-1 0-0
Szynnik 3-2 3-1 0-0 1-2 0-2 0-0 0-1 0-0 2-0 0-1 1-0 3-2 0-0 0-0 1-2
Spartak Moskwa 3-1 3-0 1-0 2-1 2-0 2-2 2-0 1-1 3-1 3-1 1-0 7-0 1-0 0-0 1-1
Torpedo 2-0 0-0 2-3 0-2 2-2 1-0 0-0 3-1 2-2 0-1 1-1 5-1 1-1 1-3 0-1
Tiumeń 0-2 3-2 0-3 0-4 2-0 0-3 0-2 1-4 2-4 0-1 0-6 1-2 1-3 0-5 0-1
Urałan Elista 3-3 2-1 1-1 1-2 0-1 1-0 1-0 1-3 2-1 2-1 1-0 3-2 2-1 0-3 2-0
Zenit Petersburg 2-0 2-2 0-1 0-1 1-1 2-0 2-2 3-0 0-1 3-0 2-1 1-1 0-0 2-1 1-0
Żemczużyna 3-0 2-1 3-1 2-1 1-2 0-2 2-0 0-0 1-1 2-2 1-4 0-4 0-0 2-6 2-1

Źródło: rsssf.com (ang.)

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

źródło: rsssf.com (ang.)

22 gole
14 goli
12 goli
11 goli
10 goli
9 goli

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

33 najlepszych piłkarzy ligi za sezon 1998:

Bramkarze
  1. Rosja Aleksandr Filimonow (Spartak)
  2. Rosja Rusłan Nigmatullin (Lokomotiw)
  3. Rosja Andriej Nowosadow (CSKA)
Prawi obrońcy
  1. Ukraina Dmitrij Parfionow (Spartak)
  2. Rosja Walerij Mińko (CSKA)
  3. Rosja Aleksandr Szmarko (Rotor)
Prawi-środkowi obrońcy
  1. Rosja Jewgienij Warłamow (CSKA)
  2. Rosja Andriej Kondraszow (Zenit)
  3. Rosja Dmitrij Ananko (Spartak)
Lewi-środkowi obrońcy
  1. Rosja Igor Czugajnow (Lokomotiw)
  2. Rosja Jewgienij Buszmanow (Torpedo/Spartak)
  3. Rosja Maksim Bokow (CSKA)
Lewi obrońcy
  1. Rosja Andriej Sołomatin (Lokomotiw)
  2. Rosja Dmitrij Chlestow (Spartak)
  3. Rosja Oleg Kornauchow (CSKA)
Prawi pomocnicy
  1. Rosja Siergiej Siemak (CSKA)
  2. Rosja Walerij Jesipow (Rotor)
  3. Turkmenistan Dmitrij Chomucha (CSKA)
Prawi-środkowi pomocnicy
  1. Rosja Jegor Titow (Spartak)
  2. Rosja Aleksiej Smiertin (Lokomotiw)
  3. Mołdawia Alexandru Curtianu (Zenit)
Lewi-środkowi pomocnicy
  1. Rosja Ilja Cymbałar (Spartak)
  2. Rosja Igor Janowski (Ałanija)
  3. Rosja Aleksiej Igonin (Zenit)
Lewi pomocnicy
  1. Rosja Andriej Tichonow (Spartak)
  2. Białoruś Wasil Baranau (Bałtika/Spartak)
  3. Rosja Jurij Drozdow (Lokomotiw)
Prawi napastnicy
  1. Rosja Oleg Wierietiennikow (Rotor)
  2. Gruzja Zaza Dżanaszia (Lokomotiw M.)
  3. Rosja Aleksandr Panow (Zenit)
Lewi napastnicy
  1. Rosja Oleg Tieriochin (Dinamo)
  2. Rosja Igor Matwiejew (Rostsielmasz)
  3. Rosja Władimir Kulik (CSKA)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. rsssf.com: Russia 1998 (ang.). [dostęp 10 maja 2009].