Wyszcza liha (1997/1998)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyszcza liha 1997/1998
1996/1997 1998/1999
Szczegóły rozgrywek
Termin 9 lipca 1997 - 20 czerwca 1998
Liczba meczów 240
Stadiony 16 (w 13 miastach)
Bramki 597 (2,49 na mecz)
Mistrz Ukrainy Dynamo Kijów
Król strzelców Serhij Rebrow (22)

Wyszcza liha w piłce nożnej 1997/1998 – VII edycja najwyższych w hierarchii rozgrywek ligowych ukraińskiej klubowej piłki nożnej. Sezon rozpoczął się 9 lipca 1997, a zakończył się 20 czerwca 1998.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Wyszczej Lidze 1997/98

Zespoły występujące w Wyszczej Lidze 1997/1998

Uwagi

Stadiony[edytuj | edytuj kod]

Lp. Klub Miasto Stadion Pojemność
1 CSKA Kijów Flag of Kyiv Kurovskyi.svg Kijów Stadion CSKA 12 000
2 Czornomoreć Odessa Flag of Odesa Oblast.svg Odessa Stadion CCzMP 20 836
3 Dnipro Dniepropetrowsk Flag of Dnipro.png Dniepropetrowsk Stadion Dnipro Meteor 24 381
4 Dynamo Kijów Flag of Kyiv Kurovskyi.svg Kijów Stadion Dynamo 16 873
5 Karpaty Lwów Flag of Lviv Oblast.png Lwów Stadion Ukraina 28 051
6 Krywbas Krzywy Róg Flag of Dnipropetrovsk Oblast.png Krzywy Róg Stadion Metałurh 29 782
7 Metałurh Donieck Flag of Donetsk Oblast.svg Donieck Stadion Metałurh 5 094
8 Metałurh Mariupol Flag of Donetsk Oblast.svg Mariupol Stadion Illicziweć 12 680
9 Metałurh Zaporoże Flag of Zaporizhia Oblast.svg Zaporoże Stadion Metałurh 11 883
10 Nywa Tarnopol Flag of Ternopil Oblast.png Tarnopol Stadion Miejski 16 450
11 Prykarpattia Iwano-Frankiwsk Flag of Ivano-Frankivsk Oblast.png Iwano-Frankiwsk Stadion Ruch 15 000
12 Szachtar Donieck Flag of Donetsk Oblast.svg Donieck Stadion Szachtar 31 718
13 Tawrija Symferopol Simferopol flag.svg Symferopol Stadion Łokomotyw 20 000
14 Torpedo Zaporoże Flag of Zaporizhia Oblast.svg Zaporoże Stadion ZAZ 15 000
15 Worskła Połtawa Flag of Poltava Oblast.svg Połtawa Stadion Worskła 24 795
16 Zirka Kirowohrad Flag of Kirovohrad Oblast.png Kirowohrad Stadion Zirka 13 667

Końcowa tabela[edytuj | edytuj kod]

#
Klub
M.
Z.
R.
P.
Bramki
Pkt
1 Dynamo Kijów 30 23 3 4 70-15 72
2 Szachtar Donieck 30 20 7 3 61-25 67
3 Karpaty Lwów 30 16 9 5 36-20 57
4 Dnipro Dniepropetrowsk 30 17 4 9 47-27 55
5 Worskła Połtawa 30 15 4 11 41-46 49
6 Metałurh Donieck 30 11 7 12 28-27 40
7 Nywa Tarnopol 30 12 4 14 37-39 40
8 Krywbas Krzywy Róg 30 10 9 11 34-33 39
9 Metałurh Zaporoże 30 10 7 13 40-44 37
10 Prykarpattia Iwano-Frankiwsk 30 8 9 13 33-41 33
11 Zirka Kirowohrad 30 9 6 15 27-48 33
12 Metałurh Mariupol 30 8 9 13 27-48 33
13 CSKA Kijów 30 9 6 15 30-35 33
14 Tawrija Symferopol 30 8 9 13 35-41 33
15 Czornomoreć Odessa 30 8 8 14 31-39 32
16 Torpedo Zaporoże 30 2 7 21 20-69 13

W rundzie jesiennej klub Zirka Kirowohrad nazywał się Zirka-NIBAS Kirowohrad.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

# Strzelec Drużyna Mecze Bramki(karne)
1 Ukraina Serhij Rebrow Dynamo Kijów 29 22 (5)
2 Ukraina Andrij Szewczenko Dynamo Kijów 23 19 (1)
3 Ukraina Ołeksandr Palanycia Karpaty Lwów 26 17 (2)
4 Gruzja Awtandil Kapanadze Nywa Tarnopol 28 15
Ukraina Ołeksandr Hajdasz Tawrija Symferopol 30 14
6 Ukraina Hennadij Szczekotylin Czornomoreć Odessa 27 13 (1)
7 Ukraina Wałerij Krywencow Szachtar Donieck 27 11
8 Ukraina Petro Rusak Prykarpattia Iwano-Frankiwsk 28 9
Ukraina Hennadij Orbu Szachtar Donieck 29 9 (1)
10 Ukraina Wołodymyr Haszczyn Krywbas Krzywy Róg 14 8 (3)
Ukraina Witalij Mintenko Metałurh Donieck 26 8 (2)
Ukraina Wałentyn Płatonow Krywbas Krzywy Róg 28 8

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

(liczba meczów i goli w nawiasach)

1. Dynamo Kijów

Bramkarze: Ołeksandr Szowkowski (26 / -13), Wjaczesław Kernozenko (4 / -2).
Obrońcy: Ołeksandr Hołowko (29 / 1), Władysław Waszczuk (23 / 1), Jurij Dmytrulin (19 / 1), Ołeh Łużny (16), Serhij Beżenar (8), Ołeksandr Kyriuchin (6 / 1), Mykoła Wołosianko (3), Serhij Fedorow (1), Serhij Szmatowałenko (1).
Pomocnicy: Andrij Husin (28 / 2), Jurij Kalitwincew (26 / 5), Witalij Kosowski (24 / 1), Dmytro Mychajłenko (23), Ołeksandr Radczenko (18 / 1), Alaksandr Chackiewicz (15 / 1), Kacha Kaladze (13 / 2), Walancin Bialkiewicz (13 / 1), Aleksiej Gierasimienko (12 / 1), Wasyl Kardasz (10 / 1), Wołodymyr Kowaluk (3), Michaił Makouski (2), Andrij Nesmaczny (1).
Napastnicy: Serhij Rebrow (29 / 22), Andrij Szewczenko (23 / 19), Uładzimier Makouski (11 / 3), Pawło Szkapenko (6 / 2), Ołeh Wenhłynski (5), Ołeksandr Kosyrin (3).

Trener: Walery Łobanowski.

Odeszli w sezonie: Jurij Maksymow (11 / 5) (Werder Brema).

2. Szachtar Donieck

Bramkarze: Dmytro Szutkow (30 / -24), Andrij Nikitin (1 / -1).
Obrońcy: Mychajło Starostiak (28), Ołeksandr Kowal (25), Ihor Łeonow (24 / 2), Wołodymyr Jaksmanyćki (14 / 1), Ołeksandr Babij (13), Siergiej Żunienko (9), Siarhiej Jaskowicz (5).
Pomocnicy: Jurij Sełezniow (30 / 7), Hennadij Zubow (30 / 7), Hennadij Orbu (29 / 9), Wałerij Krywencow (27 / 11), Serhij Kowalow (27 / 1), Anatolij Tymoszczuk (9 / 3), Serhij Popow (9), Władisław Nowikow (5), Ihor Petrow (5), Serhij Onopko (4 / 1), Ołeksandr Spiwak (4 / 1).
Napastnicy: Micheil Pocchweria (18 / 6), Andrejs Štolcers (13 / 4), Ołeh Szełajew (11), Andrij Worobiej (9), Serhij Dranow (4 / 2), Ołeh Matwiejew (1).

Trener: Wałerij Jaremczenko.

Odeszli w sezonie: Serhij Atelkin (15 / 6) (US Lecce), Ihor Żabczenko (9) (SK Mikołajów).

3. Karpaty Lwów

Bramkarzy: Bohdan Stroncicki (28 / -17), Elxan Rəsulov (3 / -3).
Obrońcy: Jurij Benio (30 / 2), Ołeksandr Czyżewski (25 / 1), Ołeksandr Jewtuszok (14 / 2).
Pomocnicy: Wołodymyr Mykytyn (28 / 1), Lubomyr Wowczuk (27), Jewhen Nazarow (26 / 3), Ihor Płotko (26 / 3), Roman Tołoczko (21), Wołodymyr Jezerski (18), Alkhaly Soumah (17 / 1), Serhij Kowałeć (15 / 2), Andrij Połunin (14 / 1), Serhij Jewhłewski (13), Wołodymyr Szaran (10 / 1), Andrij Sapuha (7 / 1), Serhij Mizin (6), Anatolij Petryk (5).
Napastnicy: Ołeksandr Palanycia (14 / 11), Iwan Hecko (11 / 3), Ihor Jadłoś (1).

Trener: Myron Markewicz.

Odeszli w sezonie: Roman Zub (13 / 2) (Prykarpattia Iwano-Frankiwsk), Ihor Makowej (12 / 2) (Wołyń Łuck), Serhij Tanasiuk (12) (Torpedo Zaporoże), Wjaczesław Jefimenko (9) (Torpedo Zaporoże), Roman Hnatiw (6) (Torpedo Zaporoże), Andrij Pokładok (3) (Metałurh Donieck), Jurij Dudnyk (2) (Rostsielmasz Rostów nad Donem), Wadym Kołesnyk (2) (Metałurh Mariupol).

Uwaga: Piłkarze oznaczone kursywą występowali również na innych pozycjach.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Mistrz Ukrainy 1997/1998
Dynamo Kijów
6 tytuł
Star*.svgUkraine football association.gifUkraine football association.gifUkraine football association.gifUkraine football association.gif...Ukraine football association.gif