Wyszejszaja liha siatkarzy (2011/2012)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyszejszaja liha 2011/2012
2010/2011 2012/2013
Szczegóły rozgrywek
Organizator Białoruska Federacja Piłki Siatkowej
Termin 01.10.2011 - 02.05.2012
Sezon XXI
Liczba drużyn 9
Ranking CEV 25. miejsce
Liga Mistrzów
Puchar CEV
Puchar Challenge Stroitiel Mińsk
Kommunalnik Grodno
Mietałłurg Żłobin
Beniaminki brak
Mistrz Stroitiel Mińsk
Statystyki rozgrywek
Liczba meczów 141
Liczba setów 524 (3,72 na mecz)
Strona internetowa

Wyszejszaja liha 2011/2012 – 21. sezon rozgrywek o mistrzostwo Białorusi organizowany przez Białoruski Związek Piłki Siatkowej. Zainaugurowany został 1 października 2011 roku i trwał do 2 maja 2012 roku.

Mistrzem Białorusi został klub Stroitiel Mińsk, który w finale fazy play-off pokonała Kommunalnik Grodno.

W sezonie 2011/2012 w Pucharze Challenge Białoruś reprezentowały Stroitiel Mińsk, Kommunalnik Grodno i Mietałłurg Żłobin.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

  • Faza zasadnicza: W fazie zasadniczej uczestniczyło osiem drużyn, które rozegrały ze sobą po cztery spotkania systemem kołowym. Trzy najlepsze awansowały do półfinałów, drużyn z miejsc 4-7 rywalizowały o miejsca 5-8, natomiast zespół, który zajął ostatnie miejsce trafił do baraży.
  • Faza play-off: Do rozgrywek dołączył Stroitiel Mińsk, który grał w rosyjskiej Superlidze. Rywalizacja we wszystkich rundach fazy play-off toczyła się do trzech zwycięstw. W ramach meczów o miejsca 1-4 rozegrano półfinały, mecze o 3. miejsce oraz finały, natomiast w ramach meczów o miejsca 5-8 - półfinały, mecze o 7. miejsce oraz mecze o 5. miejsce. Drużyna, która zajęła 8. miejsce trafiła do baraży.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Mapa lokalizacyjna Białorusi
STR
STR
ŻŁO
ŻŁO
GRO
GRO
HOM
HOM
ZBB
ZBB
MOH
MOH
WIT
WIT
BAT
BAT
SLG
SLG
Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w sezonie 2011/2012
  Wyszejszaja liha 2011/2012  
STR Stroitiel Mińsk Simple gold crown.svg Simple gold cup.svg 1 Ch
GRO Kommunalnik Grodno 2 Ch
ŻŁO Mietałłurg Żłobin 3 Ch
ZBB Zapadnyj Bug Brześć 4
HOM HWK Homel 5
MOH Mohylewskie Lwy Mohylew 6
SLG Szachcior Soligorsk 7
BAT BATE-BHU Borysów 8
WIT Marko Witebsk 9

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Faza zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 GRO ŻŁO ZBB HOM MOH SLG BAT WIT
Kommunalnik Grodno 0:3 3:1 3:1 3:0 3:1 3:0 3:2
Mietałłurg Żłobin 0:3 3:0 3:2 3:1 1:3 3:1 3:1
Zapadnyj Bug Brześć 0:3 1:3 3:1 3:1 1:3 3:0 3:1
HWK Homel 0:3 3:0 1:3 3:1 0:3 3:0 3:1
Mohylewskie Lwy Mohylew 0:3 3:0 3:1 2:3 1:3 3:0 2:3
Szachcior Soligorsk 0:3 3:2 3:0 3:0 3:0 3:0 3:0
BATE-BHU Borysów 1:3 0:3 3:2 3:1 3:1 3:1 3:2
Marko Witebsk 0:3 0:3 2:3 3:0 3:0 2:3 3:0
Źródło: bvf.by
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Gospodarz \ Gość1 GRO ŻŁO ZBB HOM MOH SLG BAT WIT
Kommunalnik Grodno 3:0 3:0 3:1 3:2 1:3 3:0 3:0
Mietałłurg Żłobin 0:3 2:3 3:0 3:0 3:2 3:1 3:0
Zapadnyj Bug Brześć 0:3 0:3 3:2 0:3 3:0 3:0 3:0
HWK Homel 1:3 0:3 3:1 3:0 0:3 3:0 3:2
Mohylewskie Lwy Mohylew 0:3 1:3 3:2 3:1 0:3 3:0 2:3
Szachcior Soligorsk 0:3 1:3 3:1 3:1 3:0 2:3 2:3
BATE-BHU Borysów 3:2 1:3 3:2 3:1 3:1 0:3 3:1
Marko Witebsk 0:3 0:3 3:0 2:3 3:1 0:3 3:2
Źródło: bvf.by
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Terminarz i wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]

Tabela fazy zasadniczej[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 Kommunalnik Grodno 74 28 25 3 17 6 2 1 1 1 97 78 19 4.11 2368 1964 1.21
2 Mietałłurg Żłobin 60 28 20 8 10 8 2 2 1 5 101 65 36 1.81 2386 2132 1.12
3 Szachcior Soligorsk 58 28 19 9 11 6 2 3 3 3 103 66 37 1.78 2429 2235 1.09
4 Zapadnyj Bug Brześć 33 28 11 17 4 4 3 3 6 8 106 45 61 0.74 2352 2405 0.98
5 BATE-BHU Borysów 29 28 11 17 0 6 5 1 4 12 106 39 67 0.58 2222 2443 0.91
6 HWK Homel 29 28 10 18 4 3 3 2 9 7 106 43 63 0.68 2296 2442 0.94
7 Marko Witebsk 29 28 9 19 4 1 4 6 4 9 109 43 66 0.65 2255 2482 0.91
8 Mohylewskie Lwy Mohylew 24 28 7 21 4 2 1 4 8 9 104 37 67 0.55 2188 2393 0.91

Źródło: bvf.by
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     półfinały

     mecze o miejsca 5-8

     baraże

Faza play-off[edytuj | edytuj kod]

Drabinka[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finały
                                 
  1  Stroitiel Mińsk 3 1 3 3    
4  Szachcior Soligorsk 0 3 0 0    
  1  Stroitiel Mińsk 3 3 3    
  2  Kommunalnik Grodno 0 0 0    
2  Kommunalnik Grodno 3 3 3    
  3  Mietałłurg Żłobin 1 0 2         Mecze o 3. miejsce
  3  Mietałłurg Żłobin 3 3 1 0 3
  4  Szachcior Soligorsk 2 1 3 3 2
  Półfinały 5-8 Mecze o 5. miejsce
                                 
  5  Zapadnyj Bug Brześć 3 3 3      
8  Marko Witebsk 0 1 1      
  5  Zapadnyj Bug Brześć 3 3 3    
  6  BATE-BHU Borysów 0 0 0    
6  BATE-BHU Borysów 3 2 3 2 3
  7  HWK Homel 2 3 2 3 0     Mecze o 7. miejsce
  7  HWK Homel 3 3 3    
  8  Marko Witebsk 1 1 0    

Mecze o miejsca 1-4[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

Mecze o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

Finały[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

Mecze o miejsca 5-8[edytuj | edytuj kod]

Półfinały 5-8[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

Mecze o 7. miejsce[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

Mecze o 5. miejsce[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
1 Stroitiel Mińsk
2 Kommunalnik Grodno
3 Mietałłurg Żłobin
4 Szachcior Soligorsk
5 Zapadnyj Bug Brześć
6 BATE-BHU Borysów
7 HWK Homel
8 Marko Witebsk
9 Mohylewskie Lwy Mohylew

     Puchar Challenge 2012/2013

     baraże

Mistrzostwo
Stroitiel Mińsk
Puchar
Kommunalnik Grodno
Awans z pierszej lihi
Legion Grodno
Spadek do pierszej lihi
Mohylewskie Lwy Mohylew

Baraże[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 WIT MOH POS LGN
Marko Witebsk 3:1 3:2 2:3
Mohylewskie Lwy Mohylew 0:3 3:0 0:3
Atłant-D Postawy 0:3 0:3 1:3
Legion Grodno 2:3 1:3 3:1

Źródło: bvf.by (1), bvf.by (2)
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Terminarz i wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 Marko Witebsk 14 6 5 1 2 1 2 1 0 0 25 17 8 2.13 588 538 1.09
2 Legion Grodno 12 6 4 2 1 2 1 1 1 0 25 15 10 1.5 583 538 1.08
3 Mohylewskie Lwy Mohylew 9 6 3 3 2 1 0 0 1 2 20 10 10 1 464 439 1.06
4 Atłant-D Postawy 1 6 0 6 0 0 0 1 2 3 22 4 18 0.22 410 530 0.77

Źródło: bvf.by
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     wyszejszaja liha

     pierszaja liha

Statystyki, varia[edytuj | edytuj kod]

Sety, małe punkty[edytuj | edytuj kod]

Faza zasadnicza
Kolejka Sety Średnio na mecz Małe punkty Średnio na set
1 30 3,75 1323 44,10
2 30 3,75 1349 44,97
3 26 3,25 1152 44,31
4 32 4,00 1471 45,97
5 27 3,38 1180 43,70
6 32 4,00 1506 47,06
7 36 4,50 1564 43,44
8 29 3,63 1306 45,03
9 28 3,50 1236 44,14
10 27 3,38 1157 42,85
11 28 3,50 1220 43,57
12 31 3,88 1337 43,13
13 30 3,75 1368 45,60
14 30 3,75 1327 44,23
Razem 416 3,71 18496 44,46
Mecze o miejsca 1-4
Runda Mecze Sety Średnio na mecz Małe punkty Średnio na set
Półfinały 7 24 3,43 1082 45,08
Mecze o 3. miejsce 5 21 4,20 933 44,43
Finały 3 9 3,00 384 42,67
Razem 15 55 3,67 2399 43,62
Mecze o miejsca 5-8
Runda Mecze Sety Średnio na mecz Małe punkty Średnio na set
Półfinały 5-8 8 34 4,25
Mecze o 7. miejsce 3 11 3,67 443 40,27
Mecze o 5. miejsce 3 9 3,00 387 43,00
Razem 14 54 3,86

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]