Wzięcie Arsenału

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wzięcie Arsenału
Ilustracja
Autor Marcin Zaleski
Rok wykonania 1831
Technika wykonania Olej na płótnie
Rozmiar 52 × 79,7 cm
Muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie
Miejscowość Polska Warszawa

Wzięcie Arsenałuobraz olejny autorstwa Marcina Zaleskiego namalowany na płótnie w roku 1831. Obraz przedstawia walkę pod Arsenałem w nocy z 29 na 30 listopada 1830. W tę noc ludność Warszawy wraz z grupą powstańców zdobyła budynek Arsenału, wspierając tym samym rozpoczynające się powstanie listopadowe. Na nastrojowym i nieco mrocznym obrazie widać akcję zajęcia Arsenału, palący się budynek i spontaniczną walkę powstańców.

Wzięcie Arsenału jest pierwszym z cyklu czterech obrazów ilustrujących wypadki powstania listopadowego. Pozostałe obrazy Cyklu Listopadowego to Powrót oddziałów wojska polskiego z Wierzbna, Wprowadzenie do Warszawy jeńców i sztandarów zdobytych w bitwach pod Wawrem, Iganiami i Dembem Wielkim 2 kwietnia 1831 r. i Wprowadzenie do Zamku Królewskiego w Warszawie jeńców i sztandarów zdobytych w bitwach pod Wawrem, Iganiami i Dembem Wielkim (czwarty obraz z cyklu zaginął w czasie II wojny światowej). Obraz Wzięcie Arsenału został nabyty do Muzeum Narodowego w 1918 od Jadwigi Oderfeldowej[1]. Depozyt obrazu w Muzeum Warszawy.

Burzliwe wydarzenia kończące dzień 29 listopada 1830 w literaturze określa się mianem Nocy Listopadowej zaś dzień 29 listopada jest świętem podchorążych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Malarstwo Polskie, AURIGA, Warszawa, 1976.