X kadencja Sejmu Krajowego Galicji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

X kadencja Sejmu Krajowego Galicji – dziesiąta kadencja Sejmu Krajowego Galicji, odbywająca się w latach 1913-1914 we Lwowie.

Sesje Sejmu[edytuj | edytuj kod]

I sesja[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza sesja odbyła się w dniach 5 grudnia 1913 – 14 marca 1914. Marszałkiem krajowym był Adam Gołuchowski, zastępcą Kostiantyn Czechowycz, namiestnikiem Witold Korytowski, komisarzem rządowym Stanisław Grodziski.

W czasie sesji powołano 16 komisji (zwanych wydziałami). Odbyto 15 posiedzeń. Kolejne sesje Sejmu nie odbyły się z powodu wybuchu I wojny światowej.

Skład Sejmu[edytuj | edytuj kod]

Wiryliści[edytuj | edytuj kod]

Posłowie obieralni[edytuj | edytuj kod]

I kuria[edytuj | edytuj kod]

II kuria[edytuj | edytuj kod]

III kuria[edytuj | edytuj kod]

IV kuria[edytuj | edytuj kod]

  1. Okręg Lwów – Walerian Krzeczunowicz
  2. Okręg Gródek – Stanisław Niezabitowski
  3. Okręg Brzeżany – Tymotej Staruch
  4. Okręg Bóbrka – Longyn Cehelski
  5. Okręg Rohatyn – Kost Łewyćkyj
  6. Okręg Podhajce – Wołodymyr Baczynśkyj
  7. Okręg Zaleszczyki – Teofil Okunewski
  8. Okręg Borszczów – ks. Ołeksandr Kapustianśkyj
  9. Okręg Czortków – ks. Antin Horbaczewski
  10. Okręg Husiatyn – Iwan Kiweluk
  11. Okręg Kołomyja – Kyryło Trylowski
  12. Okręg Horodenka – Antoni Teodorowicz
  13. Okręg Kosów – Pawło Ławruk
  14. Okręg Śniatyń – Iwan Sanduliak
  15. Okręg Przemyśl – Teofil Kormosz
  16. Okręg Jarosław – Witold Czartoryski
  17. Okręg Jaworów – Iwan Kochanowśkyj
  18. Okręg Mościska – Stanisław Adam Stadnicki
  19. Okręg Sambor – Feliks Sozański
  20. Okręg Turka – Teodor Rożankowśkyj
  21. Okręg Drohobycz – Franciszek Zamoyski
  22. Okręg Rudki – Hryć Terszakoweć
  23. Okręg Stary Sambor – ks. Iwan Jaworśkyj
  24. Okręg Sanok – Jan Potocki
  25. Okręg Lisko – August Krasicki
  26. Okręg Dobromil – Paweł Tyszkowski
  27. Okręg Brzozów – Stanisław Biały
  28. Okręg Stanisławów – Łazar Wynnyczuk
  29. Okręg Bohorodczany – Mychajło Nowakiwśkyj
  30. Okręg Buczacz – Mieczysław Burzyński
  31. Okręg Nadwórna – Mykoła Łahodynśkyj
  32. Okręg Tłumacz – Iwan Makuch
  33. Okręg Stryj – Jewhen Petruszewycz
  34. Okręg Dolina – ks. Hipolit Zaremba
  35. Okręg Kałusz – Iwan Kuroweć
  36. Okręg Żydaczów – Łew Łewyćkyj
  37. Okręg Tarnopol – Pawło Dumka
  38. Okręg Skałat – Leon Piniński
  39. Okręg Zbaraż – Sydir Hołubowycz
  40. Okręg Trembowla – Jan Gromnicki
  41. Okręg Złoczów – Teodor Wanio
  42. Okręg Brody – Dmytro Markow
  43. Okręg Kamionka Strumiłowa – Stanisław Badeni
  44. Okręg Przemyślany – Wołodymyr Synhałewycz
  45. Okręg Żółkiew – Mychajło Korol
  46. Okręg Sokal – Roman Perfećkyj
  47. Okręg Cieszanów – ks. Seweryn Metellja
  48. Okręg Rawa – Roman Sas-Załozećkyj
  49. Okręg Kraków – Józef Serczyk
  50. Okręg Chrzanów – Edward Mycielski
  51. Okręg Bochnia – Wincenty Pilch
  52. Okręg Brzesko – Szymon Bernadzikowski
  53. Okręg Wieliczka – Franciszek Bardel
  54. Okręg Jasło – Jędrzej Bosak
  55. Okręg Gorlice – Władysław Długosz
  56. Okręg Krosno – Jan Stapiński
  57. Okręg Rzeszów – Wincenty Tomaka
  58. Okręg Kolbuszowa – ks. Eugeniusz Okoń
  59. Okręg Łańcut – Bolesław Żardecki
  60. Okręg Nisko – ks. Stanisław Wolanin
  61. Okręg Tarnobrzeg – Zdzisław Tarnowski
  62. Okręg Nowy Sącz – Józef Maciuszek
  63. Okręg Grybów – ks. Jacenty Michalik
  64. Okręg Nowy Targ – Jan Bednarski
  65. Okręg Limanowa – Michał Łaskuda
  66. Okręg Tarnów – Wincenty Witos
  67. Okręg Dąbrowa – Jakub Bojko
  68. Okręg Pilzno – Adam Krężel
  69. Okręg Ropczyce – Jan Siwula
  70. Okręg Mielec – Andrzej Kędzior
  71. Okręg Wadowice – Franciszek Górkiewicz
  72. Okręg Biała – Stanisław Łazarski
  73. Okręg Myślenice – Kazimierz Bzowski
  74. Okręg Żywiec – Jan Zamorski

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szematyzm Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim na rok 1913, s. 415;

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]