Xhemal Araniti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Xhemal Araniti
Ilustracja
Xhemal Araniti (z prawej) i król Zog I
generał
Data i miejsce urodzenia 25 stycznia 1886
Aranitas
Data i miejsce śmierci 1961
Turcja
Przebieg służby
Siły zbrojne Armia Imperium Osmańskiego
Armia Królestwa Albanii
Stanowiska minister wojny
Główne wojny i bitwy I wojna bałkańska
Odznaczenia
Order Skanderbega

Xhemal Araniti, Xhemal Aranitasi (ur. 25 stycznia 1886 we wsi Aranitas w okręgu Mallakaster, zm. 1961 w Turcji) – generał armii albańskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Ibrahima - pułkownika armii osmańskiej i Esmy Jahobegaj. Ukończył szkołę wojskową w Monastirze, a następnie akademię wojskową w Stambule. W czasie I wojny bałkańskiej walczył w armii osmańskiej, jako dowódca oddziału karabinów maszynowych.

W czasie I wojny światowej, kiedy większość terytorium Albanii zajęła armia austro-węgierska, Araniti służył w żandarmerii jako dowódca posterunku. W 1920 wstąpił do armii albańskiej, cztery lata później dowodził batalionem. W 1925, w randze podpułkownika stanął na czele albańskich sił zbrojnych. Mimo, iż najważniejsze decyzje w sprawie armii podejmowali oficerowie pochodzenia cudzoziemskiego, jak Gustav von Myrdacz i Leon Ghilardi, Araniti jako jedyny rodowity Albańczyk w sztabie nominalnie był ich przełożonym. W 1929 otrzymał awans na generała. Pełnił funkcję adiutanta króla Zoga I i jednego z jego najwierniejszych oficerów[1].

W 1939 jako głównodowodzący armii albańskiej, w obliczu wojny z Włochami zabronił ogłaszania mobilizacji generalnej i wydawania broni ludności cywilnej. 6 kwietnia 1939, w przededniu inwazji włoskiej opuścił kraj i osiedlił się w Turcji. Mieszkał tam do końca życia.

Odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Skanderbega I kl.

Był żonaty (żona Ifet z d. Halitaj).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]