Yap

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy archipelagu i stanu w Mikronezji. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Yap
Stan
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Mikronezja
Siedziba Colonia
Kod ISO 3166-2 FM-YAP
Powierzchnia 121,7 km²
Populacja (2010)
• liczba ludności

11 377[1]
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba gmin 22
Położenie na mapie Mikronezji
Mapa lokalizacyjna Mikronezji
Yap
Yap
9°32′N 138°07′E/9,533333 138,116667
Mapa wyspy Yap
Szczątki myśliwca "Zero" w pobliżu starego lotniska
Manta
Mapa stanu Yap

Yap (ang. Yap State) – jeden z czterech stanów wchodzących w skład Sfederowanych Stanów Mikronezji. Od zachodu graniczy z państwem Palau, od północy z amerykańskim Guam, a od wschodu ze stanem Chuuk. Powierzchnia stanu wynosi 121,7 km². Pod względem administracyjnym stan dzieli się na 22 municypia (gminy).

W skład stanu wchodzi 17 atoli, grup wysp i pojedynczych wysp (licząc od zachodu): Ngulu, Yap, Ulithi, Fais, Sorol, Eauripik, Woleai, Ifalik, Faraulep, Gaferut, Olimarao, Elato, Lamolior, Lamotrek, West Fayu, Satawal, Pikelot. Najwyższym wzniesieniem stanu jest Worqing (173 m n.p.m.) znajdujący się na wyspie Yap.

Stan zamieszkany jest przez ponad 11 300 osób (według spisu z 2010 r.), a jego stolica, miejscowość Colonia, przez 2100 osób. Stan jest zróżnicowany etnicznie, a jego ludność posługuje się językami: yap, woleai, ulithi, satawal, ngulu i angielskim. Najbardziej rozpowszechnione z tych języków to yap (posługuje się nim ok. 7000 osób) i ulithi (ok. 3000 osób), natomiast językiem ngulu mówi zaledwie 50 osób. Językiem urzędowym jest angielski.

Atol jest w większej części pochodzenia wulkanicznego, górzysty i zalesiony. Jego całkowita powierzchnia wynosi około 101 km². Na wybrzeżu znajduje się las namorzynowy i piękne piaskowe zatoczki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Yap znany jest z tzw. kamiennych pieniędzy[2] zwanych rai (duże kamienne dyski z dziurą pośrodku ułatwiającą transport "pieniądza" mierzącego nawet przeszło 3,5 metra średnicy). Przechowywano je w tak zwanych bankach w pobliżu tradycyjnych domów. Pieniędzy używano do 1929 roku, kiedy to Japończycy wymienili je na monety. Współcześnie kamienie te wciąż bywają używane przy niektórych okazjach. Osada Colonia została założona przez Niemców, jej nazwa pochodzi od Kolonii. Przed I wojną światową Niemcy zbudowali tutaj stację telefoniczną, która łączyła kablem Guam z Manilą. Wyspa była również bazą japońską w czasie II wojny światowej, do dzisiejszego dnia pozostały wraki myśliwców Zero w pobliżu starego lotniska oraz szczątki działek przeciwlotniczych.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Waluta to dolar amerykański. Mieszkańcy żyją głównie z rybołówstwa, rolnictwa, uprawiana jest głównie kopra, oraz kilku małych fabryk. Znaczna część dochodów uzyskiwana jest przez mieszkańców, którzy pracują na Guam lub na statkach. Ważnym źródłem dochodów jest turystyka – na wyspie znajduje się 5 hoteli, w tym dwa najbardziej znane Mana Bay Resort i Trader's Ridge; przy hotelach znajdują się centra nurkowe. Na wyspie znajduje się bank i poczta.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Yap uważane jest za najbardziej oryginalną wyspę Mikronezji. Atrakcją turystyczną są tradycyjne domy dla starszyzny wioskowej oraz kamienne drogi łączące przed wiekami poszczególne wioski na wyspie. Yap jest dogodnym miejscem do uprawiania nurkowania, zwłaszcza do oglądania mant oraz rekinów, w tym rekina wielorybiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Census 2010 - Population. Office of Statistics, Budget and Economic Management, Overseas Development Assistance, and Compact Management. [dostęp 23 stycznia 2015].
  2. Anna Brzyska: Lekcja ekonomii z wyspy Yap (pol.). NBPortal.pl, 2016-11-09. [dostęp 2016-11-09].

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]