Yennefer z Vengerbergu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Yennefer z Vengerbergu
Ilustracja
Cosplay Yennefer
Twórca Andrzej Sapkowski
Grany przez Grażyna Wolszczak
Dane biograficzne
Przynależność Rada Czarodziejów
Loża Czarodziejek
Data i miejsce urodzenia 1173 w Belleteyn
Vengerberg
Inne informacje
Zajęcie czarodziejka

Yennefer z Vengerbergu – postać fikcyjna, bohaterka cyklu opowieści o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego.

Czarodziejka, ukochana Geralta oraz przyszywana matka Ciri. Postać Yennefer po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniu Ostatnie życzenie. Występuje również w opowiadaniach Granica możliwości, Okruch lodu oraz Coś więcej, Coś się kończy, coś się zaczyna, a także we wszystkich tomach sagi o wiedźminie oraz w Sezonie burz.

W polskim filmie i serialu w roli Yennefer wystąpiła Grażyna Wolszczak. W serialu Netflixa, The Witcher, ma ją zagrać Anya Chalotra[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Belleteyn w 1173 roku wiedźmińskiego świata, prawdopodobnie w stolicy AedirnVengerbergu. Z jej przelotnego wspomnienia w Pani Jeziora i z przemyśleń Geralta w opowiadaniu „Ostatnie Życzenie” można wnioskować, że Yennefer urodziła się garbata. Prawdopodobnie od wczesnego dzieciństwa przejawiała magiczne zdolności. Była kwarteronką (ćwierćelfką) ze strony matki.

W pierwszej bitwie na wzgórzu Sodden została oślepiona przez Fringillę Vigo; wkrótce potem, dzięki magii, odzyskała wzrok. Po bitwie została najmłodszą członkinią Rady Czarodziejów. W Czasie pogardy podczas zjazdu na Thanedd została niesłusznie oskarżona o zdradę stanu. Uwolniła ją Francesca Findabair, która planowała umieścić ją w tajnej Loży.

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Yennefer słynęła ze swej urody. Miała czarne loki, bladą twarz, fiołkowe oczy, a także ładną szyję i ramiona. Na szyi nosiła przeważnie czarną aksamitkę, a na aksamitce obsydianową gwiazdę, błyszczącą od brylantów. Zachowywała niezwykle młody wygląd i zgrabną, szczupłą figurę 20-latki, mimo iż liczyła sobie 94 lata. Ubierała się w czerń i biel. Używała perfum o zapachu bzu i agrestu. Geralt twierdził, że miała „za wąskie wargi” i „za długi nos”.

Charakterystka[edytuj | edytuj kod]

Yennefer miała wybuchowy temperament oraz cięty język. Chociaż przez wielu uważana za nieprzewidywalną, zarozumiałą oraz wyrachowaną, dla bliskich jej osób potrafiła być ciepła i troskliwa. Cechowała ją odwaga i mądrość. Czarodziejka była bardzo przebiegła i zmyślna, wraz ze sprytem w parze szły niezwykłe uzdolnienia magiczne.

Mimo że Yennefer prowadziła dość swobodne życie towarzyskie i miała wiele romansów, jej jedyną miłością pozostał Geralt.

Chociaż magia poprawiła jej wygląd zewnętrzny i usunęła ułomność, Yennefer nigdy nie zapomniała, że urody nie zawdzięcza Naturze; w Ostatnim życzeniu Geralt zauważył, że w jej oczach odbija się jej pamięć o sztucznie wyleczonym kalectwie.

Jak większość czarodziejek była bezpłodna, nad czym bardzo ubolewała. Bezskutecznie poszukiwała sposobu, by przywrócić sobie „pełnię kobiecości”, wydając na to ogromne sumy pieniędzy. Niespełnioną matczyną miłość przelała na Ciri.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]