Złoty Puchar CONCACAF 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Złoty Puchar CONCACAF 2019
2019 CONCACAF Gold Cup
Copa Oro de la Concacaf 2019
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 2017 2021 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Ilustracja
Dyscyplina piłka nożna
Organizator CONCACAF
Szczegóły turnieju
Gospodarze  Stany Zjednoczone
 Kostaryka
 Jamajka
Otwarcie 16 czerwca, Pasadena
Zamknięcie (finał) 8 lipca, Chicago
Liczba drużyn 16 (z 1 konfederacji)
Liczba aren 17 (w 16 miastach)
I miejsce  Meksyk
II miejsce  Stany Zjednoczone
III miejsce  Haiti
 Jamajka
Statystyki turnieju
Liczba meczów 31
Liczba bramek 96 (3,1 na mecz)
Król strzelców Kanada Jonathan David (6 goli)
Najlepszy zawodnik (MVP) Meksyk Raúl Jiménez
Strona internetowa

Złoty Puchar CONCACAF 2019 (ang. 2019 CONCACAF Gold Cup, hiszp. Copa de Oro de la Concacaf 2019) – piętnasty turniej o Mistrzostwo Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów w piłce nożnej mężczyzn. Turniej zostanie zorganizowany w Stanach Zjednoczonych (Ameryka Północna), Kostaryce (Ameryka Środkowa) i na Jamajce (Karaiby). Tytułu będzie bronić reprezentacja Stanów Zjednoczonych, która w finale Złotego Pucharu CONCACAF 2017 pokonała Jamajkę.

Po raz pierwszy w historii w turnieju weźmie udział 16 zespołów[1].

Gospodarz[edytuj | edytuj kod]

CONCACAF postanowiło, że turniej odbędzie się we wszystkich trzech regionach Ameryki[1]. Gospodarzem będzie kraj z każdego z trzech regionalnych konfederacji. W maju 2018 roku ustalono, że państwem członkowskim Ameryki Północnej, który zorganizuje turniej zostają Stany Zjednoczone[2]. 26 listopada zdecydowano, że Kostaryka[3] będzie gospodarzem z Ameryki Środkowej. Po zakończeniu eliminacji 4 kwietnia 2019 roku postanowiono, że krajem-gospodarzem z Karaibów zostaje Jamajka[4].

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Sześć drużyn, które zakwalifikowały się do rundy finałowej eliminacji Mistrzostw Świata 2018 miały zapewniony awans.

Pozostałe drużyny musiały dostać się poprzez nowe eliminacje do nowych rozgrywek – Ligi Narodów CONCACAF. Wszystkie drużyny (oprócz wspomnianych wyżej sześciu i Gwatemali) zostały podzielone na cztery koszyki. Każdy zespół zgrał jeden mecz z jedną ekipą z każdego koszyku. W sumie rozegrał 4 mecze. Na ich podstawie utworzono tabelę. Pierwsze 10 reprezentacji kwalifikuje się do Złotego Pucharu CONCACAF 2019.


Stadiony[edytuj | edytuj kod]

Stany Zjednoczone[edytuj | edytuj kod]

Pasadena (Kalifornia) Denver Houston
Rose Bowl Stadium at Mile High NRG Stadium BBVA Compass Stadium
Pojemność: 90 888 Pojemność: 76 125 Pojemność: 71 795 Pojemność: 22 039
2018.06.17 Over the Rose Bowl, Pasadena, CA USA 0039 (42855669451) (cropped).jpg DSCN5753 invescofieldatmilehigh e.jpg NRG stadium prepared for Super Bowl Li (32513086661).jpg BBVA Compass Stadium, Skyline View.JPG
Charlotte Miasta-organizatorzy na mapie USA
Bank of America Stadium
Pojemność: 75 525
Bank of America Stadium.jpg
Filadelfia
Lincoln Financial Field
Pojemność: 69 176
Lincoln Financial Field (Aerial view).jpg
Nashville
Nissan Stadium
Pojemność: 69 143
LP Field 2009 crop.jpg
Cleveland Glendale (Arizona) Chicago Harrison (New Jersey)
FirstEnergy Stadium University of Phoenix Stadium Soldier Field Red Bull Arena
Pojemność: 67 895 Pojemność: 63 400 Pojemność: 61 500 Pojemność: 25 000
FirstEnergy Stadium soccer.jpg University of Phoenix Stadium aerial.jpg UsavsHonduras.JPG Le Red Bull Arena.jpg
Los Angeles Frisco (Teksas) Saint Paul Kansas City (Kansas)
Banc of California Stadium Toyota Stadium Allianz Field Children’s Mercy Park
Pojemność: 22 000 Pojemność: 20 500 Pojemność: 19 400 Pojemność: 18 467
LAFC East Side Stadium interior.jpg Pizza Hut Park.jpg Allianz Field construction c2018.jpg Livestrong Sporting Park - Sporting KC v New England Revolution.jpg

Kostaryka[edytuj | edytuj kod]

Miasto-organizator na mapie Kostaryki San José
Stadion Narodowy Kostaryki
Pojemność: 35 175
Estadio Nacional de Costa Rica.jpg

Jamajka[edytuj | edytuj kod]

Miasto-organizator na mapie Jamajki Kingston
Independence Park
Pojemność: 35 000
Independence Park.jpg


Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Miejsce w tabeli Liczba występów Najlepszy wynik Ostatni występ
Automatyczna kwalifikacja (zespoły, które zakwalifikowały się do rundy finałowej eliminacji Mistrzostw Świata 2018)
 Meksyk 1. miejsce rundy finałowej el. MŚ 2018 14 Mistrzostwo (1993, 1996, 1998, 2003, 2009, 2011, 2015) 2017
 Kostaryka (gospodarz) 2. miejsce rundy finałowej el. MŚ 2018 13 II miejsce (2002) 2017
 Panama 3. miejsce rundy finałowej el. MŚ 2018 8 II miejsce (2005, 2013) 2017
 Honduras 4. miejsce rundy finałowej el. MŚ 2018 13 II miejsce (1991) 2017
 Stany Zjednoczone (gospodarz) 5. miejsce rundy finałowej el. MŚ 2018 14 Mistrzostwo (1991, 2002, 2005, 2007, 2013, 2017) 2017
 Trynidad i Tobago 6. miejsce rundy finałowej el. MŚ 2018 9 Trzecie miejsce (2000) 2015
Kwalifikacja poprzez eliminacje do Ligi Narodów CONCACAF
 Haiti 1. miejsce el. Ligi Narodów 2019/2020 6 Ćwierćfinał (2002, 2009, 2015) 2015
 Kanada 2. miejsce el. Ligi Narodów 2019/2020 13 Mistrzostwo (2000) 2017
 Martynika 3. miejsce el. Ligi Narodów 2019/2020 5 Ćwierćfinał (2002) 2017
 Curaçao 4. miejsce el. Ligi Narodów 2019/2020 1 Faza grupowa (2017) 2017
 Bermudy 5. miejsce el. Ligi Narodów 2019/2020 Debiutant
 Kuba 6. miejsce el. Ligi Narodów 2019/2020 8 Ćwierćfinał (2003, 2013, 2015) 2015
 Gujana 7. miejsce el. Ligi Narodów 2019/2020 Debiutant
 Jamajka (gospodarz) 8. miejsce el. Ligi Narodów 2019/2020 10 II Miejsce (2015, 2017) 2017
 Nikaragua 9. miejsce el. Ligi Narodów 2019/2020 2 Faza Grupowa (2009, 2017) 2017
 Salwador 10. miejsce el. Ligi Narodów 2019/2020 10 Ćwierćfinał (2002, 2003, 2011, 2013, 2017) 2017

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Z każdej grupy do ćwierćfinału awansują dwie najlepsze drużyny.

Legenda
   Bezpośredni awans do fazy pucharowej.
   Odpadnięcie z turnieju.

Gdy drużyny mają tyle samo punktów, o kolejności w tabeli decyduje:

  1. różnica bramek;
  2. gole zdobyte;
  3. punkty zdobyte w meczach pomiędzy danymi drużynami;
  4. różnica bramek w meczach pomiędzy danymi drużynami;
  5. zdobyte bramki w meczach pomiędzy danymi drużynami;
  6. punkty fair play;
  7. losowanie miejsc przez komitet organizacyjny.

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
 Meksyk 9 3 3 0 0 13 3 +10
 Kanada 6 3 2 0 1 12 3 +9
 Martynika 3 3 1 0 2 5 7 -2
 Kuba 0 3 0 0 3 0 17 -17
16 czerwca 2019
01:30 CEST
Kanada 
David Gol 33'53'
Hoilett Gol 63'
Arfield Gol 67'
4:0
(1:0)
 Martynika Rose Bowl, Pasadena

Sędzia: Honduras Said Martínez

16 czerwca 2019
04:00 CEST
Meksyk 
Antuna Gol 2'44'80'
Jiménez Gol 31'64'
Reyes Gol 38'
Vega Gol 74'
7:0
(4:0)
 Kuba Rose Bowl, Pasadena

Sędzia: Panama John Pitti

20 czerwca 2019
02:00 CEST
Kuba  0:3
(0:1)
 Martynika
Gol 45' Marveaux
Gol 70' Abaul
Gol 84' Fortuné
Stadium at Mile High, Denver

Sędzia: Katar Abdulrahman Al-Jassim

20 czerwca 2019
04:30 CEST
Meksyk 
Alvarado Gol 40'
Guardado Gol 54'77'
3:1
(1:0)
 Kanada
Gol 75' Cavallini
Stadium at Mile High, Denver

Sędzia: Kostaryka Henry Bejarano

24 czerwca 2019
00:00 CEST
Kanada 
David Gol 3'71'77'
Cavallini Gol 21'43'45+1'
Hoilett Gol 50'
7:0
(4:0)
 Kuba Bank of America Stadium, Charlotte

Sędzia: Stany Zjednoczone Armando Villarreal

24 czerwca 2019
02:30 CEST
Martynika 
Parsemain Gol 56'
Delem Gol 84'
2:3
(0:1)
 Meksyk
Gol 29' Antuna
Gol 61' Jiménez
Gol 72' Navarro
Bank of America Stadium, Charlotte

Sędzia: Salwador Iván Barton

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
 Haiti 9 3 3 0 0 6 2 +4
 Kostaryka 6 3 2 0 1 7 3 +4
 Bermudy 3 3 1 0 2 4 4 0
 Nikaragua 0 3 0 0 3 0 8 -8
17 czerwca 2019
00:00 CEST
Haiti 
Pierrot Gol 54'66'
2:1
(1:1)
 Bermudy
Gol 45+2' Leverock
Stadion Narodowy Kostaryki, San José

Sędzia: Jamajka Daneon Parchment

17 czerwca 2019
02:30 CEST
Kostaryka 
Oviedo Gol 7'
Borges Gol 19'
Aguilar Gol 45+1'
Cruz Gol 75'
4:0
(3:0)
 Nikaragua Stadion Narodowy Kostaryki, San José

Sędzia: Meksyk Marco Ortiz

21 czerwca 2019
01:00 CEST
Nikaragua  0:2
(0:2)
 Haiti
Gol 22' Sabat
Gol 33' (sam.) Rosas
Toyota Stadium, Frisco

Sędzia: Gwatemala Mario Escobar

21 czerwca 2019
03:30 CEST
Kostaryka 
George Gol 30'
Aguilar Gol 54'
2:1
(1:0)
 Bermudy
Gol 59' (k.) Wells
Toyota Stadium, Frisco

Sędzia: Kuba Yadel Martínez

25 czerwca 2019
00:30 CEST
Bermudy 
Simmons Gol 60'
Wells Gol 71'
2:0
(0:0)
 Nikaragua Red Bull Arena, Harrison

Sędzia: Meksyk Adonai Escobedo

25 czerwca 2019
03:00 CEST
Haiti 
Nazon Gol 57' (k.)
Alexis Gol 81'
2:1
(0:1)
 Kostaryka
Gol 13' Saborío
Red Bull Arena, Harrison

Sędzia: Stany Zjednoczone Ismail Elfath

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
 Jamajka 5 3 1 2 0 4 3 +1
 Curaçao 4 3 1 1 1 2 2 0
 Salwador 4 3 1 1 1 1 4 -3
 Honduras 3 3 1 0 2 6 4 +2
18 czerwca 2019
01:00 CEST
Curaçao  0:1
(0:1)
 Salwador
Gol 45+1' Bonilla
Independence Park, Kingston

Sędzia: Gwatemala Walter López

18 czerwca 2019
03:30 CEST
Jamajka 
Orgill Gol 15'41'
Lowe Gol 56'
3:2
(2:0)
 Honduras
Gol 54' Lozano
Gol 90+2' Castillo
Independence Park, Kingston

Sędzia: Stany Zjednoczone Jair Marrufo

22 czerwca 2019
01:00 CEST
Salwador  0:0  Jamajka BBVA Compass Stadium, Houston

Sędzia: Panama John Pitti

22 czerwca 2019
03:30 CEST
Honduras  0:1
(0:1)
 Curaçao
Gol 40' Bacuna
BBVA Compass Stadium, Houston

Sędzia: Kostaryka Juan Gabriel Calderón

26 czerwca 2019
02:00 CEST
Jamajka 
Nicholson Gol 14'
1:1
(1:0)
 Curaçao
Gol 90+3' Gaari
Banc of California Stadium, Los Angeles

Sędzia: Meksyk Marco Ortíz

26 czerwca 2019
04:30 CEST
Honduras 
Álvarez Gol 59'
Castillo Gol 65'
Acosta Gol 75'
Izaguirre Gol 90'
4:0
(0:0)
 Salwador Banc of California Stadium, Los Angeles

Sędzia: Meksyk Fernando Guerrero

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
 Stany Zjednoczone 9 3 3 0 0 11 0 +11
 Panama 6 3 2 0 1 6 3 +3
 Gujana 1 3 0 1 2 3 9 -6
 Trynidad i Tobago 1 3 0 1 2 1 9 -8
19 czerwca 2019
01:30 CEST
Panama 
Cooper Gol 53'
Bárcenas Gol 68'
2:0
(0:0)
 Trynidad i Tobago Allianz Field, Saint Paul

Sędzia: Meksyk Adonai Escobedo

19 czerwca 2019
04:00 CEST
Stany Zjednoczone 
Arriola Gol 28'
Boyd Gol 51'81'
Zardes Gol 55'
4:0
(1:0)
 Gujana Allianz Field, Saint Paul

Sędzia: Salwador Iván Barton

22 czerwca 2019
23:30 CEST
Gujana 
Danns Gol 33' (k.)90+3' (k.)
2:4
(1:2)
 Panama
Gol 16' Arroyo
Gol 40' (sam.) Vancooten
Gol 51' (k.) Davis
Gol 86' G. Torres
FirstEnergy Stadium, Cleveland

Sędzia: Jamajka Daneon Parchment

23 czerwca 2019
02:00 CEST
Stany Zjednoczone 
Long Gol 41'90'
Zardes Gol 66'69'
Pulisic Gol 73'
Arriola Gol 78'
6:0
(1:0)
 Trynidad i Tobago FirstEnergy Stadium, Cleveland

Sędzia: Honduras Said Martínez

27 czerwca 2019
00:30 CEST
Trynidad i Tobago 
Molino Gol 80'
1:1
(0:0)
 Gujana
Gol 54' Danns
Children’s Mercy Park, Kansas

Sędzia: Kostaryka Juan Gabriel Calderón

27 czerwca 2019
03:00 CEST
Panama  0:1
(0:0)
 Stany Zjednoczone
Gol 66' Altidore
Children’s Mercy Park, Kansas

Sędzia: Katar Abdulrahman Al-Jassim

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały Półfinały Finał
                   
30 czerwca – Houston (NRG)        
  Haiti  3
3 lipca – Glendale
  Kanada  2  
  Haiti  0
30 czerwca – Houston (NRG)
    Meksyk (dogr.)  1  
  Meksyk (kar.)  1(5)
8 lipca – Chicago
  Kostaryka  1(4)  
  Meksyk  1
30 czerwca – Filadelfia
    Stany Zjednoczone  0
  Jamajka  1
4 lipca – Nashville
  Panama  0  
  Jamajka  1
1 lipca – Filadelfia
    Stany Zjednoczone  3  
  Stany Zjednoczone  1
  Curaçao  0  


Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

30 czerwca 2019
01:00 CEST
Haiti 
Nazon Gol 50'
Bazile Gol 70' (k.)
Guerrier Gol 76'
3:2
(0:2)
 Kanada
Gol 18' Cavallini
Gol 28' David
NRG Stadium, Houston

Sędzia: Stany Zjednoczone Jair Marrufo

30 czerwca 2019
04:00 CEST
Meksyk 
Jiménez Gol 44'
1:1 po dogrywce
k. 5:4
(1:0, 1:1)
 Kostaryka
Gol 52' (k.) Ruiz
NRG Stadium, Houston

Sędzia: Panama John Pitti
    Rzuty karne  
Raúl Jiménez Pudło
Luis Montes Karny–gol
Roberto Alvarado Karny–gol
Jesús Gallardo Karny–gol
Héctor Moreno Karny–gol
Carlos Salcedo Karny–gol
Karny–gol Celso Borges
Karny–gol Elías Aguilar
Pudło Randall Leal
Karny–gol Óscar Duarte
Karny–gol Francisco Calvo
Pudło Keysher Fuller

30 czerwca 2019
23:30 CEST
Jamajka 
Mattocks Gol 75' (k.)
1:0
(0:0)
 Panama Lincoln Financial Field, Filadelfia

Sędzia: Gwatemala Mario Escobar

1 lipca 2019
02:30 CEST
Stany Zjednoczone 
McKennie Gol 25'
1:0
(1:0)
 Curaçao Lincoln Financial Field, Filadelfia

Sędzia: Meksyk Adonai Escobedo

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

3 lipca 2019
04:30 CEST
Haiti  0:1 po dogrywce
(0:0, 0:0)
 Meksyk
Gol 93' (k.) Jiménez
University of Phoenix Stadium, Glendale

Sędzia: Katar Abdulrahman Al-Jassim

4 lipca 2019
03:30 CEST
Jamajka 
Nicholson Gol 69'
1:3
(0:1)
 Stany Zjednoczone
Gol 9' McKennie
Gol 52'87' Pulisic
Nissan Stadium, Nashville

Sędzia: Salwador Iván Barton

Finał[edytuj | edytuj kod]

8 lipca 2019
03:15 CEST
Meksyk 
1:0
(0:0)
 Stany Zjednoczone Soldier Field, Chicago

Sędzia: Gwatemala Mario Escobar


BR 13 Guillermo Ochoa
OB 21 Luis Rodríguez
OB 3 Carlos Salcedo
OB 15 Héctor Moreno
OB 23 Jesús Gallardo
PO 6 Jonathan dos Santos
PO 4 Edson Álvarez
PO 18 Andrés Guardado (k) Zejście w 89. minucie 89'
NA 22 Uriel Antuna Zejście w 86. minucie 86'
NA 20 Rodolfo Pizarro Zejście w 81. minucie 81'
NA 9 Raúl Jiménez
Zmiany:
PO 8 Carlos Alberto Rodríguez Wejście w 81. minucie 81'
NA 11 Roberto Alvarado Wejście w 86. minucie 86'
OB 5 Diego Reyes Wejście w 89. minucie 89'
Selekcjoner:
Argentyna Gerardo Martino
MEX-USA 2019-07-07.svg
BR 1 Zack Steffen
OB 14 Reggie Cannon
OB 19 Matt Miazga
OB 23 Aaron Long
OB 13 Tim Ream Zejście w 83. minucie 83'
PO 8 Weston McKennie (k)
PO 4 Michael Bradley
PO 10 Christian Pulisic
NA 11 Jordan Morris Zejście w 61. minucie 61'
NA 7 Paul Arriola
NA 17 Jozy Altidore Zejście w 64. minucie 64'
Zmiany:
PO 15 Cristian Roldan Wejście w 61. minucie 61'
NA 7 Gyasi Zardes Wejście w 64. minucie 64'
OB 16 Daniel Lovitz Wejście w 83. minucie 83'
Selekcjoner:
Stany Zjednoczone Gregg Berhalter
  • Sędzia:
  • Sędziowie asystenci:
    • Kostaryka William Arrieta
    • Gwatemala Humberto Panjoj
  • Sędzia techniczny:
    • Kostaryka Juan Gabriel Calderón


 

ZŁOTY PUCHAR CONCACAF 2019

Meksyk

Meksyk
 ÓSMY TYTUŁ

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja
Gold medal northamerica.svg  Meksyk
Silver medal northamerica.svg  Stany Zjednoczone
Bronze medal northamerica.svg  Haiti
 Jamajka
5.  Kostaryka
6.  Kanada
7.  Panama
8.  Curaçao
9.  Salwador
10.  Honduras
11.  Bermudy
12.  Martynika
13.  Gujana
14.  Trynidad i Tobago
15.  Nikaragua
16.  Kuba

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Złota Piłka
Złoty But
Złota Rękawica
Najlepszy Młody Zawodnik
Nagroda Fair Play
Meksyk Raúl Jiménez Kanada Jonathan David Meksyk Guillermo Ochoa Stany Zjednoczone Christian Pulisic  Stany Zjednoczone

Strzelcy[edytuj | edytuj kod]

6 goli[edytuj | edytuj kod]

5 goli[edytuj | edytuj kod]

4 gole[edytuj | edytuj kod]

3 gole[edytuj | edytuj kod]

2 gole[edytuj | edytuj kod]

1 gol[edytuj | edytuj kod]

Gole samobójcze[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]