Zachodni Okręg Wojskowy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emblemat Zachodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej
Okręgi Wojskowe:

     Zachodni Okręg Wojskowy

     Południowy Okręg Wojskowy

     Centralny Okręg Wojskowy

     Wschodni Okręg Wojskowy

Zachodni Okręg Wojskowy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej – jednostka administracyjno-wojskowa Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, obejmująca całość obiektów militarnych - w tym jednostki wojskowe, zakłady przemysłu zbrojeniowego, jednostki paramilitarne - stacjonujących w zachodniej części FR.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Utworzony dekretem prezydenckim nr 1144 z 20 września 2010[1], na bazie Leningradzkiego i Moskiewskiego Okręgu Wojskowego. W jego skład wchodzą Flota Bałtycka, wszystkie lotniska, brygady artylerii przeciwlotniczej (w tym rakietowe) i radiotechniczne regionu (I Dowództwo WWS i PWO), z wyjątkiem Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego i Sił Powietrzno-Kosmicznych. Ponadto w operacyjnym podporządkowaniu znajdują się formacje wojskowe wojsk wewnętrznych MSW Rosji, Służby Pogranicznej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, a także pododdziały obrony cywilnej Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych i innych ministerstw i instytucji, wypełniające zadania na terytorium okręgu[2].

W grudniu 2014 roku Flota Północna, pierwotnie będąca częścią ZOW, została włączona z jego składu w związku z utworzeniem na jej podstawie Zjednoczonego Dowództwa Strategicznego „Północ”[3].

Siedziba dowództwa znajduje się w Petersburgu.

Wojska i siły ZOW stacjonują w granicach administracyjnych trzech okręgów federalnych:

czyli na terytorium:

Dowództwo okręgu[edytuj | edytuj kod]

Sztab okręgu w Petersburgu

Dowódcy[edytuj | edytuj kod]

Szefowie sztabu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]