Zachodniopomorski Nobel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
prof. Aleksander Wolszczan, przew. Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki

Zachodniopomorski Nobel – prestiżowa nagroda dla zachodniopomorskiej nauki w Polsce, nadawana przez Kapitułę Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki od 2001 r.[1]

Promocja zachodniopomorskiej nauki[edytuj | edytuj kod]

Celem przyznawania Zachodniopomorskiego Nobla jest promowanie najwyższych standardów w nauce i ludzi o najwyższych parametrach naukowych. Inicjatorem promocji był prof. Waldemar Tarczyński, prorektor Uniwersytetu Szczecińskiego. Projekt zrealizowany został przez grupę polskich badaczy pod kierunkiem profesorów: Aleksandra Wolszczana i Jana Lubińskiego (pomysłodawcy konkursu), członków Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki[1].

Nagroda Zachodniopomorskiego Nobla przyznawana jest w ośmiu dyscyplinach naukowych, tj.: humanistycznych, medycznych, ekonomicznych, podstawowych, technicznych, rolniczych, o morzu i od 2008 r. – artystycznych[1][2].

W pierwszej kolejności wyróżniane są najlepsze prace o charakterze wdrożeniowym, następnie ilość publikacji w czasopismach naukowych z tzw. listy filadelfijskiej oraz prace, które powstały w uczelniach zachodniopomorskich. Autorzy prac nowatorskich oraz szefowie zespołów naukowych przy uczelniach są punktowani podwójnie. Zgłoszenie do Zachodniopomorskiego Nobla następuje poprzez przedstawienie kandydata/kandydatów, z odpowiednim umotywowaniem, rekomendowanych przez prorektorów uczelni do spraw nauki oraz członków Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki[1].

Laureaci nagrody, podczas uroczystej gali otrzymują okolicznościowe dyplomy, medale oraz granty[2]. Do 3 czerwca 2012 r. zostało wyróżnionych 72 naukowców[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d A. Szeremeta. Kilka słów o nagrodzie. Zachodniopomorskie Noble są nagrodą przyznawaną przez Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki od 2001 r. „Przegląd Uniwersytecki”, nr 10-12 (135-137) (pol.). [dostęp 2011-11-04]. 
  2. a b S. Polachowska: Siedem nowych Zachodniopomorskich Nobli dla naukowców (pol.). [dostęp 2011-11-04].
  3. (mp): Zachodniopomorskie Noble rozdane (pol.). [dostęp 2012-07-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]