Zadra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zadra
Częstotliwość kwartalnik
Państwo  Polska
Wydawca Fundacja Kobieca eFKa
Rodzaj czasopisma feministyczne
Pierwsze wydanie jesień 1999
Redaktor naczelny Beata Kozak
Średni nakład 1 500 egz.
Format A4
Liczba stron 116
ISSN 1508-6976
Strona internetowa

Zadrakwartalnik o tematyce feministycznej wydawany od jesieni 1999 w Krakowie przez Fundację Kobiecą eFKa skierowany do osób zaangażowanych w feminizm, studiujących gender studies i zajmujących się tą tematyką, jak również do wszystkich osób interesujących się feminizmem i problematyką praw kobiet.

Historia pisma[edytuj | edytuj kod]

"Zadra" powstała w miejsce krakowskiego pisma feministycznego Pełnym głosem ukazującego się nieregularnie w latach 1993-1997. W roku 2000 prof. Przemysław Czapliński nominował redaktorkę naczelną Beatę Kozak za "Zadrę" do Paszportów "Polityki".

Do lutego 2007 "Zadra" wydawana była dzięki współpracy i wsparciu finansowemu Fundacji im. Heinricha Bölla. "Zadra" nr 29 była ostatnim numerem kwartalnika wydanym przy tej współpracy. Kolejne numery ukazują się głównie dzięki wsparciu finansowemu organizacji Network of East-West Women z Nowego Jorku.

Działy tematyczne[edytuj | edytuj kod]

W "Zadrze" można przeczytać teksty publicystyczne pisane z perspektywy feministycznej. Do stałych działów tematycznych kwartalnika należą "Tematy", "Co się dzieje", "Łuska z oka" oraz "Kultura", zawierająca m.in. recenzje z książek i filmów, a także krytyczno-satyryczny dział "Brawa i gwizdy" oraz kabaretowa "Matka Bolka".

Zespół redakcyjny[edytuj | edytuj kod]

Redakcja

Współpracują


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]