Zaginięcie Emanueli Orlandi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zaginięcie Emanueli Orlandi – niewyjaśnione zaginięcie Emanueli Orlandi, które miało miejsce 22 czerwca 1983 roku.

Emanuela Orlandi urodziła się 14 stycznia 1968 roku[1]. Była obywatelką Watykanu. Jej ojciec był świeckim urzędnikiem kurii rzymskiej[2].

Okoliczności porwania[edytuj | edytuj kod]

Zaginięcie Orlandi miało miejsce 22 czerwca 1983. Emanuela wybrała się na zajęcia do szkoły muzycznej[2]. Pierwszym podejrzanym związanym z jej zniknięciem był były rektor bazyliki św. Apolinarego[3].

Hipotezy[edytuj | edytuj kod]

Według dziennikarza Pina Nicotriego dziewczyna padła ofiarą siatki księży, którzy potem celowo naprowadzili śledztwo w sprawie jej zaginięcia na wątek zamachowca Mehmeta Alego Ağcy[2]. Po przedawnieniu sprawy fotograf Marco Fassoni Accetti zeznał, że miał powiązania z siatką, która porwała dziewczynę[2]. Dla uwiarygodnienia swojej wersji Accetti zaprowadził włoskich dziennikarzy na miejsce kryjówki, gdzie według jego relacji znaleziono flet zaginionej dziewczyny zawinięty w gazetę w 1985 roku[2]. Wyniki badań DNA pobranych z fletu nie przyniosły żadnych rezultatów[2]. Wstępne badania wykazały, że autorką czterech listów w sprawie porwanej dziewczyny jest żona Accettiego[2]. W czerwcu 2005 roku, po emisji odcinków programu o osobach zaginionych poświęconego Emanueli Orlandi, odebrano telefon od anonimowego informatora, który twierdził, że Emanuelę pochowano w sarkofagu w bazylice św. Apolinarego[4], w grobie Enrico De Pedisa[5]. Na polecenie prokuratury otwarto grób De Pedisa, lecz nie znaleziono w nim szczątków zaginionej dziewczyny[6].

W maju 2012 roku znany egzorcysta ojciec Gabriele Amorth stwierdził, że Emanuela została porwana przez Żandarmerię Watykańską do udziału w grupowych aktach seksualnych[7].

Oddźwięk w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W 2013 Agnieszka Zakrzewicz wydała książkę pt. Watykański labirynt opartą na rozmowach o morderstwie Roberta Calviego, o zamachu na papieża Jana Pawła II i zaginionej Emanueli Orlandi[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]