Zagubiony pokój

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zagubiony pokój
The Lost Room
Gatunek fantasy
przygodowy
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Christopher Leone
Laura Harkcom
Główne role Peter Krause
Julianna Margulies
Peter Jacobson
Dennis Christopher
April Grace
Chris Bauer
Elle Fanning
Roger Bart
Kevin Pollak
Liczba odcinków 3[a]
Produkcja
Produkcja Richard Hatem
Christopher Leone
Laura Harkcom
Paul Workman
Peter Chomsky
Bill Hill
Paul Kurta
Scenariusz Laura Harkcom, Christopher Leone, Paul Workman
Muzyka Robert J. Kral
Zdjęcia David Connell
Czas trwania odcinka 284 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Sci Fi Channel
Polska AXN, TVP1, Tele 5
Pierwsza emisja Stany Zjednoczone 11 – 13 grudnia 2006

Zagubiony pokój (ang. The Lost Room) – trzyodcinkowy[a] serial fantasy, pierwotnie wyemitowany na Sci Fi Channel w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych. Akcja serialu skupia się na tytułowym pokoju oraz obiektach – przedmiotach codziennego użytku, które pochodzą z pokoju i posiadają niezwykłe właściwości. Główny bohater, Joe Miller, poszukuje obiektów, które pomogłyby mu odnaleźć jego córkę Annę, która zniknęła w owym pokoju.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Peter Krause jako detektyw Joe Miller – detektyw policji, który odkrywa istnienie tytułowego pokoju gdy przez przypadek staje się właścicielem motelowego klucza do pokoju numer 10. Gdy jego córka znika w pokoju, Joe robi wszystko by tylko ją odzyskać.
 • Elle Fanning jako Anna Miller – ośmioletnia córka Joego. Jej zniknięcie widziane jest w oczach kolegów z pracy jako porwanie, jako że Joe walczy o prawa opieki nad Anną ze swoją byłą żoną.
 • Chris Bauer jako detektyw Lou Destefano – partner Joego, o którego zabójstwo jest podejrzewany Joe.
 • April Grace jako detektyw Lee Bridgewater – koleżanka Joe z pracy. Próbuje oczyścić jego imię, a w międzyczasie powoli odkrywa sekret pokoju oraz obiektów.
 • Dennis Christopher jako dr Martin Ruber – lekarz medycyny sądowej, który pracuje dla policji. Dostaje obsesji na punkcie obiektów i jest za nie gotowy nawet zabić. Dołącza do Zakonu Zjednoczenia.
 • Julianna Margulies jako Jennifer Bloom – członkini Legionu, zdeterminowana by odnaleźć i zniszczyć wszystkie obiekty. Jennifer próbuje ostrzec Joego o niebezpieczeństwach związanych z obiektami. Jej brat Drew miał obsesję na punkcie obiektów i pokoju motelowego numer 9 co i Jennifer wierzy, że owe badania kompletnie zrujnowały go jako człowieka.
 • Kevin Pollak jako Karl Kreutzfeld – były członek Legionu i zbieracz obiektów. Jest właścicielem sieci pralni chemicznych oraz lombardów, które wykorzystuje do pozyskiwania obiektów. Kreutzfeld poszukuje szklanego oka – obiektu mającego zdolność uzdrawiania, by wyleczyć swojego syna chorego na białaczkę.
 • Peter Jacobson jako Wally Jabrowski – posiadacz biletu autobusowego. Posiada rozległą wiedzę o obiektach i ich historii.
 • Ewen Bremner jako Harold Stritzke – posiadacz grzebienia, który odziedziczył po swojej ciotce Barbarze, która była członkinią Zbieraczy.
 • Roger Bart jako Howard „Cwaniak” Montague – były profesor filozofii, drobny przestępca. Obsesyjny zbieracz obiektów i powiązań między nimi.
 • Chris McCarty jako Milton Vrang – były członek Zakonu i jedyny człowiek, który przeżył atak długopisem. Przekazuje swoją wiedzę o obiektach Martinowi Ruberowi.
 • Margaret Cho jako Suzie Kang – zajmuje się śledzeniem obiektów i sprzedawaniem wiedzy o nich. Nie zajmuje się jednak ich zbieraniem, będąc świadoma niebezpieczeństw jakie niesie ich posiadanie.
 • Jason Antoon jako Sood – zbieracz i dealer wiedzy o obiektach oraz związanych z nimi artefaktami.
 • Jason Douglas jako Anthony – ochroniarz i płatny zabójca, szef ochrony Kreutzfelda.
 • Tim Guinee jako Eddie McCleister – Lokator pokoju motelowego numer 10, obiekt. Jego egzystencja została wymazana z czasu podczas zdarzenia, to do niego należały wszystkie przedmioty z pokoju.
 • Jorge Pallo jako Ignacio „Iggy” Loca – to on przekazuje Millerowi klucz do pokoju motelowego.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Pokój[edytuj | edytuj kod]

Pokój jest nieistniejącym pokojem numer 10 w opuszczonym motelu Sunshine w Gallup, w Nowym Meksyku. 4 maja 1961 o godzinie 13:20 niezidentyfikowane zdarzenie spowodowało, że zarówno pokój jak i wszystko co się w nim znajdowało zostało wymazane z rzeczywistości. To jest również hipotetyczną przyczyną niecodziennych właściwości pokoju i obiektów z niego pochodzących.

Do pokoju może dostać się jedynie osoba posiadająca klucz, który to otworzy każde drzwi które posiadają zamek, zmieniając je w portal prowadzący do pokoju. Z kolei z pokoju można dostać się w każde miejsce o którym pomyśli i jest w stanie zwizualizować w umyśle posiadacz klucza. Zasada ta nie dotyczy drzwi obrotowych ani przesuwanych.

Gdy klucz nie znajduje się wewnątrz pokoju, w momencie zamknięcia drzwi, całe pomieszczenie się resetuje – wszystko powraca do swojego pierwotnego stanu z 1961 roku, a wszystko co nie jest obiektem znika, w tym ludzie. Fakt ten może również zostać użyty by rozróżnić prawdziwe obiekty od fałszywych – fałszywe znikną bez śladu, podczas gdy prawdziwe powrócą na swoje pierwotne miejsce w pokoju.

Obiekty wykazują niezwykłe właściwości i są niezniszczalne. Jedynie, gdy znajdują się w pokoju na powrót stają się zwyczajnymi przedmiotami, które można zniszczyć. Według lokatora gdy jeden obiekt zostaje zniszczony, inny zajmuje jego miejsce. Ponadto wersji pokoju jest wiele i każde z nich przechowuje obiekty które w pokoju „zniknęły”, a ów reset umożliwia lokatorowi odzyskania przedmiotów zaginionych, jeżeli tylko wie dokładnie czym jest to co chce odnaleźć.

Stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

Wiele poszukiwaczy obiektów organizuje się w grupy. Istnieją co najmniej trzy stowarzyszenia:

Zbieracze
Pierwsza znana grupa poszukująca obiektów, utworzona niedługo po zdarzeniu. Szefem organizacji była Arlene Conroy, manager Motelu Sunshine. Większość członków stowarzyszenia zginęła lub oszalała po nieudanym eksperymencie z pokojem numer 9 w roku 1966. Pozostali ukryli najbardziej niebezpieczne obiekty w bunkrze, znajdującym się w schronie w opuszczonym więzieniu.
Legion
Stowarzyszenie, którego głównym celem jest zbieranie obiektów i ograniczania ich szkodliwego wpływu.
Zakon Ponownego Zjednoczenia
Stowarzyszenie działające w formie sekty, którego członkowie wierzą, że obiekty są częścią Boga i muszą zostać zjednoczone by móc z nim rozmawiać. W przeciwieństwie do zasad Legionu, Zakon nie zabrania swoim członkom zabijać w celu uzyskania obiektów.

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

N/o Tytuł Reżyseria Scenariusz Premiera Premiera w Polsce
(AXN)
1 The Key and the Clock
Craig R. Baxley Paul Workman
Christopher Leone & Laura Harkcom
11 grudnia 2006 25 marca 2007
Prowadząc sprawę morderstwa, detektyw Joe Miller odkrywa tajemnicę klucza i obiektów, co sprawia , że znajduje się na celowniku bezwzględnych poszukiwaczy obiektów. Gdy jego córka wchodzi do pokoju i znika Joe wyrusza na poszukiwanie obiektu który pomógłby odzyskać jego córkę.
2 The Comb and the Box
Michael W. Watkins Christopher Leone & Laura Harkcom 12 grudnia 2006 1 kwietnia 2007
Będąc na topie poszukiwań sworznia – domniemanego naczelnego obiektu, Joe łączy siły z Karlem Kreutzfeldem i Jennifer Bloom. W tym czasie jego znajomy Martin Ruber, dostaje obsesji na punkcie obiektów.
3 The Eye and the Prime Object[b]
Craig R. Baxley Christopher Leone & Laura Harkcom 13 grudnia 2006 8 kwietnia 2007
Po odkryciu istnienia Lokatora pokoju motelowego, Joe wyrusza na jego poszukiwanie, licząc, że on jest owym sworzniem.

Emisja w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Serial ten po raz pierwszy został wyemitowany w 2007 roku na kanale AXN w formacie 3 odcinków w trzy kolejne niedziele przełomu marca i kwietnia w 2007 roku, w przerwie emisji 3 sezonu serialu Zagubionych[1]. W takim samym formacie serial został wyemitowany w TVP1 – przez trzy kolejne czwartki o godz. 20:20, w dniach 13, 20 i 27 grudnia 2007[2].

Serial był również emitowany na kanale Tele 5 w formacie 6 odcinkowym, w soboty i niedziele, od 14 do 29 maja 2011 roku o 21:55[3].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Przez niektóre stacje telewizyjne (np w Polsce przez Tele 5) serial ten był wyświetlany jako 6-odcinkowy; półtoragodzinne odcinki podzielono na 45 minutowe segmenty.
 2. na wydaniu DVD odcinek został podzielony na dwa osobne, nazwane The Eye oraz The Occupant

Przypisy[edytuj | edytuj kod]